Nie tylko "Król Lew" - lista wszystkich aktorskich remake'ów klasycznych bajek Disneya

Sergiusz Kurczuk
27.11.2018 12:55
Król Lew|undefined Fot. kadry z filmów Król Lew

Aktorskie remaki animacji Disneya, które powstały do tej pory to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości. Oto lista wszystkich odświeżonych wersji klasycznych filmów animowanych słynnego studia, które już widzieliśmy i dopiero zobaczymy.

Żyjemy w czasach remake'ów i w ten trend od kilku lat wpisuje się studio Walta Disneya. W przypadku filmów animowanych jest nieco inaczej niż jeśli chodzi o aktorskie produkcje, szczególnie kiedy bierze się pod uwagę tytuły sprzed kilku dekad. Technologia poszła do przodu i obecnie animacje są tworzone zazwyczaj za pomocą grafiki komputerowej. Przedstawiciele Disneya postanowili więc stworzyć dobrze znane filmy przy udziale "żywych" aktorów wspomaganych efektami CGI. Wszystko rozpoczął spin-off "Śpiącej Królewny" pod tytułem "Czarownica" z 2014 roku. Pierwszy pełny aktorski remake bajki Disneya pojawił się rok później. Sukces obu produkcji spowodował, że wkrótce zadebiutowały kolejne odświeżone wersje słynnych animacji. W przyszłości zaplanowano następne remaki. Oto lista wszystkich "live-action" filmów Disneya.

1. "Kopciuszek" (2015)

Pierwszy pełnoprawny aktorski film na podstawie klasycznej animacji Disneya może nie odbił się tak wielkim echem, jak by się można było tego spodziewać, ale spowodował, że w ślady Kennetha Branagha poszło (i pójdzie) wielu reżyserów, którzy postanowili opowiedzieć na nowo dobrze znane historie.

2. "Księga Dżungli" (2016)

Jon Favreau postanowił powołać do życia bardziej realistyczną wersję opowieści o Mowglim - chłopcu wychowywanym przez zwierzęta zamieszkujące indyjską dżunglę. Co prawda w tym przypadku przymiotnik "aktorski" tyczy się zaledwie kilku postaci ludzkich, ale różnica w porównaniu z oryginałem z 1967 roku i tak jest ogromna.

3. "Piękna i Bestia" (2017)

Historia o Belli i przystojniaku zamienionym w potwora była pierwszym aktorskim remakiem Disneya, który zarobił ponad miliard dolarów w box office. Był to przełom, który sprawił, że wkrótce powiły się doniesienia o kolejnych odświeżonych wersjach słynnych bajek.

4. "Dumbo" (2019)

W marcu 2019 roku do kin trafi aktorska wersja "Dumbo". Oryginał ukazał się w 1941 roku, a więc zmian może być więcej, niż w poprzednich produkcjach, które powstały do tej pory. W filmie Tima Burtona oprócz animowanego słonika wystąpią między innymi Colin Farrell, Michael Keaton, Eva Green, Danny DeVito, Nico Parker i Finley Hobbins.

5. "Aladyn" (2019)

Pod koniec maja 2019 roku zobaczymy kolejny remake animacji Disneya z żywymi aktorami. Tym razem wybierzemy się na Bliski Wschód, by ponownie przeżyć magiczną przygodę wraz z Aladynem, Dżasminą i Dżinem. W produkcji Guya Ritchiego zagrają takie gwiazdy jak Mena Massoud, Naomi Scott, Marwan Kenzari, Navid Negahban, Nasim Pedrad, Billy Magnussen oraz Will Smith.

6. "Król Lew" (2019)

Jak widać, rok 2019 będzie obfitował w filmy "live-action" z wytwórni Disneya. Jon Favreau tym razem postanowił wziąć na warsztat jedną z najsłynniejszych animacji świata. W tym wypadku określenie "aktorski" jest jednak trochę na wyrost, ponieważ "Król Lew" to jedyny film Disneya, w którym nie pojawia się ani jedna postać ludzka. W oryginale usłyszymy Jamesa Earla Jonesa, Donalda Glovera, Setha Rogena, Billy'ego Eichnera, Johna Olivera, Alfre Woodard, Johna Kani oraz Beyonce.

7. "Mulan" (2020)

Pod koniec marca 2020 roku zobaczymy odświeżoną wersję "Mulan". Historia ulegnie lekkiej modyfikacji, ale prawdopodobnie trzon fabularny zostanie bez zmian. w produkcji Niki Caro wystąpią Liu Yifei, Yoson An, Jason Scott Lee, Donnie Yen, Gong Li, Ron Yuan, Jimmy Wong, Doua Moua, Chen Tang i Jet Li.

8. "Zakochany kundel"

Charlie Bean powoła do życia remake kolejnej animacji, na której wychowało się już nie jedno pokolenie. Tym razem na nowo będziemy świadkami rodzącej się miłości pomiędzy rodowodową suczką o imieniu Zuzia i romantycznym kundlu, który wabi się Hultaj. Na razie nie podano daty premiery, ale wiadomo, że w filmie wystąpią Tessa Thompson, Justin Theroux, Ashley Jensen, Kiersey Clemons i Thomas Mann.

9. "Pinokio"

Drewniany chłopiec w ujęciu Disneya jest jeszcze starszy, bo oryginał pojawił się w kinach w roku 1940. Reżyserem nowego filmu został Paul King. Na razie nie zdradzono szczegółów dotyczących daty premiery ani obsady remake'u. 

10. "Piotruś Pan"

W 1953 roku powstała animowana adaptacja książki J.M. Barriego pod tytułem "Piotruś Pan i Wendy". Za kilka lat zobaczymy aktorskie ujęcie tej wersji historii o wiecznym chłopcu walczącym z piratami. Co ciekawe, w 1991 roku powstała aktorska kontynuacja książki zatytułowana "Hook". Reżyserem nadchodzącego remake'u został David Lowery, ale na razie nic nie wiadomo na temat obsady i daty premiery filmu. W przyszłości ma powstać również aktorski psin-off o Dzwoneczku.

11. "Miecz w kamieniu"

Mniej popularna, ale jednak klasyczna historia z 1963 roku opowiada o młodym królu Arturze. Nową wersję "Miecza w kamieniu" wyreżyseruje Juan Carlos Fresnadillo. Za scenariusz odpowie Bryan Cogman, który pracował na planie "Gry o tron". Disney nie zdradził większej ilości informacji na temat tej produkcji.

12. "Lilo i Stitch"

Tym razem wracamy do XXI wieku. Chociaż "Lilo i Stitch" to stosunkowo nowy tytuł ze stajni Disneya, dość szybko zyskał większą popularność, niż niejedna animacja sprzed kilkudziesięciu lat. Za reżyserię odpowie Mike Van Waes. Nie wiadomo, kogo zobaczymy w obsadzie, ani kiedy możemy spodziewać się premiery filmu.

13. "Mała Syrenka"

Historia Arielki zadebiutowała w 1989 roku. Po ponad trzydziestu latach zobaczymy nową wersję tej opowieści bazującej, na jednej z baśni Andersena. Film na razie otoczony jest aurą tajemnicy i poza kilkoma plotkami, wiadomo na jego temat niewiele.

14. "Królewna Śnieżka"

Czy może być bardziej klasyczna bajka Disneya niż "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"? Film powstał w 1937 roku i jest jedną z pierwszych pełnometrażowych animacji na świecie. Nie mogło więc zabraknąć remake'u tego dzieła. Na razie zdradzono jedynie, że za scenariusz odpowie Erin Cressida Wilson, która pracowała przy takich produkcjach, jak "Dziewczyna z pociągu", "Clohe", czy "Sekretarka".

Jak widać, fani poprzednich aktorskich remake'ów mogą spać spokojnie. Prawdopodobnie na "Królewnie Śnieżce" się nie skończy i wkrótce usłyszymy o kolejnym pomyśle na odświeżenie dobrze znanej historii Disneya.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.