Nie żyje Richard Donner, legendarny reżyser "Zabójczej broni", "Supermana" i "Goonies"

06.07.2021 09:53
Nie żyje Richard Donner, legendarny reżyser "Zabójczej broni", "Supermana" i "Goonies" Fot. PARAMOUNT PICTURES / VAUGHAN, STEPHEN / AlbumEAST NEWS

5 lipca 2021 roku w wieku 91 lat zmarł Richard Donner. W swojej bogatej karierze zrealizował tak ikoniczne filmy jak "Superman", "Goonies", "Omen", "Zaklęta w sokoła", czy seria "Zabójcza broń".

Nie żyje Richard Donner. Legendarny reżyser miał 91 lat

Richard Donner zmarł 5 lipca 2021 roku w wieku 91 lat. O śmierci legendarnego reżysera poinformowała jego żona i menadżerka - producentka filmowa Lauren Schuler Donner, nie podając przyczyny śmierci. Pożegnały go gwiazdy jego filmów, studia filmowe i koledzy po fachu. 

Richard Donner urodził się w 1930 roku na Bronksie jako Richard Donald Schwartzberg. Karierę zaczynał w telewizji. Na liście reżyserowanych przez niego seriali znajdują się "Route 66", "Strefa mroku", "Ścigany", "The Man From U.N.C.L.E" czy "Poszukiwany żywy lub martwy". Na wielkim ekranie debiutował w 1961 roku filmem "X-15" z Charlesem Bronsonem w roli głównej. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1976 roku, kiedy do kin trafił wyreżyserowany przez niego horror "Omen". 

To właśnie ten film o synu Szatana sprawił, że w Hollywood zaufano Donnerowi i pozwolono mu wyreżyserować film o Supermanie. Był to pierwszy obraz o superbohaterze zrealizowany w stylu, jaki znamy dziś z hitów Marvela i DC - z gwiazdorską obsadą, gigantycznym budżetem i profesjonalnymi efektami specjalnymi. W filmie "Superman" u boku Christophera Reeve'a (w tytułowej roli) wystąpili Margot Kidder, Marlon Brando, Gene Hackman i Ned Beatty.

Obraz trafił do kin w 1978 roku, okazując się wielkim sukcesem i zdobywając trzy nominacje do Oscara (ostatecznie otrzymał jedną statuetkę za efekty specjalne). W 1980 roku Donner zrealizował jego sequel, jednak kazał usunąć swoje nazwisko z napisów po sporze z producentami. W 2006 roku wydał własną reżyserską wersję filmu. 

W 1985 roku wydał na świat kolejne dwa tytuły, które stały się klasykami. Nakręcił "Zaklętą w sokoła" z Michelle Pfeiffer, Rutgerem Hauerem i Matthew Broderickiem oraz "Goonies" na podstawie historii stworzonej przez Stevena Spielberga, w którym swoje kariery zaczynali m.in. Sean Astin i Josh Brolin. 

Dwa lata później przyszedł czas na kolejny przełom - w 1987 roku do kin trafiła pierwsza "Zabójcza Broń", która uczyniła z Mela Gibsona międzynarodową supergwiazdę. Donner nakręcił wszystkie cztery części serii z rzeczonym Gibsonem i Dannym Gloverem w rolach głównych. Ostatnia z nich powstała w 1998 roku. Mimo podeszłego wieku, Donner wciąż nie uważał, że "jest na to za stary" i nadal zamierzał wrócić na plan i nakręcić 5. część sensacyjnej komedii. 

Oficjalne pożegnanie Richarda Donnera na Twitterze zamieściła m.in. wytwórnia Warner Bros., dla której zrealizował wiele swoich filmów, m.in. "Supermana" z 1978 roku. Studio uczciło reżysera pierwszego blockbustera o superbohaterze słowami:

Dziękujemy, że pomogłeś nam wszystkim uwierzyć, że człowiek może latać.
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.