Nie żyje twórca motywu przewodniego do filmów o Jamesie Bondzie. Miał 94 lata

12.07.2022 10:10
Nie żyje twórca motywu przewodniego do filmów o Jamesie Bondzie. Miał 94 lata Fot. materiały prasowe/Sony Pictures

Nie żyje Monty Norman, kompozytor ikonicznego motywu przewodniego Jamesa Bonda, który usłyszeliśmy w każdej odsłonie przygód Agenta 007. 

Nie żyje kompozytor motywu przewodniego do filmów o Jamesie Bondzie

11 lipca 2022 roku odszedł Monty Norman. Był kompozytorem, który stworzył motyw przewodni filmów o Jamesie Bondzie. Oprócz tego współpracował z artystami pokroju Cliffa Richarda, Tommy'ego Steele'a, Counta Basie czy Boba Hope'a. Komponował też musicale na West End, a potem również tworzył muzykę filmową. Miał 94 lata.

Polecamy

Jak podaje Deadline, o śmierci Normana poinformowano na jego oficjalnej stronie internetowej.

Ze smutkiem informujemy, że Monty Norman zmarł 11 lipca 2022 roku po krótkiej chorobie.

Na razie nie podano dokładnej przyczyny śmierci kompozytora.

Polecamy

Kompozytor dostał posadę przy pierwszym filmie o Jamesie Bondzie w 1962 roku. Wówczas na potrzeby filmu "Doktor No" powstał ikoniczny motyw przewodni, który do dziś jest wykorzystywany w filmach o agencie 007. Co ciekawe Norman, komponując ten słynny utwór, bazował na niewykorzystanej melodii z nigdy niewyprodukowanego musicalu opartego na powieści "Dom pana Biswasa".

Później twórcy filmu poprosili Johna Barry'ego o re-aranżację utworu - przez to często to właśnie jemu było przypisywane autorstwo "James Bond Theme". Sąd w 2001 roku oficjalnie stwierdził jednak, że bezsprzecznie to Monty Norman jest twórcą i oficjalnym kompozytorem legendarnego motywu.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.