Polacy mają szanse na Oscary 2022. O które filmy chodzi?

08.02.2022 16:15
Oscary 2022 Fot. MARK RALSTON/AFP/East News

Szansę na statuetki ma polski film oraz polski operator. Które filmy będą walczyć o Oscary?

8 lutego poznaliśmy nominacje do Oscarów, które zostały ogłoszone na stronie internetowej nagród. Jak podaje PAP, nazwiska nominowanych odczytali aktorka Tracee Ellis Ross i aktor Leslie Jordan. Szanse na wygraną ma polski film oraz polski operator filmowy. O jakie produkcje chodzi?

Polecamy

Oskary 2022: Polski film z nominacją do Oscarów

W kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski nominację otrzymała "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Obraz, zrealizowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, opowiada o młodej pracownicy motelu (granej przez Annę Dzieduszycką), która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn.

O statuetkę w tej kategorii powalczą też: "Ala Kachuu Take And Run" Marii Brendle, "On My Mind" Martina Strange-Hansena, "Please Hold" K.D. Davili oraz "The Long Goodbye" Aneila Karii.

Nie jest to jedyny polski akcent, bowiem Janusz Kamiński otrzymał nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia za "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga. Prócz Kamińskiego o statuetkę w tej kategorii powalczą: Greig Fraser ("Diuna"), Dan Laustsen ("Zaułek koszmarów"), Ari Wegner ("Psie pazury"), a także Bruno Delbonnel ("Tragedia Makbeta").

Laureatów 94. Oscarów poznamy 27 marca. Jak podaje PAP, gala wręczenia nagród, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Jak poinformował w połowie stycznia prezes Hulu Originals i ABC Entertainment Craig Erwich, tegoroczna uroczystość - po trzech latach, kiedy jej formuła bazowała na "osobowościach sław wręczających nagrody" - będzie miała jednego prowadzącego. 

Polecamy
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.