Polski oddział Disneya ocenzurował postać LGBT w nowym filmie studia Pixar

11.03.2020 09:11
Naprzód|undefined Fot. materiały prasowe/Pixar

W filmie "Naprzód" pojawiła się pierwsza otwarcie homoseksualna postać. Niestety w polskiej wersji filmu zdecydowano się ją ocenzurować.

Do kin wszedł najnowszy film studia Pixar pod tytułem "Naprzód". Produkcja jest przełomowa, ponieważ pojawia się w niej pierwsza otwarcie homoseksualna postać - cyklopka policjantka. W polskiej wersji językowej zdecydowano się ocenzurować jej wypowiedź na temat swojej dziewczyny. 

"Naprzód" - Disney Polska cenzuruje postać LGBT

Jakiś czas temu pisaliśmy o podobnym przypadku, do którego doszło w Rosji. Okazuje się, że nie trzeba daleko szukać, bo na naszym podwórku dystrybutorzy zdecydowali się na bardzo podobny zabieg. 

Zobacz: Nowy film studia Pixar został ocenzurowany. Usunięto postać LGBT 

Na facebookowym profilu pisarza Jacka Dehnela pojawił się wpis dotyczący cenzury w polskim oddziale Disneya

Zdarzenie oburza przede wszystkim osoby nieheteronormatywne, które i tak w Polsce nie mają najłatwiejszego życia. Do tej pory w żadnej produkcji Disneya nie pojawiła się pełnoprawna postać reprezentująca społeczność LGBT. Na ekranie można było dostrzec jedynie queerowe "smaczki", które trwały nie dłużej niż kilka sekund i w zasadzie stanowiły tło. Żaden z bohaterów nie powiedział jednak otwarcie o swojej orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna. Cyklopka z "Naprzód" była postacią epizodyczną, jednak bardzo ważną dla milinów widzów na całym świecie. Tym bardziej że w oryginale głosu użyczyła jej Lena Waithe - aktorka znana z takich seriali, jak "Specjalista od niczego", "Westworld", "Drodzy biali!", "Transparent" czy "Tacy jesteśmy" i ceniona reprezentantka osób LGBT.

Przeczytaj także

O komentarz zapytaliśmy przedstawicieli Disney Polska. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Przeczytaj także

 

Tę smutną sytuację najlepiej opisuje jeden z komentarzy, który trafił na fanpage Disney Polska. 

Fajnie, że w kraju w którym 1/3 nieheteronormatywnych dzieciaków żyje w strefach wolnych od LGBT, Disney Polska postanowiło ich pozbawić tej jednej, malutkiej namiastki reprezentacji, dzięki której będąc w kinie mogłyby się poczuć przez chwilę, że może jednak jest dla nich miejsce na świecie.
Przeczytaj także

"Naprzód" - kiedy premiera?

Najnowszy film studia Pixar trafił do polskich kin 6 marca 2020 roku. Reżyserem "Naprzód" jest Dan Scanlon. W oryginalnej wersji językowej wystąpili Tom HollandChris Pratt oraz Octavia Spencer.

Przeczytaj także

Zobacz też: Czy wiesz, że: animatorzy Disneya wykorzystywali te same sceny w kilku filmach?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.