QUIZ: Z którego „Obcego” to kadr?

Kamil Dachnij
24.04.2017 15:57
QUIZ: Z którego „Obcego” to kadr? Fot. Kadr z video

Oryginalna seria „Obcego” to bez wątpienia najrówniejsza franczyza w historii kina grozy. Zanim w maju zaatakuje nas kolejna odsłona uniwersum pod postacią filmu „Obcy: Przymierze”, sprawdźcie jak dobrze pamiętacie sceny z pierwszych 4 części. 

Wiele rzeczy związanych z oryginalną tetralogią „Obcego” posiada status ikoniczny. Zacząć powinniśmy przede wszystkim od ksenomorfów, wytworu niesamowicie mrocznej wyobraźni wybitnego szwajcarskiego malarza H.R. Gigera. Pomyślane jako quasi-humanoidalne stwory, owe pozaziemskie drapieżniki są szybkie, przerażająco bezwzględne i niebezpieczne nawet w chwili swojej śmierci. Wszystkie dotychczas znane monstra filmowe bledną w porównaniu z ksenomorfami. 

Blado również wypada większość bohaterek akcji przy roli Sigourney Weaver jako Ellen Ripley, postaci pojawiającej się w każdej części oryginalnej serii. Jest to pierwsza i prawdopodobnie najlepiej nakreślona heroina w kinie gatunkowym. Zaś same filmy nieustannie mogą zadziwiać nie tylko niezwykłą mieszanką science fiction i cielesnego horroru, ale także w odróżnieniu od większości innych serii filmowych, różnym stylem kręcenia.

Pierwsza część, „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” w reżyserii Ridley’a Scotta z 1979 roku, reklamowana znakomitym hasłem „w kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku” jest najbardziej klimatyczna i klaustrofobiczna. Nakręcona przez Jamesa Camerona w 1986 roku kontynuacja „Obcy - decydujące starcie” to maksymalistyczne połączenie intensywnego kina akcji lat 80. z grozą jedynki, zaś „Obcy 3” Davida Finchera jest najcięższa w tonacji, a „Obcy: Przebudzenie” Jean-Pierre’a Jeuneta najbardziej barokowa. Dopełnieniem uniwersum są jeszcze crossovery z Predatorem i prequel do tetralogii „Obcego”, „Prometeusz”. W oczekiwaniu na najnowszą część „Obcy: Przymierze”, która zawita do kin 12 maja 2017 roku, sprawdźcie jak dobrze pamiętacie pierwszą czwórkę: 

Rozwiąż quiz

Z którego Obcego to kadr?

alien 3 Fot. Foto: Kadr z video

Z którego Obcego to kadr?

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.