Sekielski zaprezentował dokument o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu"

11.05.2019 14:33
Fot. kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu"

11 maja 2019 roku w sieci pojawił się film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" przygotowany przez Tomasza Sekielskiego. Zobaczcie ponad dwugodzinną produkcję o pedofilii w polskim Kościele.

Pedofilia w Kościele Katolickim to temat, który wywołuje liczne debaty publiczne na temat pozycji duchowieństwa we współczesnym społeczeństwie. Sprawa dzieli miliony obywateli Polski i wzbudza skrajne reakcje ludzi. Zainteresowanie sprawcami w sutannach i ich ofiarami podsyciła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler", ale o ile produkcja była dziełem fikcji inspirowanym rzeczywistością, o tyle "Tylko nie mów nikomu" jest dokumentem opowiadającym o prawdziwych ludziach.

Tylko nie mów nikomu - dokument o pedofilii w Kościele już dostępny

Film jeszcze przed premierą wywołał dużo reakcji (zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych). Nic dziwnego - w końcu ustaliliśmy wcześniej, że sam Kościół jest obecnie tematem dzielącym społeczeństwo. Teraz możemy zobaczyć, co Tomasz Sekielski i jego ekipa filmowa zdołali przygotować, bowiem film "Tylko nie mów nikomu" został opublikowany na kanale dziennikarza w serwisie YouTube. Produkcja zgodnie z obietnicami jest dostępna za darmo. Oto film o pedofilii w polskim Kościele: 

Tomasz Sekielski od początku podkreślał, że zależy mu na tym, by jego film był prawdziwy, wolny od cenzury i nacisków. To jedna z głównych przyczyn, dla których film nie został przygotowany we współpracy z telewizją i raczej na pewno nie zostanie tam pokazany. Jak sam twierdzi, stacje nie są chętne, by prezentować tak niewygodny temat. Na portalu Patronite, gdzie zbierano pieniądze na realizację "Tylko nie mów nikomu", możemy przeczytać:

Temat ten wciąż jest na tyle kontrowersyjny i politycznie niepoprawny, że duże tzw. mainstreamowe media stronią od jego drążenia skupiając się co najwyżej na pojedynczych przypadkach. Nikt nie stawia twardych pytań o funkcjonujące w kościele mechanizmy dzięki, którym przestępcy w sutannach mogą się czuć bezkarnie. 

Na razie trudno określić, czy "Tylko nie mów nikomu" osiągnie zamierzony przez Sekielskiego efekt. Przed premierą filmu mogliśmy przeczytać w komentarzach pod zwiastunami, że wiele osób chwaliło odwagę dziennikarza za chęć opowiedzenia o tak trudnym temacie i przygotowanie tak wyczerpującego materiału. Pierwszych reakcji na produkcję możemy się spodziewać w następnych tygodniach.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.