She-Hulk, Ms. Marvel i Moonknight - kim są bohaterowie nowych seriali Marvela?

26.08.2019 12:51
materiały prasowe/Disney |undefined Fot. materiały prasowe/Disney

Marvel Studios zapowiedziało, że na Disney+ zadebiutują kolejne trzy seriale bazujące na komiksach Marvela - "She-Hulk", "Ms. Marvel" i "Moonknight". Kim są te postacie?

Już 12 listopada 2019 roku wystartuje platforma Disney+. Chociaż w ciągu najbliższych miesięcy nie pojawią się na niej produkcje związane z Marvel Studios, twórcy zapowiedzieli, jakich tytułów możemy się spodziewać. Wśród oferty przeznaczonej do miłośników superbohaterów znalazły się takie produkcje jak "Loki", "Falcon and the Winter Soldier", "WandaVision" oraz "Hawkeye", które  bazują na filmach MCU. Podczas D23 Expo 2019 zapowiedziano trzy kolejne aktorskie seriale - "She-Hulk", "Ms. Marvel" i "Moon Knight".

Przeczytaj także

Opowiedzą o bohaterach, którzy do tej pory w kinowym uniwersum się jeszcze nie pojawili. Kim są?

She-Hulk - kim jest bohaterka Marvela?

1 Fot. foto: Savage She-Hulk #1

Damska wersja dobrze znanego wszystkim Hulka zadebiutowała w 1980 roku w swojej własnej miniserii komiksowej. Bohaterkę stworzyli Stan Lee i John Buscema. Powód był dość prozaiczny. Po sukcesie serialu "The Incredible Hulk", szefowie Marvel Comics obawiali się, że ktoś ściągnie pomysł na supersilną postać i powoła do życia jakąś jej wariację. Lee i Buscema na wszelki wypadek stworzyli więc kuzynkę Bruce'a Bannera i zastrzegli nazwę She-Hulk.

Jennifer Walters - bo tak naprawdę nazywa się bohaterka, zyskała supermoce przez przypadek. Doszło do tego, kiedy prawniczka potrzebowała transfuzji krwi. Dawcą był Bruce Banner, który zaryzykował skażenie organizmu Jen, by uratować jej życie. W wyniku operacji kobieta zyskała moce podobne do Hulka - nabrała masy mięśniowej, znacznie urosła, a jej skóra przybrała zielony kolor. Posiada super siłę i odporność, ale nie jest tak silna, jak jej kuzyn. Poza tym w pełni kontroluje swoje moce i podczas metamorfozy zachowuje własny charakter.

Dość szybko dołączyła do znanych grup superbohaterskich - Avengers i Fantastic Four, często wspierając obie drużyny w walce ze złoczyńcami rożnego rodzaju. Z czasem dostała regularną serię komiksową, w której przeżywała wiele, często absurdalnych przygód o zabarwieniu komediowym, jako jedna z pierwszych bohaterek Marvela łamała czwartą ścianę. Obecnie posiada o wiele większą siłę i bardziej przypomina fizycznie Hulka. Jest stałą członkinią nowego wcielenia Avengers.

Przeczytaj także

Ms. Marvel - kim jest bohaterka Marvela?

1 Fot. foto: Ms. Marvel vol. 4 #1

Stosunkowo nowa postać, która zadebiutowała na kartach komiksów w 2013 roku. W roli superbohaterki wystąpiła rok później w "All-New Marvel NOW! Point One" #1. Do życia powołali ją Sana Amanat, Stephen Wacker, G. Willow Wilson i Adrian Alphona. Ms. Marvel przejęła pseudonim po swojej największej idolce - Carol Danvers, teraz kojarzonej głównie jako Captain Marvel. Kamala Khan był amerykańską nastolatką, wychowującą się w pakistańskiej rodzinie.

Początkowo konserwatyzm jej rodziców kłócił się z chęcią zostania superbohaterką, ale finalnie Kamala wpisała się w poczet największych herosów i to nie tylko w komiksowym świecie, ale również w rzeczywistości. Szybko zdobyła uznanie czytelników i ogromną, jak na dopiero co wprowadzoną postać, popularność. Z czasem jej marzenie się spełniło i dołączyła do Avengers, a także walczyła u boku swojej idolki w Carol Cadets.

Kamala należy do Inhumans. Jej moce aktywowały się, kiedy Black Bolt postanowił zbombardować świat terrigenowymi bombami, które ujawniły niesamowite zdolności z pozoru zwyczajnych ludzi. Ms. Marvel jest polimorfem, co oznacza, że potrafi dowolnie manipulować swoim ciałem. Umie przybierać różne rozmiary, rozciągać kończyny oraz zmieniać wygląd.

Przeczytaj także

Moon Knight - kim jest bohater Marvela?

32 Fot. foto: Werewolf by Night #32

Moon Knight po raz pierwszy pojawił się w roku 1975 w komiksie "Werewolf by Night" #32. Został stworzony przez Douga Moencha i Dona Perlina jako drugoplanowa postać walcząca z tytułowym wilkołakiem. Zdobył jednak uznanie fanów i wkrótce dopisano genezę bohatera. Marc Spector był byłym Marines i zarabiał na życie jako najemnik. Współpracował z Jean-Paulem Duchampem znanym jako Frenchie. Podczas misji w Egipcie niemal zginął, ale z opresji wybawiło go starożytne bóstwo księżyca - Khonshu. Spector przeżył, ale został wysłannikiem lunarnego boga.

Stał się Moon Knightem - herosem walczącym pod osłoną nocy z różnego rodzaju złoczyńcami. Dostał własną serię komiksową i wielu czytelników widziało w nim marvelowską wersję Batmana - był milionerem, który w nocy walczy z oprychami przy użyciu gadżetów, mającym wiernego pomocnika. W przeciwieństwie do Bruce'a Wayne'a, Spector spędzał dnie, przyjmując dwie nowe tożsamości - taksówkarza imieniem Jake Lockley oraz finansisty Stevena Granta. Dzięki nim zdobywał informacje na temat swoich kolejnych przeciwników zarówno z wyższych sfer, jak i z półświatka.

Moon Knight nie posiada mocy. Walczy w oparciu o wieloletni trening, posługując się specjalnym ekwipunkiem - strojem, sztyletami w kształcie półksiężyców i peleryną, pozwalającą mu szybować oraz kijem bojowym. W pewnym momencie swojej działalności posiadał jednak specjalne zdolności, które były zależne od fazy księżyca. Spector zmagała się również z rozszczepieniem osobowości. Chociaż głównie działa solo, był członkiem takich zespołów, jak Secret Avengers, West Coast Avengers, Heroes for Hire oraz Defenders.

Przeczytaj także

 

Zobacz też: Wiemy, ile odcinków będzie liczył serial "Loki"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.