Słynni Nowozelandczycy ze świata popkultury

Maciej Koprowicz
06.02.2018 14:43
Słynni Nowozelandczycy ze świata popkultury Fot. Martin Harris/Capital Pictures/MAR/Capital Pictures/EAST NEWS, Pixabay, Mike Gray/LFI/Avalon.red/REPORTER/EAST NEWS

6 lutego Nowa Zelandia obchodzi swoje narodowe święto, Waitangi Day. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak wielu mieszkańców tego kraju zdobyło międzynarodową sławę w świecie muzyki i kina.

Nowa Zelandia to wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym, najbardziej na południe wysunięta część Oceanii. Położony jest na dwóch głównych wyspach i szeregu mniejszych wysepek, z górami, wulkanami, gejzerami i lodowcami. Zamieszkane zaledwie przez 4,5 miliona mieszkańców państwo jest znane w świecie o wiele szerzej, niż sugerowałyby to jej położenie, rozmiar i zaludnienie.

Kraj Długiej Białej Chmury, jak nazywają go autochtoni, jest jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie, dzięki czemu może cieszyć się niespotykaną nigdzie indziej florą i fauną. Chyba każdy słyszał o uroczym nielotnym ptaku kiwi, a do słynnych wyspiarskich zwierząt należą też papugi kea i kakapo.

Archipelag nowozelandzki to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Niesamowite krajobrazy zapierające dech w piersiach i bliskość natury od lat przyciągają filmowców, którzy z lubością wykorzystują tamtejsze plenery – oglądamy je między innymi we „Władcy Pierścieni”.

Równie fascynująca, co przyroda jest kultura Nowej Zelandii. Rdzenni mieszkańcy wysp, czyli Maorysi słyną z niesamowitych tatuaży wykonywanych na twarzy (moko) i rytualnych tańców (haka), które spopularyzowali nowozelandzcy rugbiści, wykonując je przed każdym meczem. Ale Nowa Zelandia jest znana nie tylko z kultury ludowej. Ten niewielki kraj ma znaczący wpływ na światową kulturę popularną, a to za sprawą wielu słynnych muzyków, aktorów i reżyserów filmowych, którzy z niego pochodzą.

6 lutego Nowozelandczycy obchodzą narodowe święto Waitangi Day, które upamiętnia wydarzenia z 1840 roku. Wtedy to wodzowie tubylczych plemion podpisali z Wielką Brytanią traktat, który uczynił Maorysów obywatelami Zjednoczonego Królestwa. Ten dzień uważa się za początek Nowej Zelandii.

Przyłączamy się do świętowania razem z mieszkańcami kraju kiwi i haki i przypominamy najważniejsze postaci współczesnej kultury popularnej, wywodzące się z tej odległej części Oceanii.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.