Stan Lee - 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o twórcy Marvel Comics

Sergiusz Kurczuk
29.12.2017 16:28
Stan Lee - 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o twórcy Marvel Comics Fot. Brandon Voight / Splash News/East News

Scenarzysta, producent i pisarz komiksowy, który 28 grudnia 2017 skończył 95 lat, zmarł 12 listopada 2018 w klinice w Los Angeles. Przypominamy najciekawsze i najważniejsze fakty o legendarnym twórcy komiksów. 

Gdyby nie Stan „The Man” Lee nie mielibyśmy filmów o Avengers, Spider-Manie czy grupie mutantów znanych jako X-Men. To właśnie on w 1961 roku zapoczątkował przełom w komiksie superbohaterskim, powołując do życia Marvel Comics. Lee urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku. Swoją przygodę z komiksem zaczynał jako młody asystent w firmie, która kilkanaście lat później zmieniła się w Dom Pomysłów i została powierzona w jego ręce. Ponad 50 lat był twarzą Marvela i żywą legendą dla wszystkich miłośników superbohaterskich przygód. 

Stan Lee nie żyje

12 listopada 2018 świat obiegła smutna wiadomość - Stan Lee zmarł w klinice w Los Angeles,a informację potwierdziła jego córka. Choć przez większość życia nie miał problemów zdrowotnych, w 2018 roku kilkukrotnie trafiał do szpitala. Na początku lutego legenda Marvel Comics była hospitalizowana z powodu kłopotów z sercem i problemów z oddychaniem. U twórcy komiksów lekarze wykryli wtedy nieregularną pracę serca. 

Przypominamy 5 niesamowitych faktów na temat tego komiksowego twórcy, którego nie ma już z nami. 

1. Stan Lee to nie jego prawdziwe imię i nazwisko

Stan Lee Fot. Ross Patten/East News

Tak naprawdę legenda Marvela nazywała się Stanley Martin Lieber. Stan Lee to pseudonim wymyślony na potrzeby pracy jako komiksowy scenarzysta. Lieber od zawsze marzył, żeby zostać światowej sławy pisarzem. Przygoda z komiksem miała być tymczasowa, a swoje prawdziwe nazwisko zarezerwował dla „poważnej literatury”, którą całe życie chciał tworzyć.

2. Zaczynał pisząc nekrologi

Stan Lee Fot. Associated Press/East News

Niechlubne początki, ale za coś trzeba żyć, prawda? Młody Lieber tak bardzo chciał zarabiać na życie pisaniem, że zatrudnił się w jednej z redakcji, jako autor nekrologów. Szybko porzucił ten fach, ponieważ treść pisanych tekstów była dla niego zbyt przygnębiająca. 

3. Stworzył ponad 500 postaci superbohaterów

Stan Lee Fot. Associated Press/East News

Stan Lee od dawna nie jest związany z Marvel Comics jako autor scenariuszy. W jednym z wywiadów wyznał nawet, że nie jest na bieżąco ze współczesnymi historiami i nie wie za bardzo, co dzieje się w świecie stworzonym przed 56 laty. Zanim jednak w 1972 roku przekazał stanowisko redaktora naczelnego Royowi Thomasowi, stworzył ponad 500 postaci, zarówno suprebohaterów, jak i ich przeciwników. Spod pióra Lee wyszły takie ikony komiksu jak Fantasic Four, Spider-Man, Iron Man, Hulk, Thor, Ant-Man, Wasp, grupa X-Men, ale również mniej znane postacie, na przykład Leap Frog, Mole Man, Spymaster, Ultimo, czy Liz Allan. 

4. Przez większość dorosłego życia nie chodził do fryzjera

Stan i Joan Lee Fot. Chris Pizzello/East News

Chociaż brzmi to dość dziwnie, tak właśnie było! W jednej ze swoich biografii wyznał ciekawy fakt na temat swojego życia prywatnego. Okazuje się, że Lee nie korzystał z usług fryzjerów. Przez większość życia włosy obcinała mu jego żona Joan Lee. To właśnie zmarła w 2017 roku ukochana Lee była odpowiedzialna za charakterystyczną fryzurę twórcy.

5. Nie tworzył jedynie dla Marvel Comics

Stan Lee Fot. AXELLE WOUSSEN/Bauergriffin.com/East News

Trudno w to uwierzyć, ale Marvel Comics to nie jedyne wydawnictwo, dla którego tworzył Stan Lee. Na początku nowego millenium zdarzyło mu się pracować dla... DC Comics! W serii „Just Imagine” Odtworzył ikoniczne postacie z DC, takie jak Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern oraz Flash. W ramach puszczenia oka w kierunku czytelników, zmienił nazwiska niektórych bohaterów, korzystając ze swojej maniery do stosowania aliteracji. 

Jeśli jesteście fanami Stana Lee, to zapraszamy do naszego zestawienia (prawie) wszystkich cameo gwiazdora w filmach na podstawie komiksów Marvela

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.