Top 10 najsłynniejszych twardzieli kina akcji

Sergiusz Kurczuk
03.01.2019
Aktualizacja: 22.01.2020 12:55
Rambo, Terminator, Szklana pułapka|undefined Fot. kadry z filmów Rambo, Terminator, Szklana pułapka

Sylvester Stallone, Bruce Willis, Vin Diesel czy Jean-Claude Van Damme, to tylko niektórzy aktorzy słynący z ról twardzieli. Oto lista 10 najtwardszych gwiazd kina akcji. 

Kino akcji od lat niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe największe ikony tego gatunku cały czas pojawiają się w rolach twardzieli w kolejnych produkcjach. Postanowiliśmy stworzyć listę 10 najpopularniejszych aktorów, którzy przez lata wcielali się brutalnych, silnych i niezwykle męskich bohaterów

Filmowi twardziele kina akcji

W ciągu wielu lat po srebrnym ekranie skakało, strzelało i ratowało świat wielu bohaterów kina akcji. Trudno więc wybrać 10 najważniejszych gwiazdorów tego gatunku. Kto znalazł się w naszym zestawieniu? 

10. Vin Diesel

Chyba najmłodszy z gwiazdorów kina akcji na naszej liście, trafił na ostatnie miejsce, ponieważ trudno jest przyćmić aktorów cieszących się popularnością od wielu dekad. Diesel zyskał popularność dzięki filmowi "xXX", w którym wcielił się w nieustraszonego tajnego agenta imieniem Xander Cage. Aktor wystąpił również w napakowanej akcją produkcji science fiction "Kroniki Riddicka". Obecnie jego najsłynniejszą rolą (oprócz Groota w "Strażnikach Galaktyki") jest postać Dominica Toretto z serii "Szybcy i wściekli"

9. Mickey Rourke

66-letni aktor obecnie nie bryluje jak jego inni koledzy po fachu, ale niejednokrotnie udowodnił, że niezły z niego kawał skurczybyka. Chociaż w swojej karierze ma nie tylko kino akcji, najczęściej kojarzony jest właśnie z tym gatunkiem. Jego najbardziej ikoniczną rolą twardziela była postać Marva w filmowej wersji komiksu "Sin City". Nie można zapomnieć również kreacji Toola w megahicie "Niezniszczalni". Jednym z ostatnich twardzieli w dorobku Rourke'a był złowrogi Ivan Vanko znany również jako Whiplash z "Iron Mana 2".

8. Chuck Norris

Swego czasu żarty o tym aktorze były chyba bardziej popularne od produkcji, w których wystąpił. Uchodził wówczas za symbol twardziela i w sumie stawiamy dolary przeciwko orzechom, że Chuck Norris pokonałby wszystkich zaprezentowanych przez nas gwiazdorów kopniakiem z półobrotu. Nie pozwala mu na to skromność. Aktor dał się poznać jako twardziel, walcząc z samym Bruce'em Lee w filmie "Droga smoka". Nie można zapomnieć o słynnej serii "Zaginiony w akcji", gdzie Norris wcielał się w pułkownika Jamesa Braddocka. Jednak największą sławę przyniósł mu udział w serialu "Strażnik Teksasu", w którym zagrał rangera Cordella Walkera. 

7. Clint Eastwood

Może ten 88-letni gwiazdor nie ma muskułów jak inni zaprezentowani na liście aktorzy, ale podejrzewamy, że połowa z nich bałaby się spojrzeć prosto w oczy Clinta Eastwooda. Z racji swojego wieku wychował wiele pokoleń miłośników kina i chociaż nigdy nie wystąpił w żadnej produkcji typu "zabili go i uciekł", przetarł szlaki najsłynniejszym twardzielom. Eastwood stał się synonimem spaghetti westernów. Wystarczy wymienić jego słynne role w filmach "Dobry, zły i brzydki", "Za garść dolarów", czy "Za kilka dolarów więcej". Ukłonem w stronę początków kariery Eastwooda był film "Bez przebaczenia", w którym po latach wcielił się w twardego mieszkańca Dzikiego Zachodu. To, że ma cojones udowodnił również w filmie "Kosmiczni kowboje" rolą Franka Corvina.

6. Charles Bronson

Nieżyjący już gwiazdor również był związany z westernami. Jednak sławę twardziela wyrobił sobie rolą Paula Kerseya w serii filmów "Życzenie śmierci". Nie można zapominać o jego innych filmach akcji, takich jak "Mechanik" z 1972 roku czy "Zło, które człowiek czyni" z 1984 roku. 

5. Dolph Lundgren

Szwedzki aktor, który odniósł sukces w Hollywood, głównie dzięki znajomości sztuk walki. To właśnie one pomogły mu zrobić karierę w kinie akcji. Wśród wielu świetnych ról Lundgren warto przypomnieć "Punishera" - jeden z pierwszych filmów na podstawie komiksów Marvela na świecie. Nie można również zapomnieć o serii "Uniwersalny żołnierz", w której wcielił się w Andrew Scotta. W ostatnich latach dał o sobie znać występem w "Niezniszczalnych"

4. Jean-Claude Van Damme

Belgijski karateka zapisał się złotymi zgłoskami w historii kina akcji. Jean-Claude Van Damme stał się synonimem tego gatunku. Jednym z najsłynniejszych filmów gwiazdora jest "Krwawy sport" z 1988 roku. Kilka lat później wystąpił w produkcji z pogranicza kina akcji i science fiction pod tytułem "Strażnik czasu". Z tego samego okresu pochodzi "Nagła śmierć", w której Van Damme w pojedynkę rozprawia się z terrorystami. 

3. Bruce Willis

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Chociaż kino akcji to nie jedyny gatunek, w którym grywa, bez wątpienia jest jednym z najtwardszych gwiazdorów Hollywood. Wystarczy przypomnieć sobie jego role w takich filmach jak "Sin City - miasto grzechu", "Piąty element" czy nieśmiertelnej serii "Szklana pułapka".

2. Arnold Schwarzenegger 

Czy może być ktoś twardszy od Terminatora, Conana i majora Alana "Dutcha" Schaeffera w jednej osobie? Może, ale te role austriackiego kulturysty sprawiły, że trafił na drugie miejsce naszego zestawienia. Seria "Terminator" to klasyka gatunku, podobnie zresztą jak "Conan" i pierwsza część "Predatora". To właśnie dzięki tym produkcjom Schwarzenegger zawdzięcza swoją popularność.

1. Sylvester Stallone

Na pierwszym miejscu nie mogło zabraknąć Sylvestra Stallone'a, który jest żywą legendą kina akcji, dzięki swoim wielu niezapomnianym rolom. Nie bez powodu wyreżyserował film "Niezniszczalni", w którym zagrał również głównego bohatera. Stallone wystąpił w takich produkcjach jak "Nocny jastrząb" czy "Kobra", ale nie oszukujmy się. Dla wielu widzów gwiazdor to po prostu John Rambo z serii filmów o nieustraszonym komandosie. 

Mamy nadzieję, że sprostaliśmy oczekiwaniom fanów kina akcji. Jeśli wolicie jednak rodzimą kinematografię, to zachęcamy do zapoznania się z wynikami sondy dotyczącej największych twardzieli w polskich filmach akcji

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.