„Wołyń” zbulwersował widzów TVP? Do KRRiT wpłynęła skarga

Natalia Hluzow
12.07.2018 17:24
Wołyń|undefined Fot. kadr z filmu "Wołyń"

Brutalne i krwawe sceny przedstawione w „Wołyniu” Wojciecha Smarzowskiego nie spodobały się niektórym widzom z uwagi na porę emisji filmu na antenie TVP 1.

8 lipca 2018 roku Telewizja Polska wyemitowała głośny film Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. Dzieło opowiadające o tragicznej historii rzezi wołyńskiej zostało zaprezentowane o godzinie 20:10 w czasie najwyższej oglądalności stacji z okazji 75. rocznicy tzw. krwawej niedzieli, by uczcić pamięć ofiar poległych 11 lipca 1943 roku. Nie wszyscy widzowie byli jednak zadowoleni z takiej formy oddawania czci zmarłym.

„Wołyń”: skarga na emisję filmu w TVP 1

Główną bohaterką „Wołynia” jest młoda Polka, Zosia Głowacka, która – choć zakochana w Ukraińcu Petro – zostaje zmuszona przez ojca do małżeństwa z majętnym wdowcem z dwójką dzieci. Niechciane małżeństwo przerywa II wojna światowa. Mąż Zosi zostaje wysłany na front, a ona zostaje sama z dziećmi. Tymczasem między sąsiadami zaczyna dochodzić do coraz brutalniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się mimowolną uczestniczką koszmaru, który zaczyna rozgrywać się na ziemiach Wołynia. Podsycana przez agresora nienawiść między Polakami, Ukraińcami i Żydami zaczyna osiągać przerażające rozmiary i doprowadza do bestialskich ataków, których kulminację stanowi krwawa niedziela z 1943 roku i odwet, jaką wzięli za nią Polacy.

Dantejskie sceny, które przybierają na sile i makabryczności z każdą minutą filmu, zniesmaczyły niektórych widzów do tego stopnia, że zgłoszono nawet skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak poinformowała portal Wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa KRRiT, Teresa Brykczyńska:

Wpłynęła jedna skarga od osoby prywatnej. Zarzuty dotyczyły pory nadawania i brutalnych scen.

„Wołyń” w TVP 1 z gigantyczną oglądalnością

Film zdecydowano się wyemitować w niedzielny wieczór zamiast 11 lipca w środę, z uwagi na rozgrywany tego dnia mecz Mundialu 2018. Był to pierwszy raz, kiedy emisja „Wołynia” miała miejsce w ogólnodostępnej telewizji. Wcześniej film zaprezentowała już kodowana stacja CANAL+. Jak podają Wirtualne Media, według danych Nielsen Audience Measurement dzieło Smarzowskiego obejrzały ponad 3 miliony widzów, a w szczytowym momencie liczba ta wzrosła do 7,31 mln osób.

„Wołyń” miał swoją premierę 7 października 2016 roku. W głównych rolach wystąpili Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba, Izabela Kuna i Jacek Braciak.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.