Zaskakujący werdykt jury na Festiwalu w Gdyni. Złote Lwy dla filmu animowanego

13.12.2020 10:54
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Fot. KFP/REPORTER

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Kto otrzymał główną nagrodę. 

Zwycięzców konkursu głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych ogłoszono podczas gali transmitowanej w TVP Kultura. Z uwagi na epidemię i aktualne obostrzenia laureaci nie byli obecni w Gdyni. Podziękowania nagrali w specjalnych klipach wideo, które wyświetlono w trakcie uroczystości. Jak podaje PAP, laureatem Złotych Lwów został film animowany "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Srebrne Lwy otrzymali reżyser Magnus von Horn i producent Mariusz Włodarski za "Sweat".

Festival w Gdyni: Pierwszy raz w historii konkursu Złote Lwy trafiły do filmu animowanego

Złotymi Lwami uhonorowano animację "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. To przejmująca opowieść o czasie i przemijaniu, której realizacja trwała 14 lat. Reżyser powraca w niej do lat dzieciństwa i młodości. Wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę. Film to także plastyczne, autorskie, sentymentalne spojrzenie twórcy na jego rodzinne miasto - Łódź. Głosu postaciom użyczyli m.in. Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Barbara Krafftówna i Krystyna Janda. Wcześniej nagrodą za dźwięk do tego filmu doceniono Franciszka Kozłowskiego.

Srebrne Lwy otrzymali Magnus von Horn i producent Mariusz Włodarski za "Sweat". Film ukazuje trzy dni z życia motywatorki fitness, która czuje się samotna i niekochana, choć jej codzienność śledzą na Instagramie setki tysięcy osób. Kreacja guru fitnessu przyniosła nagrodę za najlepszą rolę kobiecą Magdalenie Koleśnik. Jury doceniło także Aleksandrę Konieczną za rolę drugoplanową, Agnieszkę Glińską - za montaż, Michała Dymka - za zdjęcia i von Horna za reżyserię.

Polecamy

Jak podaje PAP, cztery nagrody powędrowały do ekipy "Magnezji" Macieja Bochniaka, czyli westernu przeniesionego w polskie realia, z dużą dozą humoru, scenami pościgów konnych i strzelanin. Obraz uhonorowano w kategoriach - charakteryzacja (Agnieszka Hodowana i Waldemar Pokromski), kostiumy (Dorota Roqueplo), scenografia (Marek Warszewski). Reżyser razem z producentami Anetą Hickinbotham i Leszkiem Bodzakiem odebrali również nagrodę Złoty Pazur w kategorii inne spojrzenie. Bochniak zadedykował tę statuetkę swojej żonie, aktorce Joannie Kulig za wsparcie, które dała mu podczas realizacji filmu.

Nagrodę za scenariusz odebrał Piotr Domalewski za "Jak najdalej stąd". Główną bohaterką historii jest niespełna 18-letnia dziewczyna, która musi przewieźć z Irlandii do Polski prochy swojego ojca. Kreacja w tej roli zapewniła nagrodę za debiut aktorski Zofii Stafiej. Za muzykę do filmu doceniono Hanię Rani.

Laureatem nagrody za główną rolę męską został Piotr Trojan, który w filmie "25 lat niewinności" Jana Holoubka zagrał Tomasza Komendę. Obraz przyniósł też Holoubkowi nagrodę za debiut reżyserski. Z kolei najlepszą drugoplanową rolę męską stworzył Tomasz Włosok w "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" Macieja Kawulskiego.

Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrali reżyserzy i scenarzyści Andrzej Barański i Feliks Falk - rówieśnicy, którzy w latach 70. studiowali razem w łódzkiej Szkole Filmowej. Barański jest autorem lirycznych obrazów polskiej prowincji znanym m.in. z "Nad rzeką, której nie ma" (1991), "Kawalerskiego życia na obczyźnie" (1992) i "Horroru w Wesołych Bagniskach" (1995). Falk to twórca m.in. głośnych i nagradzanych filmów "Wodzirej" (1978), "Idol" (1984), "Lato miłości" (1994) i "Komornik" (2005).

Polecamy

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się w dniach 8-12 grudnia w formule online. Dostęp do filmów mieli wyłącznie akredytowani dziennikarze i przedstawiciele branży. Organizatorzy wydarzenia zapowiedzieli jednak, że gdy tylko kina w całym kraju zostaną otwarte, zorganizują dla szerokiej publiczności repliki festiwalowe w wybranych miastach. 

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.