"Zimna Wojna": ciekawostki o filmie Pawła Pawlikowskiego

Gdzie kręcono "Zimną Wojnę"? Komu Paweł Pawlikowski dedykował swoje najnowsze dzieło? Przedstawiamy pięć ciekawostek o polskim kandydacie do Oscara.
Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego cieszy się ogromną popularnością, zdobył również wiele prestiżowych nagród. Czy znajdzie się wśród nich Nagroda Akademii? Na tę odpowiedź będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, a tymczasem przedstawiamy wam wszystko, co powinniście wiedzieć o polskim kandydacie do Oscara.
Zobacz też: >> Joanna Kulig - 10 ciekawostek o gwieździe "Zimnej Wojny" <<
"Zimna Wojna" - ciekawostki
1. Film zdobył trzy nominacje do Oscara
24 lutego 2019 roku "Zimna Wojna" powalczy o Nagrodę Akademii w aż trzech kategoriach:
- Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
- Najlepszy Reżyser
- Najlepsze Zdjęcia
Jest to pierwszy polski film w historii, któremu udało się osiągnąć taki wynik.
Zobacz też: >> Oscary 2019. Znamy nominacje do prestiżowych nagród filmowych <<
2. Paweł Pawlikowski ma już na koncie Oscara
Reżyser "Zimnej Wojny" może się już pochwalić zdobyciem statuetki najbardziej prestiżowej nagrody w branży filmowej. Otrzymał ją w 2015 roku za film "Ida" w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
3. Reżyser zadedykował film swoim rodzicom
Nie każdy wie, że postacie Zuli i Wiktora, czyli głównych bohaterów "Zimnej Wojny" inspirowane są rodzicami Pawła Pawlikowskiego. Bohaterowie noszą nawet ich imiona, a cały film dedykowany jest właśnie rodzicom reżysera.
4. Jest to pierwszy polski film od 16 lat, który walczył o Złotą Palmę
"Zimna Wojna" jest pierwszym polskim filmem, od czasów "Pianisty" Romana Polańskiego (z 2002 roku), jak również pierwszym filmem polskojęzycznym od czasów "Przesłuchania" Ryszarda Bugajskiego (z 1990 roku, a zatem 28 lat przerwy), który znalazł się w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Film konkursu nie wygrał, jednak Paweł Pawlikowski został wyróżniony statuetką dla najlepszego reżysera.
5. Miejsca kręcenia zdjęć
Film kręcony był w Polsce (Łódź, Wrocław, Białaczow) oraz we Francji i Chorwacji.
Oceń artykuł