Top 15: Najlepsze filmy o lekarzach: "Lot nad kukułczym gniazdem", "Przebudzenie", "Bogowie" i inne

Karolina Woźniak
08.03.2019 15:45
Najlepsze filmy o lekarzach|undefined Fot. : materiały prasowe

Lekarze codziennie stają oko w oko ze śmiercią i starają się uratować tyle żyć, ile tylko można. Przygotowaliśmy 15 najlepszych filmów, które oddają hołd medycynie i lekarzom.

W historii medycyny zapisało się wiele nazwisk lekarzy, którzy opracowali przełomowe metody w ratowaniu życia i przyczynili się do uratowania masy ludzi. Nic więc dziwnego, że twórcy z chęcią kręcą filmy o lekarzach, a widzowie z zaciekawieniem i z entuzjazmem je oglądają. Medycyna posiada jeszcze wiele tajemnic i bywa, że nie potrafią ich odkryć nawet najwybitniejsi specjaliści. postanowiliśmy przygotować zestawienie najlepszych filmów poświęconych temu fachowi i opowiadających o zawodzie lekarza. Wiele z nich pokazuje drogę, którą musieli pokonać najlepsi i przeciwności losu, które musieli przezwyciężyć.

Top 15: Najlepsze filmy o lekarzach

Przeczytaj także

Seriale i filmy o bohaterach w kitlach są szalenie popularne i wcale się nie nudzą. Świadczy o tym fakt, że serial Grey's Anatomy został okrzyknięty najdłuższym amerykańskim serialem medycznym w historii zachodniej telewizji. Tym razem postanowiliśmy Wam przedstawić najlepsze filmy, polskie i zagraniczne, które opowiadają o lekarzach, ich życiu i codzienności w szpitalach. 

1. "Lot nad kukułczym gniazdem" reż. Milos Forman (1975)

W roli głównej Jack Nicholson, który wcielił się w rolę Randle Patricka McMurphy'ego, drobnego złodziejaszka, który aby uniknąć więzienia, udaje niepoczytalnego. Mężczyzna w końcu trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym rządzi siostra Ratched. Kobieta nie unika psychicznych i fizycznych ataków na pacjentów i stosuje bolesne metody, których celem jest zaprowadzenie spokoju.

2. "Przebudzenie" reż. Joby Harold (2007)

Świadoma narkoza to stan, w którym podana ilość znieczulenia ogólnego jest niewystarczająca do całkowitego uśpienia pacjenta. W medycynie zdarzały się przypadki, kiedy pacjent leżący na stole operacyjnym słyszał głosy dobiegające z sali operacyjnej, na której się znajdował i czuł nawet najmniejsze pociągnięcie skalpela. To właśnie przydarzyło się głównemu bohaterowi filmu "Przebudzenie".

3. "Bogowie" reż. Łukasz Palkowski (2014)

Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg, który w 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Zmarł 8 marca 2009 roku i dzisiaj przypada 10. rocznica śmierci tej wybitnej postaci. Film Łukasza Palkowskiego opowiada historię Zbigniewa Religi, który za wszelką cenę chciał osiągnąć swój cel - z powodzeniem przeprowadzić transplantację serca. Udało mu się. W 1987 roku, po kolejnej operacji przeszczepu serca, Zbigniew Religa znalazł się na zdjęciu wykonanym dla magazynu "National Geographic", które znalazło się wśród 100 najlepszych zdjęć według tego magazynu. W rolę Zbigniewa Religi wcielił się Tomasz Kot.

4. "Patch Adams" reż. Tom Shadyac (1998)

Film opowiada historię człowieka, który przezwyciężył swoje słabości, żeby pomagać innym. Patch ma za sobą nieudaną próbę samobójczą i pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Postanawia zostać lekarzem. Kończy studia medyczne i chce zawodowo zająć się ludźmi. Film przedstawia prawdziwą historię lekarza, który stosował niekonwencjonalne zachowania w kontaktach z pacjentami. Zapoczątkował rozwój śmiechoterapii. W roli głównej Robin Williams.

5. "Przebudzenia" reż. Penny Marshall (1990)

Kolejny film z Robinem Williamsem w roli głównej i kolejny, w którym aktor wcielił się w rolę lekarza, który chce pomóc ludziom, którzy są w stanie śpiączki. Jednemu z pacjentów podaje lek nowej generacji. Ku zdziwieniu wszystkich, osoby, które były w śpiączce, zaczynają się z niej wybudzać. W filmie możemy zobaczyć również Roberta De Niro.

6. "W rękach Boga" reż. Joseph Sargent (2004)

W rolach głównych Alan Rickman i Yasiin Bey. Film przedstawia historię pionierów kardiochirurgii - Alfreda Blalocka i Vivien Thomas - którzy na zawsze zmienili oblicze medycyny. Jako pierwsi przeprowadzili zabieg zespolenia tętnicy podobojczykowej z tętnicą płucną. Operacja u młodej pacjentki udaje się. Blalock zdobywa rozgłos, a Thomas stoi w jego cieniu. Film, który zdecydowanie warto obejrzeć.

7. "Cudowne ręce: Opowieść o Benie Carsonie" reż. Thomas Carter (2009)

Ben Carson jest jednym z najsłynniejszych chirurgów na świecie i to właśnie o nim opowiada film Thomasa Cartera. Chirurg jako pierwszy rozdzielił bliźnięta syjamskie połączone głowami - operacja zakończyła się sukcesem. W dzieciństwie był najgorszym uczniem w szkole, ale dzięki pomocy swojej mamy zrozumiał, że może osiągnąć wszystko, jeśli tylko tego naprawdę chce.

8. "Wstrząs" reż. Peter Landesman (2015)

Will Smith wcielił się w role doktora Benneta Omalu. Lekarz był odpowiedzialny za odnalezienie dowodów, które łączyłyby mikrowstrząsy i urazy głowy z późniejszymi samobójstwami sportowców, którzy byli narażeni encefalopatię, a której objawy często doprowadzały do depresji i śmierci.

9. "Skóra, w której żyje" reż. Pedro Almodóvar (2011)

Robert Ledgard, chirurg plastyczny, pracuje nad stworzeniem syntetycznej, ludzkiej skóry. Wszystkie doświadczenia przeprowadza w domu na kobiecie, którą przetrzymuje. Jego obsesją, po śmierci żony, stało się stworzenie idealnej powłoki ludzkiego ciała. Kiedy już mu się to uda, pragnie przedstawić swoje wyniki sympozjum.

10. "Jack, jakiego nie znacie" reż. Barry Levinson (2010)

W rolach głównych Al Pacino i Susan Sarandon. Aktor wcielił się w lekarza, który walczy o legalizację eutanazji. Akcja filmu dzieje się w latach 90. XX wieku i jest biografią amerykańskiego lekarza, który był odpowiedzialny za "wspomagane samobójstwa" ponad 130 osób.

Filmy, które przedstawiliśmy w zestawieniu są godne uwagi i warto poświęcić na nie chwilę. Produkcje ukazują kontrowersje, jakie może nieść za sobą ten zawód.

Zobacz także: >>10 polskich seriali o lekarzach<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.