Rozdano Oscary 2023. Czy "IO" zwyciężyło w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego?

13.03.2023 08:54
Rozdano Oscary 2023. Czy "IO" zwyciężyło w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego? Fot. Album Online/East News

W nocy z 12 na 13 marca 2023 roku odbyła się 95. ceremonia rozdania Oscarów. W szranki stanęło wiele wyjątkowych produkcji, ale nas z oczywistych względów szczególnie interesowała kategoria najlepszego filmu międzynarodowego.

Oscary 2023: czy IO wygrało w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego?

W nocy z 12 na 13 marca 2023 roku odbyła się 95. edycja rozdania Oscarów, czyli nagród filmowych przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Wśród nich pojawił się film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który nominowany był w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".

Polecamy

Polska produkcja mierzyła się z takimi produkcjami, jak:

  • Na Zachodzie bez zmian - Niemcy
  • Argentyna, 1985 - Argentyna
  • Close - Belgia
  • Io - Polska
  • The Quiet Girl - Irlandia

Niestety to właśnie faworyzowany niemiecki dramat wojenny zdobył prestiżową nagrodę i tym samym "IO" musiał się obejść smakiem. 

Polecamy

Głównym bohaterem "IO" jest sympatyczny osiołek o tym samym imieniu, który podróżuje przez kolejne krainy, poznając pozostałych bohaterów opowieści:

IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

"IO" możemy wypożyczyć w serwisach Premiery Canal+, Player, Nowe Horyzonty VOD, Pod Baranami, MojeEKino.pl i VOD.pl. W każdym z nich koszt takiej usługi to około 15 złotych, więc mniej niż za bilet w kinie.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.