Astrofizyczka przeanalizowała "Star Trek" pod kątem podróży w czasie. Jakie teorie wykorzystuje seria?

08.07.2020 09:12
Star Trek|undefined Fot. United Archives/East News

Badaczka czasoprzestrzeni Erin Macdonald postanowiła wziąć na warsztat serię "Star Trek" i zaprezentować wszystkie sposoby podróży w czasie w niej ukazane.

Seria "Star Trek" od ponad 50 lat nie tylko bawi, ale również uczy, prezentując rozmaite ciekawe teorie naukowe. Nie bez powodu miłośnicy nauk ścisłych są często wiernymi fanami "Star Treka". Wśród nich jest również Erin Macdonald - astrofizyczka, inżynierka lotnicza, konsultantka filmów i seriali science fiction oraz youtuberka. Badaczka postanowiła przeanalizować serię pod kątem podróży w czasie.

Podróże w czasie w serii Star Trek

Nie ma chyba bardziej szanowanego tytułu science fiction w historii kina i telewizji niż "Star Trek". Nie bez powodu seria jest wciąż żywa, dzięki twórcom, którzy dostarczają co jakiś czas nowy film lub serial.

Przeczytaj także

Jednym z ciągle powracających wątków w serii są podróże w czasie. Bohaterowie "Star Treka" znajdują różne sposoby na temporalne wojaże - od pętli czasowych po tunele czasoprzestrzenne. Z tego powodu Macdonald, która prowadzi kanał YouTube Dr. Erin Explains the Universe, postanowiła prześledzić przedstawienia podróży w czasie i stworzyć swego rodzaju listę wszystkich metod wykorzystanych w serii.

Przeczytaj także

Na Twitterze badaczki pojawiło się zdjęcie tablicy, na której wypisała metody podróży w czasie oraz odcinki serialu bądź tytuły filmów, w których się one pojawiły.

Czas podzielić się tym ze światem! Wszystkie metody podróży w czasie użyte w "Star Trek", udokumentowane przez waszą ulubioną badaczkę do mojej rozmowy "Time Travel in Star Trek" z zeszłego roku. Na zdrowie!

Jak widać, diagram utworzony przez Macdonald  robi wrażenie i przy okazji ukazuje, ile różnych teorii naukowych przez te wszystkie lata wykorzystali twórcy "Star Treka".

Przeczytaj także

Wśród wymienionych kategorii pojawiają się efekt procy (znany głównie z filmu "Star Trek IV: Powrót na Ziemię"), studnia potencjału grawitacyjnego, poszerzanie się czasu, bańka czasoprzestrzenna, tunele/portale czasoprzestrzenne, pętla czasowa,  zaburzenia czasoprzestrzenne, materia egzotyczna, alternatywna rzeczywistość/odrębne multiwersum, mentalna podróż w czasie, anomalie/ załamania czasowe, temporal anomalies/fractures, transporter/stasis, cząsteczki/ kryształy czasu, oraz totalna controla (chodzi o zdolności manipulacji czasem agenta Danielsa oraz innych wszechpotężnych istot).

Przeczytaj także

Każda z kategorii ma przypisany odcinek lub film zawierający daną metodę podróżowania w czasie. Lista jest jednak nie pełna, ponieważ Macdonald nie uwzględniła najnowszego serialu z serii, czyli "Star Trek: Discovery", gdzie podróże w czasie również odgrywają istotą rolę. Są też metody, którym nie przypisano odcinka ani filmu, oznaczone jako "poza fazą" takie jak inkluzje czasowe, chronitony i metreony (fikcyjne cząsteczki subatomowe). 

Przeczytaj także

Jak widać, temat jest rozległy niczym sam czas i żeby go dokładnie zgłębić, potrzeba naprawdę sporo czasu...

 

Zobacz też: Czy moce superbohaterów pochodzą od Boga? Nowy kontrowersyjny pomysł twórców Marvela  

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.