Efekt Mandeli w „Z Archiwum X”, czyli Mulder i Scully nie pamiętają początków tajnej komórki FBI

Sergiusz Kurczuk
24.01.2018 14:44
Efekt Mandeli w „Z Archiwum X”, czyli Mulder i Scully  nie pamiętają początków tajnej komórki FBI Fot. kadr z serialu Z Archiwum X

W najnowszym odcinku 11. sezonu „Z Archiwum X” pojawia się kolejna legenda miejska. Czy efekt Mandeli to robota kosmitów?

W 3. odcinku 11. sezonu słynnego serialu o wydziale FBI, zajmującego się niewytłumaczalnymi zjawiskami, pojawił się wątek legendy miejskiej znanej jako „This Man”. W kolejnym epizodzie twórcy postanowili przyjrzeć się innemu ciekawemu fenomenowi, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Chodzi o tak zwany efekt Mandeli. Historia o różnych wspomnieniach dotyczących jakiegoś zjawiska jest na tyle popularna, że niebawem powstanie film science fiction oparty na teoriach spiskowych, które narosły wokół efektu Mandeli.

Czym jest efekt Mandeli?

Przykładem na efekt Mandeli może być przypadek z 2016 roku. Niezliczona ilość internautów z całego świata wspominała film z lat 90. pod tytułem „Shazaam”, w którym w roli głównej występował komik znany jako Sindbad. Po zgłębieniu tematu okazało się... że taki film w ogóle nie istniał. Nazwa dziwnego zjawiska wzięła się od podobnej sytuacji dotyczącej Nelsona Mandeli. Wiele osób z całego świata było święcie przekonanych, że polityk z RPA umarł w latach 80. w więzieniu. Tymczasem Mandela miał się dobrze do roku 2013, czyli momentu, w którym zmarł w wieku 95 lat.

Archiwum X - jak powstało?

Do sieci trafił fragment zapowiadający odcinek „Z Archiwum X” zatytułowany „The Lost Art of Forehead Sweat”. Widzimy w nim agenta Foksa Muldera (David Duchovny), który spotyka się na podziemnym parkingu z tajemniczym mężczyzną. Okazuje się, że Mulder nie pamięta dziwnie zachowującego się osobnika, który zarzeka się, że od dawna się znają.

W 4. odcinku nowego sezonu okaże się, że Mulder i Scully nie pamiętają, jak naprawdę doszło do założenia Archiwum X. Mężczyzna z parkingu ma wytłumaczenie na ten przypadek i stara się przekazać agentowi tajemnicę teorii spiskowej, która zakończy wszystkie teorie spiskowe. O co chodzi? Dowiemy się już 24 stycznia 2018 roku, kiedy odcinek „The Lost Art of Forehead Sweat” trafi na antenę stacji FOX. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.