Fani "Gry o tron" znienawidzili Aryę Stark po 3. odcinku finału. Niesłusznie

Sergiusz Kurczuk
02.05.2019 13:59
Arya Stark (Maisie Williams)|undefined Fot. kadr z serialu Gra o tron

Po emisji 3. odcinka finału Gry o tron pojawiły się negatywne komentarze w stosunku do wydarzeń związanych z postacią Aryi Stark. Okazuje się, że krytyka wynika z przeoczenia pewnego ważnego szczegółu. 

W 3. odcinku finałowego sezonu "Gry o tron" działo się bardzo dużo. Historia z "The Long Night" ukazała bitwę o Winterfell, w której Inni z Nocnym Królem na czele, zaatakowali zamek lordów Północy. Do walki przyłączyło się wielu bohaterów znanych z poprzednich sezonów serialu. Nie obyło się bez ofiar po stronie protagonistów, ale trup słał się gęsto również wśród Białych Wędrowców. W kulminacyjnym momencie odcinka Arya Stark w sprytny sposób pozbawiła życia przywódcę nieumarłych istot. Ten czyn zamiast chwały i peanów radości ze strony widzów przyniósł młodej Starkównie... wiele słów krytyki. Podobnie zresztą było, jeśli chodzi o jej przybranego brata Jona Snow. Fani zarzucają twórcom, że zachowanie obojga bohaterów jest nierealistyczne. Czy mają rację?

Przeczytaj także

"Gra o tron" sezon 8. - bitwa o Winterfell przysporzyła Aryi Stark przeciwników

Po obejrzeniu 3. odcinka finałowego sezonu "Gry o tron" w sieci zaczęły pojawiać się głosy, że Arya to tak zwana "Mary Sue" całego serialu. Określenie to stosuje się, by skrytykować jawnie wyidealizowaną przez twórców postać, której bez najmniejszego problemu udają się niemożliwe do wykonania rzeczy. Oczywiście zarzuty odnoszą się do tego, że to właśnie z jej ręki zginął jeden z najgroźniejszych przeciwników hitu HBO i to w momencie, w którym miał ją zgładzić.

Oczywiście Westeros ma wielu wspaniałych wojowników, którzy z pewnością mieliby na tyle odwagi, by stanąć do walki z Nocnym Królem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Arya była stworzona do tego zadania i od dawna sugerowano, że to właśnie ona pokona zagrożenie zza Muru. Przez lata szkoliła się jako jedna z lepszych skrytobójczyń w całym fantastycznym świecie. Na koncie ma liczne morderstwa osób, do których było się trudno zbliżyć zwyczajnemu wrogowi. Arya była więc idealną kandydatką do roli osoby, która swoim sprytem, taktyką i umiejętnościami pokona groźnego przeciwnika. 

Miłośnicy Starkówny sądzą, że reakcja niektórych widzów została spowodowana rozczarowaniem. Od wielu lat marzono, żeby to Jon Snow pozbawił życia Nocnego Króla. Jednak zachowanie bękarta również spotkało się z krytyką. 

Okazuje się jednak, że zastrzeżenia widzów są kompletnie niezasadne i wynikają z braku spostrzegawczości oraz wiedzy na temat bohaterów "Gry o tron". Tuż przed walką z Nocnym Królem Jon stanął oko w oko z Viserionem - nieumarłym smokiem, który pod koniec 7. sezonu przeszedł na stronę Innych. Zamiast sięgnąć po miecz, chłopak zaczął krzyczeć na smoka. Wielu fanów serialu uznało ten moment za jedno z głupszych rozwiązań fabularnych. Umknął im jednak fakt, że Jon w rzeczywistości odwracał uwagę smoka i w pewnym momencie krzyknął "Naprzód!". Słowa były skierowane do jego przybranej siostry, którą zauważył w bitewnym zgiełku. Dzięki temu Arya mogła niepostrzeżenie dotrzeć w pobliże wroga i ostatecznie go zgładzić. 

Jedyną osobą, która zasłużyła na miano Mary Sue, jest postać Samwella Tarly'ego. Nie tylko po raz kolejny wyszedł bez szwanku z potyczki z armią nieumarłych stworów mimo braku doświadczenia militarnego, ale również pomógł Jorah, zabił kilku innych i odkrył tajemnicę Jona. 

"Gra o tron" sezon 8. - kiedy zakończenie serialu?

3. odcinek finału w końcu zagwarantował wiernym widzom to, na co czekali - zaskakujące śmierci głównych bohaterów. Do końca serialu zostały jeszcze 3 odcinki. Najprawdopodobniej akcja skupi się teraz na ostatecznej walce rodów Westeros o Żelazny Tron. Kto wygra? Przekonamy się za kilka tygodni. Najnowszy odcinek "Gry o tron" trafi na HBO i HBO Go już w niedzielę 5 maja 2019 roku. Finał serialu zostanie wyemitowany 19 maja. 

>>Zobacz też: "Gra o tron": Jon Snow pali zwłoki po Bitwie o Winterfell na zdjęciach z 4. odcinka 8. sezonu<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.