Obejrzeliście już "Gambit Królowej"? Zaskoczy Was jego ocena na Rotten Tomatoes

Natalia Hluzow
03.11.2020 14:10
Gambit królowej|undefined Fot. . materiały prasowe Netflix

"Gambit królowej" to jeden z najnowszych hitów Netfliksa z Anyą Taylor-Joy w roli głównej. Serial bije rekordy popularności, ale czy faktycznie jest aż tak dobry? Sprawdź, jaką ocenę otrzymał na Rotten Tomatoes.

"Gambit królowej" oparty na książce Waltera Tevisa trafił na Netflix w ostatnim tygodniu października 2020, od razu stając się jednym z najgorętszych tytułów platformy. Serial o osieroconej dziewczynce, która okazuje się szachowym geniuszem i przeciwstawiając się oczekiwaniom społecznym, wchodzi w męski świat turniejów szachowych, zyskał nie tylko popularność, ale i uznanie krytyków. Słynny amerykański agregat recenzji Rotten Tomatoes przyznał produkcji certyfikat 100% świeżości. Czy słusznie?

Przeczytaj także

"Gambit królowej" z certyfikatem 100% świeżości na Rotten Tomatoes

Okazuje się, że "Gambit królowej" jest nie tylko chętnie wybierany przez widzów (w chwili pisania tego artykułu zajmuje 2. miejsce w rankingu Netfliksa TOP 10 w Polsce), ale też wyjątkowo doceniany przez znawców kina, których recenzje zapewniły mu certyfikat 100% świeżości na Rotten Tomatoes. Trzeba przyznać, że Anya Taylor-Joy jako mistrzyni szachowa Beth Harmon robi ogromne wrażenie, a dopracowana sceneria z lat 50. i 60. cieszy oko o wiele bardziej niż francuska stolica w serialu "Emily w Paryżu", ale czy to wystarczy, by okrzyknąć "Gambit królowej" jedną z najlepszych produkcji Netfliksa ostatnich lat? 

Śmiem twierdzić, że nie. Fabuła serialu początkowo wciąga, ale z każdym odcinkiem staje się coraz bardziej przewidywalna, romanse głównej bohaterki są letnie, dno, którego sięga, wyjątkowo płytkie, a niektóre decyzje obsadowe bardzo nietrafione. To, że ta sama aktorka gra piętnastolatkę (udającą trzynastolatkę) i trzydziestolatkę, można jeszcze jakoś wytłumaczyć, ale pomysł, by Thomas Brodie-Sangster ("Gra o tron", "To właśnie miłość") o wyglądzie nastolatka z młodzieńczym wąsem grał doświadczonego mężczyznę, przyniósł niestety groteskowy efekt. Serial mimo wszystko dobrze się ogląda, ale z pewnością nie jest to produkcja, która zrewolucjonizuje przemysł filmowy. A może sądzicie inaczej i zgadzacie się z oceną serialu na Rotten Tomatoes? 

 

Gambit królowej Fot. materiały prasowe Netflix

"Gambit królowej" - gdzie obejrzeć?

"Gambit królowej" to oryginalna produkcja Netflix dostępna na platformie od 23 października 2020 roku. Prócz Anyi Taylor-Joy w roli szachistki o pięknym umyśle oraz Thomasa Brodie-Sangstera w roli jej konkurenta i kochanka, w serialu występują także Harry Melling, Marielle Heller, Moses Ingram oraz Marcin Dorociński jako radziecki szachista Wasilij Borgow. Za reżyserię i scenariusz produkcji zrealizowanej na podstawie powieści Waltera Tevisa odpowiada Scott Frank ("Logan", "Co z oczu, to z serca"). Serial liczy 7 odcinków. Wszystkie można obejrzeć na Netfliksie.

Przeczytaj także
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.