Najlepsze seriale XXI wieku. TOP 50 najważniejszych produkcji

Choć seriale telewizyjne produkowane są niemal od wieku, dopiero w nowym tysiącleciu produkcje przeznaczone na mały ekran zaczęły być uznawane za małe dzieła sztuki filmowej. Jakie tytuły uważa się dziś za najlepsze seriale XXI wieku?
Historia seriali sięga XIX wieku, kiedy w periodykach ukazywały się pierwsze powieści w odcinkach. W latach 20. XX wieku zaczęły pojawiać się seriale kinowe, ostatecznie wyparte przez seriale telewizyjne w latach 50. Niemal od początku swojego istnienia świat seriali był bardzo bogaty i różnorodny - w latach 60. istniały nie tylko najpopularniejsze wówczas sitcomy, ale także ciekawe seriale obyczajowe, prawnicze, medyczne czy szpiegowskie. W 1966 roku w telewizji NBC zadebiutował "Star Trek".
Z czasem każdy z gatunków ewoluował i z każdą kolejną dekadą pojawiało się coraz więcej dobrych seriali. Pierwsze amerykańskie top seriale to m.in. "Porucznik Colombo" (1968 - 2003), "M*A*S*H" (1972 - 1983), "Posterunek przy Hill Street" (1981–1987) czy "St. Elsewhere" (1982 - 1988). Lata 80. to też prawdziwy wysyp seriali sensacyjnych, jak "Drużyna A", "MacGyver" i "Policjanci z Miami", familijnych komedii jak "Pełna chata", "Bill Cosby Show" czy "Cudowne lata" oraz wyśmiewających tradycyjny model rodziny jak "Świat wg Bundych" czy "Simpsonowie".
Lata 90. przyniosły kolejne zmiany oraz produkcje do dziś uznawane przez wielu widzów za najlepsze seriale wszech czasów. To właśnie w ostatniej dekadzie XX wieku debiutowały rewolucyjne "Miasteczko Twin Peaks", "Beverly Hills 90210", "Ostry dyżur", "Przyjaciele", "Z Archiwum X", "Seks w wielkim mieście" oraz jaskółka zwiastująca nową "złotą erę" seriali - "Rodzina Soprano" (1999).
Seriale z XXI wieku - nowa jakość telewizyjnych produkcji
Począwszy od produkcji o losach rodziny Soprano, seriale HBO zaczęły królować na telewizyjnym rynku. W XXI wieku powstały m.in. "Prawo ulicy", "Kompania braci", "Zakazane imperium", "Detektyw", "Westworld" oraz dotychczas najsłynniejsza ze wszystkich "Gra o tron". To właśnie stacja Home Box Office w dużej mierze odpowiada za fakt, że w XXI wieku nowe seriale zaczęto tworzyć z większą dbałością o jakość, zatrudniając uznanych twórców i aktorów, inwestując większe pieniądze i stosując metody realizacyjne znane z produkcji pełnometrażowych filmów kinowych.
Prócz HBO superseriale zaczęły produkować także inne stacje telewizyjne, jak ABC ("Zagubieni"), AMC ("Mad Men"), FOX ("Gotowe na wszystko", "Dr House"), Showtime ("Rodzina Borgiów") czy CBS ("Jak poznałem Waszą matkę"), jednak prawdziwa konkurencja dla seriali HBO pojawiła się wraz z narodzinami Netfliksa. Już pierwsze seriale online produkowane na zlecenie serwisu okazały się strzałem w dziesiątkę. Seriale Netflix oraz innych platform streamingowych, takie jak "House of Cards", "Stranger Things", "Mindhunter" czy "Opowieść podręcznej" (serwisu Hulu), wyznaczają dziś trendy w dziedzinie współczesnych produkcji przeznaczonych na mały ekran.
TOP 50 - najlepsze seriale XXI wieku
Które seriale XXI wieku możemy uznać za najwybitniejsze? Każdy telewidz ma z pewnością własną listę ulubionych produkcji i trudno sporządzić obiektywne zestawienie TOP 10 fajne seriale. Dlatego my postanowiliśmy wyróżnić aż 50 produkcji, które redakcja Antyradio.pl uważa za top seriale wszech czasów. Nasz ranking seriali zawiera nie tylko seriale amerykańskie, ale także europejskie produkcje.
1. American Crime Story, 2016 - nadal
Amerykańska antologia Ryana Murphy'ego, skupiająca się na głośnych sprawach kryminalnych, która dotychczas doczekała się dwóch odsłon. Pierwszy sezon, "Sprawa O.J. Simpsona", opowiadał o słynnym procesie futbolisty i aktora oskarżonego o zamordowanie swojej byłej żony i jej przyjaciela. W drugim, "Zabójstwo Versace", widzowie mieli możliwość śledzenia sprawy związanej z morderstwem ikony mody.
Doskonała obsada, świetne aktorstwo, dopracowane scenariusze i realizacja na najwyższym poziomie to atuty, które czynią z "American Crime Story" jeden z najlepszych seriali w historii telewizji.
2. American Horror Story, 2011 - nadal
AHS to kolejna (a w zasadzie poprzednia) wyjątkowa produkcja telewizyjna stworzona przez Ryana Murphy'ego. "American Horror Story" zadebiutował na stacji FX w 2011 roku 1. sezonem pt. "Murder House". Po nim pojawiły się "Asylum", "Sabat", "Freak Show", "Hotel", "Roanoke" i "Kult". Każdy z nich opowiadał odrębną, niepokojącą, mrożącą krew w żyłach historię. Ostatnią wyemitowaną częścią AHS jest "Apocalypse" z 2018 roku, która łączył w sobie wątki z poprzednich sezonów, w szczególności "Murder House" i "Sabatu".
"American Horror Story" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów seriali, nie tylko miłośników kina grozy.
3. Czarne lustro (Black Mirror), 2011 - nadal
Serial "Czarne lustro" zadebiutował w 2011 roku w brytyjskiej telewizji Channel 4. Szybko okazało się, że kolejne odcinki ukazujące efekty uboczne wszechobecnych nowych technologii są absolutnym strzałem w dziesiątkę. Nie trzeba było długo czekać, by po ten wyjątkowy serial zgłosił się Netflix. Serwis udostępnia wszystkie sezony „Black Mirror” od 2016 roku. Od tego czasu realizuje też nowe odcinki serialu. I choć 4. sezon "Czarnego lustra" znacznie odstawał poziomem od poprzednich, produkcja wciąż pozostaje jedną z najbardziej intrygujących pozycji wśród współczesnych seriali.
4. Breaking Bad, 2008 - 2013
Uwielbiany przez widzów, doceniany przez krytykę, wielokrotnie nagradzany serial "Breaking Bad" to zdobywca 13. miejsca na liście 101 najlepiej napisanych seriali wszech czasów stworzonej przez Amerykańską Gildię Scenarzystów. Produkcja przedstawia historię Waltera White'a (Bryan Cranston), niedocenianego nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że cierpi na nieoperacyjnego raka płuc, w związku z czym postanawia zacząć przestępczą karierę, by zapewnić byt rodzinie po swojej śmierci. Wraz ze swoim byłym uczniem Jessem Pinkmanem (Aaron Paul) zaczyna więc produkować i sprzedawać metaamfetaminę. Serial został stworzony w klimacie kryminału, zaś sam twórca, Vince Gilligan, określał go mianem współczesnego westernu.
W 2015 roku powstał spin-off serialu pt. "Zadzwoń do Saula", natomiast w 2018 roku ogłoszono film na podstawie "Breaking Bad".
5. Californication, 2007 - 2014
Serial "Californication" zapewnił drugą młodość Davidowi Duchovny'emu, który dzięki głównej roli w tej produkcji na dobre zerwał z wizerunkiem Muldera z serialu "Z Archiwum X". "Californication" przedstawiał szalone perypetie Hanka Moody'ego, poczytnego pisarza, który przeniósł się z Nowego Jorku do Los Angeles. Mimo, że prowadził tam pełne alkoholu, narkotyków i przygodnego seksu życie, jego serce od początku do końca należało tylko dwóch kobiet - jego córki Rebeki oraz jej matki, Karen.
6. Chirurdzy (Grey's Anatomy), 2005 - nadal
"Chirurdzy" to bez wątpienia najpopularniejszy serial medyczny od czasów "Ostrego dyżuru". Na przestrzeni ostatnich 13 lat serial doczekał się 15 sezonów, kilkudziesięciu nagród (w tym Emmy i Złotych Globów) oraz ponad 120 nominacji. "Grey's Anatomy" opowiada o codziennym życiu grupy młodych lekarzy, pracujących na oddziale chirurgii w Seattle, którzy starają się pogodzić życie prywatne z zawodowym. Centralną postacią jest Meredith Grey, do której nazwiska nawiązuje oryginalny tytuł serialu.
7. Daredevil, 2015 - nadal
Jeden z seriali Netfliksa opowiadających o superbohaterach Marvela, przez większość fanów uznawany za najlepszy z nich. Matt Murdock z serialu "Daredevil", podobnie jak w komiksie, jest niewidomym prawnikiem, którego nadnaturalnie wyostrzone pozostałe zmysły, zwinność, odwaga i umiejętności walki, umożliwiają mu zwalczanie przestępczości w Nowym Jorku pod postacią zamaskowanego superherosa o pseudonimie Daredevil.
8. Dark, 2017 - nadal
Niemieckojęzyczny serial "Dark" to kolejny wielki hit stworzony na zlecenie serwisu Netflix. Tematem produkcji jest zaginięcie dwojga małych dzieci, które sprawia, że na światło dzienne wychodzą skrywane sekrety czterech rodzin i zaburzone relacje pomiędzy ich członkami. Serial prezentuje niezwykłe zdarzenia, które nieoczekiwanie splatają się z historią sprzed 30 lat.
Po ogromnym międzynarodowym sukcesie serialu "Dark" Netflix zapowiedział powstanie 2. sezonu w 2019 roku.
9. Detektyw (True Detective), 2014 - nadal
Piekielnie dobra produkcja HBO, która pomimo swojego kameralnego klimatu (a może właśnie dzięki niemu), skutecznie wdarła się na wszelkie listy najlepszych seriali HBO w historii. Na szczególną uwagę zasługuje 1. sezon serialu z 2014 roku - fantastycznie zrealizowany, przepełniony aurą tajemniczości, gdzie w główne role po mistrzowsku wcielili się Matthew McConaughey i Woody Harrelson. Jego fabuła skupiała się na sprawie, jaką Martin Hart (Woody Harrelson) i Rust Cohle (Matthew McConaughey) prowadzili w połowie lat 90. Było to makabryczne morderstwo dziewczyny, którego okoliczności wskazywały na religijny podtekst zbrodni. W 2012 roku, kiedy został popełniony podobny mord, detektywi zostali zmuszeni do powrotu do bolesnych wspomnień i przyjrzenia się nowej sprawie.
Każdy kolejny sezon "Detektywa" prezentuje nowe śledztwo prowadzone przez nowych bohaterów. Obecnie fani serialu czekają na 3. sezon "True Detective".
10. Dexter, 2006 - 2013
Tytułowy bohater, Dexter Morgan grany przez Michaela C. Halla, to seryjny morderca, który nocami zabija złoczyńców, a za dania pracuje jako analityk śladów krwi w policji. Serial "Dexter" zdobył gigantyczną popularność i zyskał uznanie widzów i krytyków. Zakończenie serialu nie spełniło jednak rozbudzonych oczekiwań fanów i do dziś uznaje się je za jeden z najgorszych finałów serialu w historii.
11. Dolina Krzemowa (Silicon Valley), 2014 - nadal
Jak sama nazwa wskazuje, akcja tego serialu HBO toczy się w słynnej Dolinie Krzemowej, gdzie swoje pierwsze kroki stawiali Steve Jobs, Bill Gates czy Williama Hewletta i Dave’a Packarda. Główni bohaterowie serialu marzą o tym, by jak wymienione wyżej ikony stać się rekinami biznesu i stworzyć firmę na miarę Apple'a czy Microsoftu, jednak - jak to w serialach bywa - na ich drodze raz za razem pojawiają się nowe przeszkody.
Na serial "Dolina Krzemowa" składa się trochę zapożyczeń z "Teorii wielkiego podrywu", trochę obleśnych żartów oraz mnóstwo celnych obserwacji na temat rzeczywistości programistów początkujących w garażach oraz wielkich korporacji, które "zmieniają świat na lepsze". Obecnie w przygotowaniu jest 6. sezon serialu.
12. Dom z papieru (La casa de papel), 2017 - nadal
"Dom z papieru" to jeden z największych hitów Netfliksa i obecnie najpopularniejszy serial hiszpański na świecie. Produkcja opowiada o grupie 8 przestępców o różnych umiejętnościach, zebranych przez tajemniczego człowieka o pseudonimie "Profesor", której celem jest skok na hiszpańską mennicę. W trakcie akcji stulecia przestępcy barykadują się z zakładnikami w hiszpańskiej mennicy. W międzyczasie geniusz wśród złodziei manipuluje policją, by zrealizować swój plan.
Oryginalna wersja emitowana przez hiszpańską stację Antena 3 składała się z piętnastu 70-minutowych odcinków. Netflix przemontował materiał, tworząc 22 epizody po 45 minut. Aktualnie trwają prace nad 3. sezonem "Domu z papieru".
13. Downton Abbey, 2010 - 2015
Wielki hit telewizyjny, który udowodnił, że publiczność wcale nie wyrosła z zamiłowania do kostiumowych opowieści o możnych, dystyngowanych rodach. "Downton Abbey" skupia się na brytyjskiej szlachcie i służbie z tytułowego dworu, których losy rozgrywają się na tle burzliwych zmian społecznych z początku XX wieku.
Zakończony w 2015 roku serial "Downton Abbey" to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika brytyjskiej etykiety, angielskiego humoru i wyspiarskiego dramatyzmu.
14. Dr House (House M.D.), 2004 - 2012
Dr Gregory House jest nieprzyjemny, chamski, brutalnie szczery, aspołeczny i ma potworne podejście do pacjentów, a mimo to zaskarbił sobie miłość całego świata i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii telewizji. Chodzący o lasce i uzależniony od Vicodinu genialny diagnosta powstał z inspiracji postacią Sherlocka Holmesa. W tym przypadku cechy detektywa zostały przeniesione na płaszczyznę medyczną, dlatego House wraz ze swoim zespołem zajmuje się beznadziejnymi przypadkami, stosując metody i wdrażając rozwiązania, na które nikt inny nie byłby w stanie się zdobyć. Jest w stanie ryzykować wiele, gdyż za każdym razem bardziej niż na reputacji czy dobru pacjentów, zależy mu na rozwiązaniu zagadki. Jego hobby to dokuczanie szefowej szpitala Lisie Cuddy, swojemu zespołowi i jedynemu przyjacielowi Jamesowi Wilsonowi. Z czasem jego postać ewoluuje, jednak do końca nie traci cech, za które pokochali go widzowie - przenikliwego umysłu, ostrego dowcipu, bezwzględnego dążenia do prawdy i... uroku Hugh Lauriego, który dzięki House'owi stał się rozpoznawalny na całym świecie w wieku 45 lat.
Serial "Dr House" zakończono w 2012 roku po 8 sezonach.
15. Dziewczyny (Girls), 2012 - 2017
Nazywany współczesnym "Seksem w wielkim mieście" serial Leny Dunham to opowieść o przyjaciółkach z Nowego Jorku, które niezbyt dobrze radzą sobie z wkraczaniem w dorosłość, to bez wątpienia jeden z najodważniejszych seriali XXI wieku, przy którym nawet Carrie Bradshaw i jej przyjaciółki zaczęłyby się rumienić.
"Dziewczyny" to bezpruderyjny, bezkompromisowy, a momentami nawet bezlitosny względem dwudziestoparolatków obraz młodego pokolenia, które jest roszczeniowe, hedonistyczne, bezkrytyczne wobec samych siebie, nastawione na wieczną zabawę, niezdolne do nawiązywania prawdziwie głębokich więzi i pozbawione pomysłu na siebie.
Serial "Dziewczyny" doczekał się sześciu sezonów, z których ostatni został wyemitowany przez HBO w 2017 roku. Produkcja wypromowała m.in. Adama Drivera, który wcielał się w niej w jedną z głównych ról.
16. Figurantka (Veep), 2012 - 2019
Jeśli uważasz, że "House of Cards" jest najwierniejszym obrazem tego, co dzieje się za drzwiami Białego Domu, to znaczy, że nie widziałeś "Figurantki". Przezabawny serial HBO śledzi perypetie amerykańskiej veep (wiceprezydent) i jej zespołu, którzy próbują sobie radzić z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi wielka polityka.
Odkąd serial "Figurantka" zadebiutował w 2012 roku, zebrał liczne pochwały i nagrody, a wcielająca się w tytułową postać Julia Louis-Dreyfus w latach 2012-2017 sześciokrotnie otrzymała nagrodę Emmy dla najlepszej aktorki w serialu komediowym. W 2017 roku HBO zapowiedziało, że serial skończy się w roku 2019 na 7. sezonie.
17. Gotowe na wszystko (Desperate Housewives), 2004 - 2012
Choć mogłoby się wydawać, że "Gotowe na wszystko" to historia perfekcyjnych pań domu z amerykańskich przedmieść, oglądając serial szybko zorientujemy się, że pozory mylą. Główne bohaterki produkcji mają niewiele wspólnego z idealnymi żonami ze Stepford, a poza codziennym życiem muszą zajmować się rozwiązywaniem zagadki śmierci ich wspólnej przyjaciółki.
Wielokrotnie nagradzany serial "Gotowe na wszystko" zakończył się w 2012 roku na 8. sezonie.
18. Gra o tron (Game of Thrones), 2011 - 2019
Tego serialu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. "Gra o tron" to prawdziwy fenomen w historii telewizji, którego każdy sezon gromadził przed telewizorami setki milionów widzów. Zrealizowany z rozmachem kinowych superprodukcji, przepełniony dosłownymi scenami seksu i przemocy, zdradami, intrygami, spiskami i smokami wprowadził zupełnie nową jakość do telewizji.
Serial "Gra o tron" opowiada o rywalizujących ze sobą rodach zamieszkujących fikcyjną krainę Westeros, których celem jest objęcie Żelaznego Tronu i panowanie nad Siedmioma Królestwami. Pierwsze 5 sezonów "Gry o tron" opierało się na cyklu autorstwa George'a R.R. Martina pt. "Pieśń lodu i ognia", natomiast od sezonu szóstego - z braku literackiego pierwowzoru - scenarzyści podążyli we własnym kierunku. W kwietniu 2019 roku fani serialu zobaczą decydującą walkę Starków, Targaryenów i Lannisterów z mrocznymi siłami zza muru w finałowym sezonie "Gry o tron".
19. Homeland, 2011 - 2019
Serial "Homeland" rozpoczął się w 2011 roku jako amerykańska wersja izraelskiej produkcji "Więźniowie wojny". Główną bohaterką jest grana agentka CIA, która zajmuje się walką z terroryzmem (Claire Danes). Serial utrzymany jest w konwencji thrillera psychologicznego z elementami political fiction. 7. sezon "Homeland" zakończył się w 2018 roku. Stacja Showtime zapowiedziała już kolejne sezony serialu.
20. House of Cards, 2013 - 2018
"House of Cards" to niezaprzeczalnie jedna z najbardziej przełomowych produkcji w historii małego ekranu. Pierwszy oryginalny serial Netfliksa zgromadził w obsadzie gwiazdy światowego formatu (Kevin Spacey, Robin Wright), zaś za kamerą stanęli tacy mistrzowie jak David Fincher czy Agnieszka Holland. Najbardziej rewolucyjna w przypadku "House of Cards" była jednak forma udostępnienia pierwszego sezonu - wszystkie odcinki pojawiły się na platformie Netflix jednocześnie, 1 lutego 2013 roku, co zdarzyło się wówczas po raz pierwszy.
Serial "House of Cards" ukazuje iście makiaweliczną drogę do władzy Franka Underwooda i jego równie bezwzględnej żony, Claire. Z powodu skandalu związanego z #metoo, którego głównym bohaterem stał się Kevin Spacey, jego bohater został uśmiercony, a główną bohaterką szóstego, finałowego sezonu "House of Cards" w 2018 roku została Claire Underwood.
21. Jak poznałem waszą matkę (How I Met Your Mother), 2005 - 2014
HIMYM to uwspółcześniona wersja "Przyjaciół", a więc historia grupy 30-latków i ich rozmaitych zabawnych perypetii, a w szczególności - zawodów miłosnych. Formuła serialu "Jak poznałem waszą matkę" opiera się na opowieściach głównego bohatera Teda o przeszłości, które adresuje do swoich nastoletnich dzieci. Prócz Teda, w "How I Met Your Mother" śledzimy losy niezależnej Robin, podrywacza Barneya i kochającej się pary Marshalla i Lilly.
Serial doczekał się aż 9 sezonów, z których ostatni pozostawił niestety duży niesmak u większości fanów produkcji.
22. Kochane kłopoty (Gilmore Girls), 2000 - 2007
Pełna inteligentnego humoru opowieść o matce i córce, z których to ta młodsza obdarzona jest większą dozą odpowiedzialności i rozsądku. 32-letnia Lorelai (Lauren Graham) i 16-letnia Rory (Alexis Bledel) wiodą spokojne i radosne życie w małym miasteczku pełnym przyjaznych ludzi. Komplikacje zaczynają się, kiedy Rory zostaje przyjęta do prestiżowej prywatnej szkoły, na którą jej matka nie ma pieniędzy. By spełnić marzenia swojej ukochanej latorośli, Lorelai jest zmuszona nawiązać zerwaną więź ze swoimi zamożnymi rodzicami...
Serial "Kochane kłopoty" obfituje w żarty słowne odnoszące się do rozmaitych tekstów kultury. Oryginalna produkcja zakończyła się w 2007 roku po 7 sezonach. 10 lat później Netflix stworzył czteroodcinkową kontynuację "Gilmore Girls" o podtytule "Rok z życia".
23. Kompania braci (Band of Brothers), 2001
Kolejna produkcja HBO w naszym zestawieniu i kolejny wyjątkowy serial, który zapisał się w historii. "Kompania braci" skupia się na słynnej amerykańskiej Kompanii E walczącej podczas II wojny światowej. Prawdziwi żołnierze, odgrywani w serialuprzez aktorów, pojawiają się na początku każdego odcinka i opowiadają o swoich wojennych przeżyciach. Serial "Kompania braci" rozpoczyna się szkoleniem poprzedzającym desant w Normandii, zaś kończy na upadku Trzeciej Rzeszy. Producentami 10-odcinkowej produkcji byli Steven Spielberg i Tom Hanks.
24. Mad Men, 2007 - 2015
"Mad Men" to nie tylko jeden z najlepszych seriali XXI wieku, ale i jeden z najwybitniejszych w historii. W warstwie fabularnej opowiada o losach Dona Drapera i innych pracowników agencji reklamowej Sterling Cooper, jednak to, co w nim najcenniejsze, to doskonałe rozrysowany obraz zmieniających się mód, obyczajów i ról społecznych - począwszy od wczesnych lat 60. po słynny rok 69., kiedy amerykańską kulturę zdominowali hipisi. M.in. dzięki temu serial "Mad Men" stanowi spójną i kompletną całość, którą zamknięto w 7 sezonach, emitowanych w latach 2007 - 2012.
25. Mindhunter, 2017 - nadal
"Mindhunter" to realizowany przed Davida Finchera serial oparty na książce "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI" autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa. Opowiada historię Holdena Forda (Jonathan Groff) i Billa Tencha (Holt McCallany) wzorowanych na autentycznych agentach FBI, którzy w latach 70. zmienili oblicze kryminologii, badając umysły seryjnych morderców, by zapobiegać kolejnym zbrodniom. Główny bohater (oparty na postaci autora książki) jest absolutnym pionierem w dziedzinie profilowania seryjnych zabójców, przez co jest nierozumiany przez otoczenie, zaś jego techniki są odrzucane i krytykowane przez środowisko. Jego jedynym sprzymierzeńcem jest doświadczony partner, Bill Tench.
Netflix udostępnił dotychczas 13-odcinków serialu. David Fincher pracuje aktualnie nad 2. sezonem "Mindhuntera".
26. Wyklęci (Misfits), 2009 - 2013
"Wyklęci" to mocno odbiegającego od superbohaterskich standardów brytyjski serial, któremu zdecydowanie bliżej do "Skins" niż do "Agentów T.A.R.C.Z.Y." czy innych produkcji Marvela. Serial "Misfits" opowiada o przedstawicielach trudnej młodzieży z Londynu, skazanej na prace społeczne, która niespodziewanie zostaje obdarzona nadprzyrodzonymi mocami. W głównej roli serialu możemy podziwiać Iwana Rheona z czasów, kiedy cały świat nie nazywał go jeszcze psychopatą z "Gry o tron".
27. Młody papież (The Young Pope), 2016
Wyjątkowa produkcja HBO stworzona przez współczesnego mistrza włoskiego kina, Paolo Sorrentino ("Wielkie piękno", "Młodość"). Serial "Młody papież" opowiada o fikcyjnym bohaterze, Lennym Belardo (Jude Law), który został pierwszym amerykańskim papieżem w historii Kościoła, przyjmując imię Piusa XIII. Wszystko wskazuje na to, że wybór tego młodego, ujmującego biskupa na Ojca Świętego jest efektem skutecznej strategii medialnej, jaką przyjęło Kolegium Kardynalskie. Szybko okazuje się jednak, że pozory mogą mylić...
HBO przygotowuje obecnie kontynuację "Młodego papieża". Nie będzie to jednak kolejny sezon produkcji, lecz nowy serial pt. "Nowy papież".
28. Mr. Robot, 2015 - 2019
"Mr. Robot" opowiada historię młodego, cierpiącego na fobie społeczne hakera, Elliota Aldersona, który na co dzień zajmuje się cyberbezpieczeństwem w dużej korporacji. Powodowany niechęcią do systemu, pewnego dnia przyłącza się do anarchistycznej grupy fsociety, dowodzonej przez tajemniczego Mr. Robota (Christian Slater). Szybko zostaje wciągnięty w szeregi organizacji, która planuje potężne hakerskie ataki. Dowiaduje się też, kim tak naprawdę jest Mr. Robot…
Rola Elliota Aldersona rozsławiła Ramiego Maleka. W sierpniu 2018 twórca serialu "Mr. Robot" zapowiedział zakończenie produkcji w 2019 roku na 4. sezonie.
29. Narcos, 2015 - 2017
Serial "Narcos" przedstawia opartą na faktach historię kolumbijskich baronów narkotykowych z końca lat 80., w szczególności Pablo Escobara, oraz wysiłki stróżów prawa, które mają na celu rozpracowanie zarządzanych przez nich karteli. "Narcos" dokumentuje wiele często sprzecznych ze sobą interesów różnych grup społecznych - prawników, polityków, policji, wojska i zwykłych ludzi - które ścierają się w walce o kontrolę nad rynkiem jednego z najcenniejszych towarów świata: kokainy.
Po zakończeniu "Narcos" na 3. sezonie, w listopadzie 2018 roku na Netflix odbyła się premiera związanego z nim nowego serialu "Narcos: Mexico".
30. Opowieść podręcznej (Handmaid's Tale), 2017 - nadal
"Opowieść podręcznej" to nagrodzona 2 Złotymi Globami i 11 statuetkami Emmy kontrowersyjna i szeroko komentowana przestroga dla wszystkich, którzy nie chcą dostrzegać, że lekceważenie praw kobiet może doprowadzić do wielkiej tragedii. Oparta na powieści Margaret Atwood historia przedstawia alternatywną, dystopijną przyszłość USA, które po licznych wojnach i katastrofie ekologicznej przekształcono w Gilead – totalitarny reżim oparty na ekstremalnym fundamentalizmie. W związku z problemem masowej bezpłodności w nowym państwie, aby odnowić populację, zdolne do zajścia w ciążę kobiety są zmuszane do rodzenia dzieci na rzecz klasy rządzącej. Za próbę sprzeciwienia się systemowi grożą bardzo surowe kary, jednak główna bohaterka June (Elizabeth Moss) wraz z innymi podręcznymi podejmuje walkę o swoje człowieczeństwo.
Dotychczas na zlecenie platformy Hulu powstały 2. sezony produkcji. Serwis zapowiedział już 3. sezon "Opowieści podręcznej", który trafi na ekrany w 2019 roku.
31. Orange Is the New Black, 2013 - 2019
"Orange Is the New Black", opowiadający o grupie różnorodnych kobiet przebywających w więzieniu o złagodzonym rygorze w Litchfield, to jeden z pierwszych seriali Netflix, który zadebiutował w serwisie w 2013 roku. Pierwszy sezon był ekranizacją autobiograficznej książki Piper Kerman pt. "Dziewczyny z Danbury", a jego centralną postacią była Piper Chapman. Później fabuła serialu poszła już swoim, oryginalnym torem, a inne postacie zaczęły odgrywać równie ważne role, co bohaterka grana przez Taylor Schilling.
Serial "Orange Is the New Black" zaprezentował światu nietypowe podejście do "kina kobiecego", angażując nieznane aktorki i stawiając na naturalistyczny styl oraz oferując zróżnicowaną atmosferę każdego z sezonów - od dramatu społecznego, przez romans i komedię po pełen grozy thriller.
W październiku 2018 Netflix ogłosił, że "Orange Is the New Black" zakończy się na 7. sezonie w 2019 roku.
32. Peaky Blinders, 2013 - nadal
Jeden z najbardziej uznanych współczesnych seriali BBC, którego akcja toczy się w latach 20. XX wieku, niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Głównym bohaterem "Peaky Blinders" jest Thomas Shelby (grany przez Cilliana Murphy'ego), który dowodzi tytułowym gangiem działającym na terenie Birmingham.
Serial "Peaky Blinders" doczekał się dotychczas 4. sezonów. Stacja BBC Two potwierdziła już, że w 2019 roku pojawi się kolejny sezon produkcji.
33. Plotkara (Gossi Girl), 2007 - 2012
Oparta na serii powieści o tym samym tytule "Plotkara" to opowieść o bogatych nastolatkach z Manhattanu, których codzienne perypetie opisuje na swoim blogu tajemnicza plotkara. Serial zaskarbił sobie rzesze fanów, szczególnie płci żeńskiej, i stał się jednym z ulubionych seriali dla nastolatków współczesnej publiczności.
Serial "Plotkara" zakończył się w 2012 roku po 6 sezonach.
34. Prawo ulicy (The Wire), 2002 - 2008
Amerykański serial kryminalny, którego akcja toczy się w Baltimore, opowiadający o pracy tamtejszych policjantów zmagających się z różnymi problemami toczącymi się w mieście - począwszy od handlu narkotykami, przez funkcjonowanie portu morskiego, po kwestie polityki samorządowej, systemu oświaty i mediów.
"Prawo ulicy" zadebiutowało w HBO w 2002 roku i zakończyło się po 5 sezonach w roku 2008. Choć serial "The Wire" nigdy nie zdobył żadnej istotnej nagrody, do dziś cieszy się ogromnym uwielbieniem widzów, a wielu krytyków uznaje go za jedną z najwybitniejszych produkcji telewizyjnych w historii.
35. Rodzina Borgiów (The Borgias), 2011 - 2013
"Rodzina Borgiów" to opowieść o jednym z najbardziej kontrowersyjnych papieży w historii, Rodrigo Borgii, w którego doskonale wcielił się Jeremy Irons. Renesansowy ród Borgiów przeszedł do historii jako jedna z najbardziej nikczemnych dynastii renesansu z uwagi na przypisywane im cudzołóstwo, kazirodztwo, nepotyzm, sprzeniewierzanie majątku kościelnego, kupczenie relikwiami i sakramentami, a nawet trucie swoich przeciwników.
Wszystko to znajdziemy w serialu Showtime, jednak z punktu widzenia tytułowej rodziny. Sprawia to, że Aleksander VI i jego dzieci stają się dla widzów atrakcyjnymi bohaterami i zamiast potwierdzać swoją złą sławę, obnażają obłudę, zakłamanie i powszechnie akceptowaną rozwiązłość ówczesnych możnych rodów oraz przedstawicieli Kościoła.
36. seria CSI (Kryminalne zagadki), 2000 - 2015
Na słynną serię CSI składają się przede wszystkim trzy seriale: "Kryminalne zagadki Las Vegas", "Kryminalne zagadki Nowego Jorku", "Kryminalne zagadki Miami". Każdy z nich przedstawia pracę policyjnych detektywów, zajmujących się badaniem miejsca zbrodni. Główni bohaterowie stosują najnowocześniejsze technologie i zaskakujące sposoby, by rozwiązać nierozwiązywalne zagadki kryminalne.
Najdłużej ze wszystkich emitowany był serial "Kryminalne zagadki Las Vegas", który rozpoczął się w 2000 roku i zakończył dopiero po 16 sezonach w roku 2015.
37. Sherlock, 2010 - nadal
Choć jest wybitnym aktorem dramatycznym, który nie stroni także od grania w produkcjach rozrywkowych, za sprawą serialu BBC Benedict Cumberbatch w świadomości masowej na zawsze pozostanie Sherlockiem Holmesem. Produkcja z 2010 roku zaprezentowała zupełnie nowy sposób opowiadania o najsłynniejszym detektywie w historii, stając się jednym z najważniejszych seriali BBC w historii.
Serial "Sherlock" zakończył się na 4. sezonie w 2017 roku i choć wciąż trwają spekulacje dotyczące realizacji 5. sezonu "Sherlocka", istnieją małe szanse, że nowa seria odcinków kiedykolwiek powstanie.
38. Kumple (Skins), 2007 - 2013
Kolejna brytyjska produkcja na naszej liście, tym razem jednak pozbawiona znanych nazwisk postaci czy aktorów. Serial "Skins" zrobił prawdziwą furorę w pierwszej dekadzie XXI wieku, oferując słynną bezpardonowość brytyjskich produkcji i poruszając wiele kontrowersyjnych spraw, których uczestnikami byli nastolatkowie z Bristolu. Główni bohaterowie serialu pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin, piją, palą, przeklinają i sypiają z byle kim, przez cały czas starając się odnaleźć siebie.
Oryginalną obsadę "Kumpli" wymieniono po 2. sezonie, skupiając się w kolejnych odcinkach na nowym pokoleniu nastolatków i ich nowych problemach. Serial zakończył się w 2013 roku.
39. Stranger Things, 2016 - nadal
Jeden z największych i najbardziej nieoczekiwanych hitów Netfliksa opowiada o grupce młodocianych nerdów z Hawkins w stanie Indiana, w których życiu zaczynają dziać się tytułowe dziwne rzeczy. Nie dość, że ich przyjaciel znika w niewyjaśnionych okolicznościach, to jeszcze w okolicy pojawia się dziewczynka obdarzona nadprzyrodzonymi mocami, której nadają imię Eleven (Jedenastka).
Poza fabułą skupioną na niewyjaśnionych zjawiskach, "Stranger Things" to przede wszystkim sentymentalna podróż do lat 80. Serial wypełniony jest licznymi nawiązaniami do kultury lat 80. i cytatami z ówczesnych produkcji.
"Stranger Things" zadebiutowało na platformie Netflix w 2016 roku. Obecnie fani czekają na 3. sezon produkcji.
40. W garniturach (Suits), 2011 - nadal
W serialu "Suits" wszystko jest skrojone na miarę, niczym garnitury głównych bohaterów. Prawnicy i prawniczki z firmy Jessiki Pearson wyglądają niczym wyjęci z katalogu mody, mają idealne stroje, makijaże i fryzury, a jednocześnie bystre umysły, które pozwalają im znaleźć trafną i ciętą ripostę na każdą okazję. Do świata tego trafia genialny Michael Ross, który ma wprawdzie idealną fotograficzną pamięć, ale jest niestety sierotą i nie ukończył studiów prawniczych. Nie przeszkadza to jednak najlepszemu prawnikowi na Manhattanie zatrudnić go jako swojego asystenta. Harvey Specter z czasem staje się nie tylko jego szefem, ale też mentorem i przyjacielem. Kiedy jednak sekrety Michaela zaczynają wychodzić na jaw, idealni prawnicy zaczynają mieć problemy...
Serial "W garniturach" powstał w 2011 roku, oferując świeże spojrzenie na seriale prawnicze. Ciekawostką, która z pewnością zapisze ten serial w historii, jest fakt, że Meghan Markle, zanim została księżną Sussex, grała w nim jedną z głównych ról.
41. Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under), 2001 - 2005
Serial HBO stworzony przez scenarzystę "American Beauty", Allana Balla, to opowieść o rodzinie Fisherów prowadzącej zakład pogrzebowy "Fisher and Sons". Wielokrotnie nagradzane "Sześć stóp pod ziemią" skupiało się przede wszystkim na ludzkiej śmiertelności i sylwetkach ludzi, który mają z nią kontakt na co dzień. Niemal każdy z odcinków serialu "Sześć stóp pod ziemią" rozpoczynał się od sceny śmierci osoby, której pogrzebem zajmował się później zakład Fisherów.
Produkcja doczekała się 5 sezonów, które emitowane były w latach 2001 - 2005.
42. Teoria wielkiego podrywu (Big Bang Theory), 2007 - 2018
"Big Bang Theory" to jeden z wielu seriali o grupce przyjaciół spędzających ze sobą każdy dzień. Jednak w tej konkretnej produkcji jest coś, co wyróżnia ją spośród wszystkich innych sit-comów wzorowanych na "Przyjaciołach". Tym czymś jest nauka. Życie głównych bohaterów, zamiast wokół randek i problemów damsko-męskich, kręci się wokół fizyki, astronomii i biologii, a przy okazji - komiksów, fantastyki i superbohaterów.
Początkowo serial skupiał się jedynie na grupie naukowców: Sheldonie, Leonardzie, Howardzie i Rajeshu oraz ich urodziwej sąsiadce Penny. Z czasem do stałej ekipy dołączyły partnerki głównych bohaterów - Bernadette i Amy.
W 2018 roku ogłoszono, że 12. sezon serialu "Teoria wielkiego podrywu" będzie ostatnim.
43. The Crown, 2016 - nadal
"The Crown" to oryginalny serial Netfliksa oparty na sztuce Petera Morgana, który jest też twórcą i pomysłodawcą scenariusza produkcji. W dwóch pierwszych sezonach poświęconych życiu i rządom królowej Elżbiety II od początku jej panowania do afery Profumo i dymisji premiera Harolda Macmillana w 1963 roku w główną rolę wcielała się Claire Foy. Począwszy od 3. sezonu "The Crown" będzie zastępowała ją Olivia Colman.
44. Biuro (The Office), 2005 - 2013
W naszym zestawieniu najlepszych seriali XXI wieku znalazła się amerykańska wersja serialu "Biuro", choć to Brytyjczycy jako pierwszy wpadli na pomysł zrealizowania mockumentu o firmie sprzedającej papier. Nikt jednak nie jest w stanie pobić Steve'a Carella w roli Michaela Scotta, kierownika oddziału Dunder Mifflin w Scranton w Pensylwanii. Słynący z niewybrednych żartów, braku ogłady i skąpstwa szef uczynił amerykańskie "The Office" jednym z najlepszych seriali komediowych w historii telewizji, w czym dzielnie wspierali go Jim (John Krasinski), Pam (Jenna Fischer) i Dwight (Rainn Wilson).
Serial "The Office" zakończono po 9 sezonach w 2013 roku z powodu odejścia Steve'a Carella.
45. The Walking Dead, 2010 - nadal
Postapokaliptyczny serial stacji AMC opowiadający o grupie ludzi, którzy starają się przeżyć w świecie opanowanym przez zombie, doczekał się już 9 sezonów i póki co końca nie widać. Bohaterowie pod wodzą Ricka Grimesa, byłego zastępcy szeryfa, szybko orientują się, że muszą walczyć nie tylko z szperaczami, ale także z innymi ocalałymi. W ten sposób serial "The Walking Dead", poza krwawą jatką, prezentuje też zachowania ludzi w świecie pozbawionym norm i struktur społecznych.
"The Walking Dead" jest adaptacją komiksu o tym samym tytule. Aktualnie emitowany jest 9. sezon serialu.
46. Westworld, 2016 - nadal
"Westworld" to prawdziwa perełka wśród seriali, która poziomem zagmatwania fabuły i ilością tajemnic zakamuflowanych nie tylko w samym serialu prześciga nawet słynnych "Zagubionych". Akcja serialu, będącego nową wersją filmu "Świat Dzikiego Zachodu" z 1973 roku, toczy się w futurystycznym parku rozrywki, w którym goście mogli czerpać rozrywkę z zabijania i gwałcenia przygotowanych w tym celu hostów. Pierwszy sezon umiejscowiony jedynie w świecie Dzikiego Zachodu zakończył się buntem maszyn. Stworzone dla ludzkich uciech androidy osiągnęły samoświadomość i postanowiły zemścić się na swoich oprawcach. W drugim sezonie poznaliśmy kolejne "światy" stworzone przez firmę Delos, a także zupełnie nowe oblicze parku.
Obecnie w przygotowaniu jest 3. sezon "Westworld", za którego produkcję ponownie odpowiadać będą Jonathan Nolan i Lisa Joy.
47. Wielkie kłamstewka (Big Little Lies), 2017 - nadal
Fantastyczny serial HBO o kobietach uczących się walczyć z własnymi demonami. "Wielkie kłamstewka" przedstawiają losy pięciu bohaterek z bogatego miasteczka Monterey w stanie Kalifornia, z których każda prezentuje inny typ osobowości. Lecz choć Celeste, Madeline, Jane, Renata i Bonnie różni niemal wszystko, w obliczu zagrożenia potrafią postawić na damską solidarność.
Pierwszy sezon serialu "Wielkie kłamstewka" zadebiutował w HBO w 2017 roku. W tym samym roku zapowiedziano też, że "Big Little Lies" będzie kontynuowany w 2. sezonie.
48. Wikingowie (Vikings), 2013 - nadal
Wyjątkowo udana irlandzko-kanadyjska produkcja zrealizowana przez Michaela Hirsta dla kanadyjskiej stacji History to opowieść o tytułowych skandynawskich wojownikach. Akcja serialu "Wikingowie" toczy się w Skandynawii u schyłku VIII wieku.
Obecnie stacja History emituje 2. część 5. sezonu "Wikingów".
49. Zakazane imperium (Boardwalk Empire), 2010 - 2014
Serial HBO, w którego realizację zaangażowany był sam Martin Scorsese. Fabuła "Zakazanego imperium" skupia się na czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem serialu jest oparty na autentycznej postaci Enoch "Nucky" Thompson (Steve Buscemi) - polityk, który kontrolował miasto Atlantic City w latach 20. i 30. XX wieku. W trakcie kolejnych odcinków Nucky spotyka na swojej drodze wiele historycznych postaci - gangsterów, polityków i agentów federalnych z tamtych lat.
Serial "Zakazane imperium" zakończył się w 2014 roku po wyemitowaniu 5 sezonów.
50. Zagubieni (Lost), 2004 - 2010
Rok 2004 był wyjątkowy dla historii telewizji. Na ekranie zadebiutowały takie produkcje jak "Dr House" czy "Gotowe na wszystko", a w przygotowaniu był już 1. sezon "Jak poznałem waszą matkę". Powstawały też liczne seriale premium HBO, jednak noc nie mogło się wówczas równać z serialem "Lost", którego ogromny (jak na tamte czasy) budżet, intrygujący marketing i skomplikowana fabuła pełna tajemnic przyciągały przed ekrany telewizorów średnio 16 milionów widzów na odcinek.
Serial "Zagubieni" przedstawiał losy rozbitków, którzy przeżyli katastrofę samolotu linii Oceanic Airlines lecącego z Sydney do Los Angeles. Choć z pozoru nic ich ze sobą nie łączyło, z każdym odcinkiem wychodziły na jaw sekrety poszczególnych postaci, wskazujące na to, że tytuł serialu nie odnosi się jedynie do ich zaginięcia na wyspie.
Doceniony przez krytykę i uwielbiany przez widzów, "Lost" stał się ikoną zmian w telewizji i nowego myślenia o serialach, które dziś jest już dla nas codziennością.
>>> ZOBACZ TEŻ: TOP 10 NAJLEPSZYCH CZOŁÓWEK SERIALI <<<
>>> ZOBACZ TEŻ: TOP 10 KULTOWYCH CZOŁÓWEK SERIALI <<<
>>> ZOBACZ TEŻ: TOP 10 NAJLEPSZYCH SCEN SEKSU W SERIALACH <<<
Oceń artykuł