advert 0:
advert:
device 1:all
device 2:all
advert final:

HBO tworzy kolejny polski serial. Ruszyły zdjęcia do "Warszawianki" - o czym opowie?

Kamil Kacperski
AKTUALIZACJA 11.09.2020 11.09.2020 13:16
AKTUALIZACJA 11.09.2020 11.09.2020 13:16

Jak poinformował polski oddział firmy HBO, niedawno ruszyły zdjęcia do serialu "Warszawianka" na podstawie scenariusza Jakuba Żulczyka. Główną rolę w produkcji zagra Borys Szyc.

"Warszawianka" opowiada o tragikomicznych przygodach czterdziestoletniego playboya, ulubieńca wszystkich i miejskiej legendy, który walczy nieustająco z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie.

Warszawianka - o czym opowie nowy polski serial HBO?

Główny bohater "Warszawianki" jest opisany jako postać złożona. Nieodpowiedzialny imprezowicz, przyjaciel wszystkich i seryjny uwodziciel. Jednocześnie zadręcza się nienawiścią do samego siebie, ograniczany przez rodziców (w ich rolach Krystyna Janda i Jerzy Skolimowski), zaszufladkowany przez kulturę i czasy, które go stworzyły. To czterdziestolatek, który miał wszystko i wszystko utracił. 

Przeczytaj także

Jest artystą, ojcem, wyrafinowanym kochankiem, nieskrępowanym facetem w pełnym zahamowań świecie. Ma inteligencję, humor, urok osobisty, jest duszą towarzystwa, przeżywa nieustannie rozliczne przygody. To czarujący "enfant terrible" z głową pełną marzeń i pisarz, którego opowieści skradły serca pokolenia X. Jednocześnie to też niedojrzały mężczyzna, zmarnowany talent, słaby, zdezorientowany, lecz uczciwy.

Serial w reżyserii Jacka Borcucha powstaje na podstawie scenariusza Jakuba Żulczyka. Autorem zdjęć jest Piotr Uznański. W roli głównej występuje Borys Szyc. W rolach jego rodziców pojawią się Krystyna Janda i Jerzy Skolimowski. W produkcji wystąpią również:

  • Zofia Wichłacz
  • Ilona Ostrowska
  • Paulina Gałązka
  • Piotr Polak
  • Jadwiga Jankowska-Cieślak
  • Jan Peszek
  • Marta Ścisłowicz
  • Marianna Zydek
  • Jakub Wieczorek
  • Tomasz Włosok
  • Agnieszka Podsiadlik
  • Maja Pankiewicz
  • Milena Goździela 

Producentką serialu ze strony HBO Europe jest Izabela Łopuch, a producentami wykonawczymi HBO Europe są Johnathan Young, Steve Matthews i Antony Root. Producentem liniowym jest Andrzej Besztak reprezentujący Magnolia Films. Serial otrzyma finansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach systemu wspierania produkcji audiowizualnej tzw. "zachęt".

Jak na temat projektu mówi Jakub Żulczyk:

Warszawianka to historia o miłości, przyjaźni, długach i kacu. Miejska ballada o śmiechu przez łzy, wschodach i zachodach słońca, bardzo złych decyzjach i ciągłym spadaniu na cztery na łapy. Jej bohatera poznajemy w jego czterdzieste urodziny. Chyba trudno o cięższy moment w życiu człowieka. Za nim najlepsze, przed nim niewiadoma; czas puka do drzwi, dopominając się o zaciągnięty kredyt.

Data premiery "Warszawianki" jest nieznana.

Przeczytaj także