Top 10 aktualnie emitowanych seriali o silnych kobietach. Którą z nich lubicie najbardziej?

Natalia Hluzow
08.03.2018
Aktualizacja: 03.02.2020 14:44
seriale o silnych kobietach|undefined Fot. materiały prasowe Netflix; materiały prasowe Showmax; kadr z wideo

Współczesne seriale przepełnione są silnymi żeńskimi postaciami: od Daenerys Targaryen, przez królową Elżbietę II po Jessikę Jones. Nie da się ukryć, że kobiety rządzą dziś na małym ekranie! Która z nich zasługuje na największy podziw? Zapraszamy do udziału sondzie z okazji Dnia Kobiet.

W latach 90. twórcy „Seksu w wielkim mieście”, „Czarodziejek”, „Ally McBeal” czy „Xeny: wojowniczej księżniczki” zaczęli udowadniać, że skupianie fabuły serialu na postaciach silnych i niezależnych kobiet może być całkiem dobrym i opłacalnym pomysłem. Dekadę później pojawiły się „Gotowe na wszystko”, a także „Mad Men”, który choć był przede wszystkim opowieścią o Donie Draperze, ukazywał też wielkie zmiany obyczajowe zachodzące w latach 60. i prezentował fantastyczne bohaterki: zdeterminowaną Peggy (Elisabeth Moss) oraz zaradną Joan (Christina Hendricks). W przeciągu ostatnich 10 lat na małym ekranie mogliśmy już podziwiać dziesiątki nieustraszonych kobiet, m.in. Jessikę Pearson i Donnę Paulsen z „Suits”, Virgnię Johnson z „Masters of sex” czy wszystkie „Dziewczyny” z serialu HBO. Jednak nigdy wcześniej seriale nie skupiały się na kobietach w takim stopniu, jak czynią to teraz.

Współczesne produkcje dotykają kwestii kobiecości na przeróżne sposoby, prezentując zarówno problemy żeńskiej części społeczeństwa, jak i podkreślając cechy, które czynią z kobiet idealne liderki, szefowe czy władczynie. Lista trwających seriali ukazujących silne bohaterki jest bardzo długa, dlatego w naszym zestawieniu przygotowanym z okazji Dnia Kobiet skupimy się tylko na dziesięciu najpopularniejszych. Ułożyliśmy je w porządku od najsłabiej do najsilniej realizujących ideę „girl power”.

10. „Stranger Things”

Zestawienie otwiera jeden z największych hitów Netfliksa. Bo choć jest przede wszystkim sentymentalną laurką dla lat 80. i opowieścią o nastoletnich nerdach walczących z potworami, nie da się przeoczyć faktu, że najsilniejszą postacią w całym uniwersum „Stranger Things” jest Jedenastka. Bez pomocy tej dziwnej dziewczynki wszyscy pozostali bohaterowie już dawno by zginęli, a Will nigdy nie miałby szans się odnaleźć. Na uwagę zasługuje także Nancy - starsza siostra jednego z głównych bohaterów, która tylko na początku wydawała się naiwną licealistką, by bardzo szybko zaskoczyć widzów hartem ducha, determinacją w dążeniu do celu i ogromną odwagą. 

Nancy i Jedenastka Fot. foto: materiały prasowe Netflix

9. „Opowieść podręcznej”

Oryginalna produkcja Hulu to serial bardzo wartościowy i jeszcze bardziej potrzebny. „Opowieść podręcznej” uważnie przygląda się roli kobiety w społeczeństwie, przestrzegając jednocześnie przed zagrożeniami związanymi z powrotem absolutnego patriarchatu. W naszym zestawieniu zajmuje przedostatnie miejsce tylko dlatego, że wciąż czekamy jeszcze na prawdziwe przebudzenie siły i odwagi głównej bohaterki granej przez Elisabeth Moss w 2. sezonie serialu.

June Opowieść podręcznej Fot. foto: materiały prasowe Showmax

8. „Westworld”

Pierwszy sezon produkcji opowiadającej o futurystycznym parku rozrywki, w którym goście mogli czerpać rozrywkę z zabijania i gwałcenia przygotowanych w tym celu hostów, zakończył się buntem maszyn. Stworzone dla ludzkich uciech androidy osiągnęły samoświadomość i postanowiły zemścić się na swoich oprawcach. Kto stanął na czele tej rewolucji? Oczywiście kobiety (a w zasadzie żeńskie wersje hostów): z pozoru niewinna pastereczka Dolores i szefowa Saloonu - Maeve, które mają dopiero pokazać na co je stać w 2. sezonie „Westworld”.

Maeve i Dolores Westworld 2 Fot. foto: materiały prasowe - fragment okładki Entertainment Weekly

7. „Wielkie kłamstewka”

Fantastyczny serial o kobietach uczących się walczyć z własnymi demonami. „Wielkie kłamstewka” przedstawiają losy pięciu bohaterek z bogatego miasteczka Monterey w stanie Kalifornia, z których każda prezentuje inny typ osobowości. Lecz choć Celeste, Madeline, Jane, Renata i Bonnie różni niemal wszystko, w obliczu zagrożenia potrafią postawić na damską solidarność. 

Big little lies cast Fot. foto: kadr z wideo

6. „Altered Carbon”

Cyberpunkowa produkcja Netfliksa ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych są bez wątpienia silne kobiety, które otaczają głównego bohatera serialu. Kristin Ortega, Miriam Bancroft, Quell i Reileen Kawahara udowadniają, że science fiction to gatunek, który wcale nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. 

Altered Carbon women Fot. foto: materiały prasowe Netflix

5. „House of Cards”

Wśród wielu przebiegłych i dążących po trupach do celu kobiet, jakie poznaliśmy w „House of Cards”, na prowadzenie zdecydowanie wysuwa się Claire Underwood. Żona Franka, która partnerowała mu we wszystkich intrygach, już niebawem przejmie stery i stanie się główną bohaterką 6. sezonu serialu.

Claire Underwood Fot. foto: kadr ze zwiastuna "House of Cards 6"

4. „Jessica Jones”

Serial o superbohaterce Marvela, którego drugi sezon debiutuje na Netfliksie właśnie w Dzień Kobiet 2018, jest feministyczny nie tylko pod kątem prezentowanych treści. Wszystkie odcinki „Jessiki Jones 2” zrealizowały kobiety - od scenariusza po reżyserię. A na dokładkę 13 artystek zaprojektowało okładki do każdego z epizodów. To się nazywa girl power!

Jessica Jones Fot. foto: materiały prasowe Netflix

3. „Orange is the New Black”

Niech Was nie zwiedzie fakt, że bohaterki tego serialu są zniewolone, odsiadując swoje wyroki w Litchfield. „Orange is the New Black” pokazuje bowiem, jaka siła drzemie w płci pięknej i jak doskonale jej przedstawicielki potrafią poradzić sobie bez mężczyzn. W KAŻDEJ sytuacji.

Orange is the new black Fot. foto: materiały prasowe Netflix

2. „The Crown”

Serial o królowej brytyjskiej, Elżbiecie II, ukazuje blaski i cienie bycia koronowaną głową państwa we współczesnym świecie. I choć z racji swojej płci, monarchini doświadcza głównie wspomnianych cieni (łącznie z problemami wynikającymi z zazdroszczącym jej pozycji mężem), rozwaga, opanowanie i angielski chłód pomagają jej przeskoczyć każdą kłodę, którą los rzuca jej pod nogi. 

The Crown Fot. foto: materiały prasowe Netflix

1. „Gra o tron”

Nieco kontrowersyjnie, 1. miejsce w naszym zestawieniu seriali o silnych kobietach postanowiliśmy przyznać „Grze o tron”. Pomimo obecności licznych kurtyzan, makabrycznych zabaw Joffreya i gwałtów dokonywanych na Sansie, serial ten wciąż oddaje niemal pełnię władzy kobietom. Cersei rządzi Siedmioma Królestwami niemal od samego początku, a Daenerys jest władczynią, która wyzwala kolejne ludy spod jarzma złych panów i która nie boi się sięgnąć po Żelazny Tron (nie wspominając już o tym, że jest matką smoków). Jeśli zaś chodzi o sytuację na Północy, Jon Snow nigdy nie zostałby królem, gdyby nie wsparcie kobiet, a przede wszystkim jego siostry Sansy. Jeśli dodamy jeszcze do tego najlepszego skrytobójcę serialu, jakim bez wątpienia jest obecnie Arya, otrzymamy najlepszą reprezentację silnych kobiet we współczesnej telewizji.

Daenerys, Cersei, Sansa, Arya
bohaterki filmów Fot. foto: screen ze strony antyradio.pl
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.