Starbucks zarobił około 2,3 miliarda dolarów za pojawienie się kubka ich kawy w "Grze o tron"

Kamil Kacperski
08.05.2019 16:32
Starbucks zarobił około 2,3 miliarda dolarów za pojawienie się kubka ich kawy w "Grze o tron" Fot. kadr z serialu

Według analityków z portalu CNBC, Starbucks mógł zarobić (i przy okazji zaoszczędzić) ponad 2 miliardy dolarów w ramach ostatniej nietypowej sytuacji związanej z "Grą o tron".

Starbucks zaoszczędził około 2,3 miliarda dolarów na kosztach marketingowych z powodu zamieszania, które wywołała niedawno "Gra o tron". Kubek kawy był bowiem widziany w jednym z ujęć odcinka, co przykuło oczywiście uwagę widzów. Sam fragment odcinka w ciągu następnych kilku godzin stał się memem. Okazuje się jednak, że tak naprawdę to nie był nawet kubek Starbucksa - był to zwykły kubek używany przez załogę serialu.

Gra o tron - ile zaoszczędził Starbucks na promocji?

Jednak przez to, że kawa (zwłaszcza w USA) jest niemalże synonimiczna ze Starbucksem, a sam kubek łudząco wyglądał jak ten z sieci kawiarni, to ludzie zaczęli określać kubek widziany w "Grze o tron" jako "kubek kawy ze Starbucksa". Według firmy marketingowej Hollywood Branded, łącznie za wywołanie takiego "skandalu" firma z Seattle musiałaby zapłacić około 2,3 miliarda dolarów. Firma powołała się na swoje źródła i stwierdziła, że "Gra o tron" i "Starbucks" zostały wspomniane około 10 tysięcy razy w artykułach internetowych, a także w telewizji i radiu. Jak powiedziała prezes Hollywood Branded, Stacey Jones:

To jest jednorazowa taka sytuacja dla Starbucksa. A to wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej - w końcu nikt nie policzy tzw. "word of mouth" (rozmowy prywatne), a także obecności haseł w mediach społecznościowych.
Przeczytaj także

Nieco inne zdanie ma Dan Hill z firmy Hill Impact. Prezes korporacji marketingowej stwierdził bowiem, że taka promocja jest "bezcenna":

To niemożliwe, by sprecyzować ile właśnie oszczędzili na darmowym marketingu - to wszystko dlatego, że było to kompletnie przypadkowe i nikt się tego nie spodziewał. To sprawia, że staje się niemal bezcenne.  Wiem, że ludzie często starają się powiedzieć: "O, to jest około miliona dolarów za marketing". Ale dla mnie to bezsens - za trudno jest to spłacić. Poza tym, ten kubek w "Grze o tron" stanie się memem, więc moim zdaniem, na tym się nie skończy. 

Gra o tron - kiedy nowy odcinek?

Każdy odcinek "Gry o tron" wywołuje ogromne emocje - każda decyzja twórców niemalże od razu spotyka się z reakcją kilkuset tysięcy użytkowników Twittera. Tak było chociażby z Jonem Snow i jego niechęcią do własnego wilkora, czy nienawiścią do Aryi Stark, którą zgłaszały dziesiątki tysięcy osób. Taki trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał przez najbliższe dwa tygodnie, kiedy to HBO wyemituje dwa ostatnie epizody "Gry o tron". Pierwszy z nich pojawi się na antenie HBO już 13 maja 2019 roku o godzinie 3:00. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.