Straszna legenda miejska jako Easter egg w najnowszym odcinku „Z Archwium X”

Sergiusz Kurczuk
15.01.2018 14:20
Straszna legenda miejska jako Easter egg w najnowszym odcinku „Z Archwium X” Fot. kadr z serialu Z Archiwum X

Ludziom na całym świecie śni się TEN mężczyzna. Najwidoczniej przyśnił się również twórcom 11. sezonu „Z Archiwum X”. 

10 stycznia 2018 roku pojawił się 2. odcinek długo wyczekiwanego 11. sezonu „Z Archiwum X”. Fani spodziewali się spektakularnego rozwiązania cliffhangera, którym zakończył się 10. sezon serialu. Niestety pomysł scenarzystów na rozpoczęcie pierwszego odcinka po przerwie, nie za bardzo spodobał się miłośnikom tajnej komórki FBI, zajmującej się niewyjaśnionymi sprawami. Widzowie przełknęli rozwiązanie fabularne twórców, licząc, że kolejne odcinki spełnią obietnice, o których Chris Carter wspominał przed premierą 11. sezonu. W 2. odcinku zatytułowanym „This”, Mulder i Scully zostają napadnięci przez tajemniczych uzbrojonych mężczyzn. Nie skupimy się jednak na fabule odcinka, tylko na pewnym drobnym elemencie, który się w nim pojawia.

„This Man” - o co chodzi w legendzie miejskiej?

W mieszkaniu Muldera widzimy przerażający Easter egg, który wychwycili spostrzegawczy fani. Na oprawionym w ramkę zdjęciu pojawia się tajemnicza twarz, którą ludzie na całym świecie widzą w swoich snach.

Z Archiwum X Fot. foto: kadr z serialu Z Archiwum X

Wizerunek dziwnie wyglądającego mężczyzny nazywany jest przez wiele osób „This Man” (Ten mężczyzna). Według legendy miejskiej, która rozeszła się viralowo po całym świecie, pacjentka jednego z nowojorskich psychiatrów w 2006 roku narysowała twarz człowieka często pojawiającego się w jej snach. Mężczyzna zawsze dawał jej rady dotyczące życia prywatnego. Zarzekała się, że nie spotkała nikogo podobnego na jawie. Portret leżał zapomniany przez specjalistę na jego biurku, aż do dnia, kiedy kolejny pacjent nie dostrzegł wizerunku i nie opowiedział bardzo podobnej historii, co autorka rysunku. 

Po tym dziwnym zdarzeniu psychiatra postanowił rozesłać kopie rysopisu do swoich kolegów po fachu. W ciągu czterech miesięcy kolejni pacjenci rozpoznawali w twarzy z portretu TEGO MĘŻCZYZNĘ. Przez 12 lat zgłosiło się ponad 2000 osób z całego świata, które twierdzą, że tajemniczy mężczyzna odwiedza ich  snach. Ponadto nikt nigdy nie spotkał człowieka o rysopisie stworzonym przez pacjentkę z Nowego Jorku w prawdziwym świecie. 

Jak wytłumaczyć fenomen legendy „This Man”

Cała historia może być jedynie wymysłem, który podchwyciło wiele osób z całego świata, traktują go całkiem serio. Jednak nie wszyscy podchodzą do tematu ze sceptycyzmem agentki Scully. W ciągu lat pojawiło się wiele wytłumaczeń - od naukowych do wyjaśnień rodem z serialu „Z Archiwum X”. Najbardziej prawdopodobna teoria głosi, że osoby zafascynowane legendą miejską sugerują się nią na tyle, iż tajemnicza osoba im się śni. Niektórzy badacze tej historii wykorzystują psychoanalizę i twierdzą, że wizerunek jest zakodowanym w naszych umysłach archetypem. Inni odnoszą się do religii i uważają Tego mężczyznę za Stwórcę, który odwiedza ludzi w snach. Jest również wyjaśnienie, które najbardziej pasuje do „Z Archiwum X”. Według niego Ten mężczyzna jest prawdziwym człowiekiem, który potrafi wchodzić do snów innych ludzi i przybiera postać znaną z rysunku. Oczywiście w tej wersji pojawia się wielka korporacja, stojąca za niesamowitymi zdolnościami mężczyzny.

This Man Fot. foto: thisman.org

Dlaczego Easter egg pojawił się w serialu? Czy było to oczko puszczone do widzów lubiących legendy miejskie? A może twórcy chcieli w ten sposób coś zakomunikować? Być może dowiemy się kolejnym odcinku. To nie jedyna przerażająca historia z Internetu, która trafiła na ekran. W 2018 roku odbędzie się premiera horroru „Slender Man”. A jeśli lubicie tego typu opowieści, być może zainteresuje Was artykuł na temat dzieci z czarnymi oczami

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.