Top 14: Najlepsze seriale o superbohaterach [RANKING]

26.03.2019
Aktualizacja: 17.06.2020 11:42
Fot. "Punisher", "Daredevil" i "Legion", materiały promocyjne

Lubicie motyw superbohaterów? Obejrzeliście już wszystkie filmy w tym gatunku i chcielibyście sięgnąć po seriale o tej tematyce, jednak nie wiecie który tytuł wybrać? Przedstawiamy ranking najlepszych seriali o superbohaterach.

Przygody superbohaterów są bardzo wziętym motywem w ostatnich latach. Nic zatem dziwnego, że serialowi twórcy coraz częściej sięgają w swoich dziełach po tę właśnie tematykę. Jeśli zapoznaliście się już ze wszystkimi filmami traktującymi o superherosach i zamierzacie sięgnąć po tytuły z małego ekranu, przychodzimy wam z pomocą.

Najlepsze seriale o superbohaterach

W poniższym zestawieniu zamieściliśmy czternaście, naszym zdaniem, najlepszych seriali o superbohaterach jakie do tej pory powstały. Zaznaczamy jednak, że skupiamy się wyłącznie na produkcjach aktorskich, zatem słynne animacje o przygodach Batmana i drużyny X-Men nie zostały przez nas wzięte pod uwagę.

Przeczytaj także

1. "Punisher" (2017-2019)

Losy Franka Castle, o pseudonimie Punisher, zafascynowały widzów już za czasów jego występu w 2. sezonie "Daredevila". Zaangażowanie do tytułowej roli Jona Bernthala (znanego również z roli Shane'a w "The Walking Dead") było istnym strzałem w dziesiątkę, gdyż aktor doskonale wczuł się w rolę poturbowanego przez życie i wiecznie wku*wionego Franka. Punisher to zwykły niezwykły bohater, który teoretycznie rzecz biorąc nie posiada żadnych nadnaturalnych zdolności, jest jedynie świetnie wyszkolonym wojskowym, jednak w całym uniwersum Marvela jedyną osobą, która ma lepszego cela niż on jest Hawkeye. Serial o losach Franka jest nie tylko najbrutalniejszą produkcją na naszej liście, ale również świetnym studium psychologicznym.

2. "Daredevil" (2015-2018)

Pierwsza produkcja duetu Marvel-Netflix. Głównym bohaterem jest tutaj Matt Murdock, za dnia niewidomy prawnik, nocą zaś zamaskowany mściciel, znany jako Diabeł z Hell's Kitchen. Matt jako dziecko stracił wzrok w wyniku wypadku, jednak dzięki temu reszta zmysłów wyostrzyła mu się w niemalże nadludzki sposób. Dzięki temu jest zdolny walczyć z przestępczością w nowojorskiej dzielnicy, przewyższając swoich przeciwników pod każdym możliwym względem. Daredevil nie jest posągowym przykładem superbohatera bez wad, a egoistą, który swoją krucjatę przedkłada nad relacje z bliskimi, co czyni go niezwykle ludzkim i realistycznym herosem.

Zobacz też: >> Dlaczego wieża Avengers nie pojawia się w serialach Marvela? <<

3. "Legion" ( 2017 – obecnie)

"Legion" to serial superhero podany w mocno surrealistyczny sposób, silnie związany z uniwersum X-Men. Głównym bohaterem jest tutaj David Haller, syn Charlesa Xaviera, a przy okazji jeden z najpotężniejszych, ale i najbardziej nieprzewidywalnych mutantów na świecie. Ma to związek z faktem, iż zdiagnozowano u niego schizofrenię, w wyniku czego ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie po pewnym czasie zaczyna powątpiewać w to, że wizje i głosy w jego głowie są jedynie efektem jego wyobraźni. "Legion" przypomina bujną wizualnie, innowacyjną i pięknie dziwaczną halucynację, której największą siłą jest sposób, w jaki ukazano tu psychikę bohatera.

4. "Arrow" (2012-2019)

Pierwszy serial stacji CW będący częścią tak zwanego Arrowverse, w którego skład wchodzą również "Supergirl", "Flash", "Legends of Tomorrow" oraz zapowiedziana "Batwoman". "Arrow" to kreatywna i zgrabnie zrealizowana adaptacja komiksu DC Comics, której głównym bohaterem jest Oliver Queen. Bohater uznany został za zmarłego, gdy przed pięcioma laty zaginął po morskiej katastrofie. Odnaleziony na bezludnej wyspie wraca jednak do domu, gdzie od tej pory kreuje swoją nową tożsamość – za dnia jest beztroskim bogaczem jakim był do tej pory, nocą zaś przemienia się w superbohatera o pseudonimie Zielona Strzała (ang. Green Arrow) i zaprowadza porządek w swoim mieście. Choć późniejsze sezony prezentują poziom wręcz żałosny, pierwsze dwie odsłony serii były naprawdę udane i właśnie z tego powodu "Arrow" ląduje na 4. miejscu w naszym rankingu najlepszych seriali o superbohaterach.

Zobacz też: >> 10 dowodów na to, że DC jest lepsze od Marvela <<

5. "Jessica Jones" (2015-2019)

Kolejny efekt duetu Marvela i Netfliksa. "Jessica Jones" to ciekawa i wielowarstwowa historia kobiety, która w wyniku traumatycznych przeżyć i przytłaczającego poczucia winy przechodzi załamanie nerwowe. By odbudować swoje życie i uporać się z demonami przeszłości, postanawia zostać prywatnym detektywem i wykorzystywać swoją nadludzką siłę by nieść pomoc potrzebującym. Zanim jeszcze na ekranach kin pojawiła się "Kapitan Marvel" z Brie Larson w roli głównej, na małym ekranie królowała już inna superbohaterka. Jednak jej historia przedstawiona została w znacznie brutalniejszy, bardziej mroczny i poważny sposób. Ogromną zaletą serialu jest również pojawiający się w 1. sezonie fenomenalny Kilgrave, którego bez jakichkolwiek wątpliwości zaliczamy w poczet najlepszych złoczyńców w adaptacjach komiksów Marvela.

Zobacz też: >> Co wiemy o 3. sezonie "Jessiki Jones"? <<

6. "Lucyfer" (2016 – obecnie)

Niezwykle popularny serial, bardzo luźno inspirowany komiksami Vertigo. Bardzo luźno ze względu na fakt, iż zachowana została jedynie postać głównego bohatera, fabuła zaś dodana już przez twórców serialu. Jest to historia Lucyfera Morningstara, który znudzony pełnieniem rządów w Piekle wybiera się na wakacje do Los Angeles. Tam poznaje piękną panią detektyw, której pomaga w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Po emisji 3. sezonu kanał FOX podjął decyzję o anulowaniu serialu, jednak dzięki miłości fanów, którzy stworzyli specjalną petycję, Netflix postanowił wykupić prawa do Lucyfera i 4. sezon pojawi się już właśnie na tej platformie.

Zobacz też: >> "Lucyfer": Wszystko co wiemy o 4. sezonie serialu <<

7. "Batman" (1966-1968)

Zanim powstała trylogia Christophera Nolana i "Liga Sprawiedliwości", Batman był bohaterem tego nieco kiczowatego, ale jakże genialnego serialu z lat sześćdziesiątych. Produkcja przedstawia liczne przygody Batmana i Robina, która przede wszystkim ze względu na swój kultowy już status, po prostu musiała znaleźć się w naszym zestawieniu.

Zobacz też: >> Top 9 najbogatszych komiksowych postaci <<

8. "The Umbrella Academy" (2019 – obecnie)

Serial powstały na podstawie komiksu Gerarda i Gabriela Bá. W 1989 roku, dokładnie tego samego dnia, w żaden sposób nie związanym ze sobą kobietom rodzi się czterdzieścioro troje dzieci. Co najdziwniejsze, żadna z tych kobiet nie była nawet w ciąży. Pewien bogaty przemysłowiec sir Reginald Hargreeves postanawia adoptować (a raczej kupić) siedmioro cudem narodzonych dzieci. Wszystko w celu przygotowania ich do misji ratowania świata. Jednak, jak to zwykle bywa, cały plan wziął w łeb. Dzieci przestały być dziećmi, rodzinne więzy osłabły i każdy poszedł w swoją stronę. Faktyczna akcja rozpoczyna się, gdy Hargreeves umiera i jego "dzieci" odnawiają ze sobą kontakt, by rozwiązać tajemnicę jego śmierci. Na horyzoncie zaś zawisa widmo apokalipsy.

Serial jest swoistym wymieszaniem rodzinnego dramatu z wątkiem superhero, dzięki czemu nadaje się on dla absolutnie każdej grupy wiekowej. Nie jesteście fanami Marvela lub DC? Nic nie szkodzi, ponieważ to kino superbohaterskie w zupełnie innym wydaniu, taka wypaczona wersja X-Menów. Nie spotkacie tutaj wszechmocnych superherosów w pelerynach, dla których najważniejszym życiowym celem jest zbawienie świata, tylko bandę nieogarniętych młodych ludzi z supermocami i trudnymi relacjami. 

Zobacz też: >> Pełen soundtrack "The Umbrella Academy" <<

9. "Agentka Carter" (2015-2016)

Akcja serialu toczy się po wydarzeniach z filmu "Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie". Jest rok 1946, agentka Peggy Carter pracuje dla Naukowych Rezerw Strategicznych i zmuszona jest uporać się nie tylko ze śmiercią miłości swojego życia Steve'a Rogersa aka Kapitana Ameryki, ale również z otaczającym ją z każdej strony seksizmem. Jest to bardzo klimatyczna i nostalgiczna produkcja, pozwalająca nam poznać znacznie bliżej nie tylko postać panny Carter, ale również ojca Iron Mana Howarda Starka oraz Edwina Jarvisa, lokaja Howarda i jednego z najlepszych przyjaciół Peggy. To właśnie od jego nazwiska wzięła się nazwa sztucznej inteligencji i najlepszego pomocnika Tony'ego w początkowych filmach MCU.

10. "Agenci T.A.R.C.Z.Y." (2013 - obecnie)

Serial umiejscowiony jest w Kinowym Uniwersum Marvela i skupia się na agentach T.A.R.C.Z.Y., organizacji dobrze znanej wszystkim fanom filmów MCU. Głównym bohaterem jest tu Phil Coulson, któremu, jak się okazuje, udało się przeżyć starcie z Lokim w pierwszej odsłonie "Avengers". Produkcja jest autonomicznym tworem, jednak mocno nawiązuje do kinowych hitów Marvela. Wydarzenia z filmów dość mocno oddziałują na fabułę serialu, sporadycznie pojawiają się tu również filmowe postacie, jak Nick Fury czy przyjaciółka Thora, lady Sif. Choć pierwsze sezony serialu spotkały się ze sporą dawką zasłużonej krytyki, późniejsze odsłony to już zarówno fabularny jak i realizacyjny majstersztyk, w którym efekty specjalne nie ustępują poziomem produkcjom kinowym.

11. "Misfits" (2009-2013)

"Misfits" to serial superbohaterski nieco różniący się od pozostałych w tym zestawieniu. Jest produkcją naturalną i surową, a jednocześnie zabawną i efektowną z bohaterami, których po prostu nie da się nie lubić. Przedstawia losy piątki młodocianych przestępców, którzy po tym jak zaskoczyła ich burza, zyskali nadludzkie zdolności, które zamiast błogosławieństwem stają się dla nich utrapieniem. Co ciekawe, ich moce bywają dość… niekonwencjonalne. Bohaterowie nie posiadają nadludzkiej siły, ani nie zmniejszają się do rozmiarów mrówki. Zamiast tego jeden z nich posiada możliwość cofania czasu gdy czegoś żałuje, inny staje się niewidzialny gdy czuje się ignorowany przez otoczenie, zaś jedna z bohaterek potrafi wzbudzić w innych seksualne pożądanie zaledwie dotknięciem dłoni. Wśród obsady znaleźli się między innymi Iwan Rheon, znany szerzej jako psychopatyczny Ramsay Bolton z "Gry o tron", oraz Robert Sheehan, który wystąpił również we wspomnianym wcześniej "The Umbrella Academy".

12. "Flash" (2014 – obecnie)

Wspomniany wcześniej serial wchodzący w skład Arrowverse. Przedstawia historię młodego śledczego, Barry'ego Allena, który w wyniku eksplozji w laboratorium i porażenia piorunem, staje się niesamowicie szybki. Swoje zdolności postanawia wykorzystać do walki ze złem w Central City.

13. "Gotham" (2014-2019)

Serial przedstawia losy miasta Gotham zanim Bruce Wayne stał się Mrocznym Rycerzem. Głównym bohaterem jest tutaj komisarz James Gordon, który broniąc miasta przed złoczyńcami, podejmuje walkę z wieloma przeciwnikami, w tym samym Jokerem. Sam Bruce Wayne pojawia się tutaj jako postać epizodyczna, do tego jako młodzieniec. Serial ma komiksowy, mroczny i mocno przerysowany klimat oraz zawiera wiele ciekawych i barwnych postaci. Dla wszystkich fanów adaptacji komiksów DC Comics pozycja obowiązkowa.

14. "Tajemnice Smallville" (2001-2011)

"Tajemnice Smallville" to najdłużej emitowany serial o superbohaterach, gdyż doczekał się on aż 10 sezonów. Wszystko zaczyna się w 1989 roku, gdy na miasteczko Smallville w Kansas spada deszcz meteorytów, niszcząc sporą część miasta i zabijając wielu mieszkańców. Wraz z meteorami na Ziemię spadł chłopiec imieniem Clark Kent. Główna akcja rozpoczyna się 12 lat po katastrofie, gdy Clark, już jako nastolatek posiadający nadnaturalne zdolności, próbuje rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia oraz wykorzystuje swoje moce do walki ze złem.

 

Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.