Stało się - Netflix wprowadził opłatę za dzielenie się kontem. Ile kosztuje?

24.05.2023 10:13
Stało się - Netflix wprowadził opłatę za dzielenie się kontem. Ile kosztuje? Fot. Daniel Avram / Shutterstock.com

Netflix zaczął informować subskrybentów (w tym też w Polsce), że za udostępnianie konta osobie spoza gospodarstwa domowego będą musieli dodatkowo płacić.

Netflix wprowadził opłatę za dzielenie się hasłem

Jak podaje sam Netflix, konto na platformie jest przeznaczone do użytku w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Wszystkie mieszkające w tym gospodarstwie domowym osoby mogą korzystać z serwisu Netflix bez względu na miejsce pobytu - zatem w domu, poza domem czy na urlopie - i skorzystać z nowych funkcji, takich jak "Przenieś profil" oraz "Zarządzaj dostępem i urządzeniami".

To zaś wiąże się z tym, że osoby dzielące się kontem i nie mieszkające razem będą musiały zapłacić. Platforma usprawiedliwia się tym, że nieustannie inwestuje "w tworzenie zróżnicowanej oferty filmów, seriali i programów, dzięki czemu", dzięki czemu "nasi użytkownicy mają szeroki wybór form rozrywki". 

Dlatego też, by "podtrzymać" ten poziom, subskrybent może dodać do konta osobę spoza swojego gospodarstwa domowego. Wtedy będzie płacił miesięcznie 9,99 zł więcej. Jeśli się na to nie zdecyduje, każda osoba spoza jej gospodarstwa domowego używająca jej konta może przenieść swój profil na własne.

pl-PL Fot. netflix.com

Podobny komunikat przesłano subkrybentom Netfliksa m.in. w Stanach Zjednoczonych, które są dla platformy największym rynkiem. Tam dodatkowa opłata za udostępnianie konta wynosi 7,99 dolara miesięcznie. Takie komunikaty Netflix wysłał użytkownikom łącznie w 103 krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Australii, Singapurze, Meksyku i Brazylii.

Już od jakiegoś czasu abonament w serwisie jest powiązany z urządzeniami właściciela konta i z tymi, które należą do innych osób z gospodarstwa.

Serwis sprawdza adresy IP urządzeń, z których użytkownicy oglądają Netflixa w celu weryfikacji zachowania tej zasady. Ponadto platforma będzie monitorować aktywność na koncie - jak np. czy ktoś loguje się spoza "gospodarstwa domowego Netflix" i korzysta z abonamentu z miejsca, które nie jest przypisane właścicielowi konta.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.