Znamy 1. gwiazdy Metalmanii 2017

Maciej Daszuta
21.10.2016 10:42
Znamy 1. gwiazdy Metalmanii 2017 Fot. materiały prasowe

22 kwietnia 2017 roku w katowickim Spodku odbędzie się XXIII edycja Metalmanii. Największy halowy festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej powróci po dziewięcioletniej przerwie.

Dla fanów metalu będzie to niewątpliwie jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń 2017 roku. Organizator wydarzenia, Metal Mind Productions zapewnia, że dwie sceny festiwalu zostaną zapełnione gwiazdami światowego formatu, a Metalmania pozostanie wierna swojej formule i fani będą mogli zobaczyć najlepszych, różnorodnych pod względem metalowej stylistyki wykonawców.

Okazuje się, że wieloletnie oczekiwanie popłaciło, gdyż wśród pierwszych ogłoszonych gwiazd festiwalu znalazł się portugalski Moonspell, niemiecki Sodom oraz polska Furia.

Moonspell to twórcy takich klasycznych płyt jak „Wolfheart”, onirycznego „Irreligious” czy też bardziej eksperymentalnego „Sin/Pecado”. Najnowszym, jedenastym albumem formacji kierowanej przez Fernando Ribeiro  jest „Extinct” z 15 marca 2015 roku. Grupa znana z wampiryczno-likantropicznej tematyki tekstów i hipnotycznego wokalu lidera zaprezentuje się przed polską publicznością po raz kolejny i spróbuje rozpętać szaleństwo pod sceną katowickiego Spodka. Znając przebieg ich wcześniejszych koncertów, Moonspell dokona tego prawdopodobnie nawet, jeśli księżyc nie będzie akurat w pełni.

Sodom to legendarna kapela zaliczana razem z Kreator i Destruction do wielkiej trójki krzyżackiego thrash metalu. Już ich debiutanckie EP, „In the Sign of Evil" uznane jest za wydawnictwo kluczowe dla dalszego rozwoju sceny ekstremalnego metalu, a utwory na niej zawarte były coverowane przez niezliczoną ilość zespołów. Kolejne wydawnictwa, takie jak klasyczne „Obsessed by Cruelty”, mroźne „Persecution Mania” czy bardziej przebojowe „Agent Orange” spotkały się z wielkim uznaniem i na stałe zapisały się złotymi zgłoskami w historii thrash metalu. Przez całą swoją karierę brygada Toma „Angelrippera” Sucha nagrała 15 albumów, z czego ostatni, „Decision Day”, został wydany 26 sierpnia 2016 roku. Formacja będzie promować ten materiał podczas katowickiego koncertu, jednak z pewnością nie zapomni tez o takich faworytach słuchaczy, jak „Ausgebombt” czy „Remember the Fallen”.

Furia to pochodząca z Katowic grupa blackmetalowa, która już od 2003 roku tworzy hymny ku chwale nihilizmu. Debiutancki krążek zespołu z 2007 roku, „Martwa polska jesień”, wywołał spory szum i spotkał się ze świetnymi recenzjami na całym świecie, a także odcisnął wielkie piętno na rodzimej scenie blackmetalowej. Od tego czasu Furia prezentuje coraz bardziej eksperymentalne materiały, a ostatnim z nich jest nagrana 320 metrów pod ziemią, w kopalni, EP „Guido”, zawierająca muzykę bardzo odległą od tego, co Furia prezentowała na debiucie. Jeszcze 14 listopada 2016 roku zespół wyda kolejny album, „Księżyc milczy luty”, który ukaże się nakładem Pagan Records.

Bilety na festiwal będą w sprzedaży już od piątku, 28 października 2016 roku.

Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się 8 marca 2008 roku w katowickim Spodku, a wśród gwiazd wystąpiły wtedy takie tuzy jak Megadeth, The Dillinger Escape Plan, Overkil oraz Satyricon.

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.