Poznaliśmy pierwsze gwiazdy 31. Finału WOŚP

29.11.2022 09:55
Jurek Owsiak na WOŚP Fot. materiały prasowe WOŚP

Jurek Owsiak ogłosił pierwsze zespoły, które zobaczymy 29 stycznia 2023 na Finale WOŚP.

W swojej autorskiej audycji "Zaraz Będzie Ciemno" w Antyradiu Jurek Owsiak przedstawił pierwszą czwórkę artystów, którzy zagrają podczas 31. Finału WOŚP. Warszawskie koncerty odbędą się w dzień Finału, 29 stycznia 2023 roku, na Placu Bankowym.

Polecamy

31. Finał WOŚP: Poznaliśmy pierwsze gwiazdy, która zagrają w Warszawie

Już 29 stycznia 2023 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz kolejny — tym razem, żeby wygrać z sepsą. Ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy towarzyszą wydarzenia kulturalne, przedstawienia i koncerty.

Jurek Owsiak ogłosił pierwszych wykonawców, którzy zagrają podczas Letniej Zadymy w Środku Zimy. Na 31. Finale WOŚP zobaczymy Pull The Wire. Bezkompromisowa kapela z Żyrardowa, która już kilkukrotnie gościła zarówno na Finałach WOŚP, jak i na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Zespół założony w 2005 roku przez grupę przyjaciół gra muzykę z pogranicza hardrocka i punk-rocka. Załoga inspiruje się klasycznym punkiem ze sceny brytyjskiej i amerykańskiej oraz słynie z dynamicznego i melodyjnego grania na żywo. Zespół ma na koncie pięć krążków, a jego najnowsze wydawnictwo – "Życie to western" ukazało się na rynku w 2021 roku.

Na imprezie zobaczymy również Sztywny Pal Azji. Historia zespołu sięga roku 1986, kiedy pierwszy raz wystąpił na scenie Festiwalu w Jarocinie. Skład zaprezentował wtedy hity takie jak „Nieprzemakalni”, "Wieża radości, wieża samotności" czy „Europa i Azja”. Swoim występem zafascynowali jury oraz publiczność festiwalu, a utwór "Nasze reggae" z chwytliwym refrenem "Nie wolno wznosić się za wysoko" stał się nieformalnym hymnem festiwalu. Najpiękniejszej Publiczności Świata zespół zaprezentował się podczas 28. Pol'and'Rock Festival w 2022 roku na lotnisku Czaplinek-Broczyno

Polecamy

Spięty to kolejna gwiazda Finału WOŚP. Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego nie trzeba przedstawiać ani uczestnikom poprzednich Finałów, ani publiczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Razem z zespołem Lao Che występował na deskach obu scen, ale teraz powraca ze swoim solowym projektem. Spięty jako solista debiutował w 2009 roku z płytą „Antyszanty”, która zyskała pokaźne grono wielbicieli.  W 2021 roku wydał swój drugi solowy album pod tytułem "Black Mental". To płyta, która w swoim przekazie jest szalenie aktualna — idealnie skrojona na niepewne czasy, a ponadto w wykonaniu koncertowym brzmi bardzo energetycznie i transowo.

Kirszenbaum to projekt Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music i główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza. Projekt Kirszenbaum wystąpił także na deskach Małej Sceny 28. Pol'and'Rock Festival.

W warstwie muzycznej mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków.

Szczytny cel 31. Finał WOŚP

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy — oto cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już w grudniu cel akcji wspierać będzie można poprzez rozmaite kanały elektroniczne i udział w imprezach zamkniętych organizowanych przez Sztaby.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.