Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Czy koncerty zostaną odwołane?

Karolina Woźniak
11.02.2019 18:01
tłum na koncercie|undefined Fot. : shutterstock

Jan Olszewski, premier Polski w latach 1991-1992, zmarł w czwartek, 7 lutego 2019 roku. Żałoba narodowa potrwa dłużej niż jeden dzień.

Jan Olszewski, premier Polski w latach 1991-1992, zmarł w czwartek, 7 lutego 2019 roku. W związku z tym prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o żałobie narodowej po śmierci Jana Olszewskiego. W związku z tym uznaje się, że należy odwołać wszelkie masowe imprezy, a przede wszystkim te o charakterze rozrywkowym. Zmianom ulegnie także ramówka telewizyjna i radiowa, które ograniczają emisję treści komediowych. Podobnie było po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.

 Zobacz także: >> "The Sound of Silence" w wersji Disturbed w Gdańsku. O czym opowiada tekst utworu? [POLSKIE TŁUMACZENIE] <<

Żałoba narodowa w Polsce - data

Ile potrwa żałoba narodowa w Polsce? Jak zapowiedział Andrzej Dera w niedzielnym programie "Śniadanie w Polsat News", żałoba narodowa ma potrwać dłużej niż jeden dzień. Wszystko wskazuje na to, że zacznie się o godzinie 12:00 14 lutego 2019 roku, a zakończy się 16 lutego 2019 roku o godzinie 18:00. Trzydniowa żałoba ma związek z tym, że Olszewski był postacią wybitną, wyjaśnił Andrzej Dera.

W sobotę, 16.02.2019 roku odbędzie się pogrzeb Jana Olszewskiego.

Przeczytaj także

Żałoba narodowa w Polsce - czy koncerty zostaną odwołane?

David Duchovny

Czy w trakcie trwania żałoby narodowej odbędą się koncerty? Prawdopodobnie część wydarzeń odbędzie się zgodnie z planem. Agencja Go Ahead potwierdziła informację, że żałoba nie wpływa na koncert Davida Duchovnego w Warszawie.

Nocny Kochanek 

Najbliższe koncerty Nocnego Kochanka również odbędą się zgodnie z planem:

Odejście wybitnych i ważnych dla Polski i historii kraju osób porusza nas i smuci. Każdy z nas przeżywa to na swój sposób, jednak nas - artystów dotyka to w sposób bardzo szczególny i w jakimś wymiarze wyjątkowy. Jako artyści czujemy się odpowiedzialni wobec naszych fanów. Jesteśmy bardzo aktywnie koncertującym zespołem i odwołanie dużych koncertów, spowoduje, iż nie wystąpimy w danych miejscach w najbliższym czasie, z uwagi na fizyczny brak czasu. Zdajemy sobie również sprawę, że część osób zechce uszanować Pana Premiera Jana Olszewskiego - dla tych osób otwieramy możliwość zwrotu biletów przez naszą bileterię. Żałoba narodowa posiada jednak jeszcze jeden aspekt, szczególnie ważny dla artystów i organizatorów imprez kulturalnych, o którym należy powiedzieć otwarcie - jest dla nas niezwykle kosztowna. To artyści - muzycy i aktorzy, performerzy i wykonawcy estradowi, narażeni są na bardzo duże straty finansowe, których później nie sposób jest zniwelować. Żałoba narodowa to instytucja, w której każdy powinien znaleźć chwilę na refleksję i zadumę, jednak w imię wyższej sprawiedliwości społecznej - żadna grupa społeczna, nie powinna być skrzywdzona. Po uzasadnieniu swojej decyzji, oświadczamy, iż zespół Nocny Kochanek zagra w tym czasie wszystkie koncerty, tj. w Łodzi, w piątek 15.02 oraz w Częstochowie i Kielcach.

Kobranocka, Sztywny Pal Azji, Róże Europy, Proletaryat, Kult

Z kolei Janusz Krzeczowski z Galicja Productions potwierdził, że koncerty rockowe, zaplanowane w trakcie weekendu odbędą się zgodnie z planem, po zakończeniu żałoby narodowej:

W ten weekend Galicja Productions przygotowała dwa koncerty, które odbędą się tuż po zakończeniu żałoby narodowej: Kobranocka, Sztywny Pal Azji, Róże Europy i Proletaryat w klubie B90 w Gdańsku oraz krakowską odsłonę akustycznej trasy Kultu. Obydwa wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem a Kult Akustik wyprzedał się na kilka tygodni przed planowanym terminem imprezy. Pragniemy poinformować naszych klientów, że obie imprezy odbędą się bez zmian. Zapraszamy również na inne koncerty organizowane przez Galicja Productions.

Kim był Jan Olszewski?

Jan Olszewski był premierem Polski w latach 1991-1992. Urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W czasie okupacji Olszewski działał w Szarych Szeregach i był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1953 roku.

W latach 60. Olszewski bronił m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i innych w procesach politycznych, a w 1979 roku podpisał "List 59", który był protestem przeciwko poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR.

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.