10 najciekawszych teledysków Red Hot Chili Peppers

Aleksandra Degórska
18.07.2017 16:30
10 najciekawszych teledysków Red Hot Chili Peppers Fot. kadr z wideo

Anthony Kiedis przebrany za namiot, John Frusciante grający na połamanej gitarze, Flea używający kabli zamiast strun - w klipach kapeli wiele się działo.

Red Hot Chili Peppers w ramach promocji płyty „The Getaway” już niebawem odwiedzi Polskę. Zespół zagra w Krakowie 25 lipca 2017 i na koncercie na pewno nie zabraknie nowych utworów, jak „Go Robot” czy „Dark Necessities”, do którego teledysk został wyreżyserowany przez aktorkę Olivię Wilde.

Jeżeli chodzi o klipy to zespół ma się czym pochwalić. W latach 80. swój złoty okres przeżywała stacja MTV i każda formacja, która chciała zaistnieć musiała posiadać ciekawy teledysk. W latach 90. pozycja MTV nieco osłabła, ale i wówczas wielu artystów chciało pokazać się w teledyskach z jak najlepszej strony. Obecnie można zauważyć pewien renesans klipów i rzeczywiście jest na czym zawiesić oko.

Redakcja Antyradio.pl postanowiła wybrać 10 najciekawszych klipów Red Hot Chili Peppers co jest niezwykle trudnym zadaniem. Zerknijcie, jakie teledyski trafiły do rankingu i weźcie udział w sondzie, w której będziecie mogli wytypować swojego faworyta.

1. „Soul to Squeeze”

Utwór miał pojawić się na płycie „Blood Sugar Sex Magik”, ale w końcu trafił na soundtrack do filmu „Stożkogłowi”. W klipie widzimy cyrk, zaś muzycy grają specyficznych szaleńców. Oczywiście w teledysku można znaleźć odniesienia do filmu, jak chociażby pojawienie się aktora Chrisa Farleya.

2. „Aeroplane”

Singiel był trzecim kawałkiem promującym album „One Hot Minute” z 1995 roku. Kawałek zajął 8. pozycję na liście rockowych utworów Billboardu. W klipie naprawdę dużo się dzieje - basen, seksowne kobiety w cekinowych kombinezonach, dzieci przebrane za małe samoloty i oczywiście zwariowani muzycy.

3. „Otherside”

Kawałek pochodzi z płyty „Californication” i był promowany przez mroczny teledysk zainspirowany sztuką niemieckich ekspresjonistów. Głównym bohaterem opowieści jest młody chłopak, który przeżywa niezwykły i przygnębiający sen pokazujący walkę z uzależnieniem. Mężczyzna walczy zatem z własnym cieniem, gigantycznym krukiem i ma do wyboru mnóstwo drabin.

4. „Californication”

W kontekście albumu „Californication” wręcz trzeba wspomnieć o tytułowym numerze. Teledysk, który powstał w 2000 roku pokazuje muzyków w surrealistycznej grze pełnej kalifornijskich krajobrazów, jak również stereotypów. Widzimy zatem artystów jako postaci 3D w grze.

5. „Dani California”

W klipie z 2006 roku artyści odtworzyli historię rocka wcielając się w takie znane muzyczne osobistości, jak Elvis Presley, Sex Pistols czy Nirvana. Trzeba przyznać, że panowie mają niezły aktorski talent.

6. „Can't Stop”

Nie od dziś wiadomo, że panowie lubią się powygłupiać i wychodzi im to naprawdę spektakularnie dobrze. W klipie powstałym do numeru z płyty „By the Way” z 2003 roku muzycy pozują z różnymi niezwiązanymi ze sobą przedmiotami. Za teledysk odpowiedzialny jest Mark Romanek, który zainspirował się twórczością artysty Erwina Wurma.

7. „Give It Away”

Ten numer stał się pierwszy singlem, który wskoczył na 1. pozycję list przebojów. Czarno-biały klip powstał we współpracy z francuskim fotografem. Stéphane Sednaoui postanowił pomalować ciała muzyków srebrną farbą, założyć im błyszczące ciuchy i pozostawić na pustyni.

8. „Scar Tissue”

Stéphane Sednaoui kolejny raz współpracował z Red Hot Chili Peppers przy klipie do „Scar Tissue”. Teledysk jest refleksją nad powrotem gitarzysty. John Frusciante prowadzi samochód, w którym jadą muzycy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że artyści są pobici, krwawią i grają na połamanych instrumentach.

9. „By the Way”

Anthony Kiedis wsiada do taksówki, kierowca zdaje sobie sprawę, z kim ma do czynienia, puszcza nagranie Red Hot Chili Peppers i postanawia porwać wokalistę. Wtedy też zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki.

10. „Breaking the Girl”

W 1992 roku Kiedis postanowił na moment zamienić się w księżniczkę Leię. W nietuzinkowym teledysku do numeru z płyty „Blood Sugar Sex Magik” użyto jaskrawych i mocnych kolorów.

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.