10 rockowych i metalowych występów na Eurowizji

Aleksandra Degórska
09.05.2017 16:06
10 rockowych i metalowych występów na Eurowizji Fot. East News

Eurowizja zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji serwis Antyradio.pl postanowił Wam przypomnieć o ostrzejszych momentach tego konkursu.

Tak naprawdę każdy fan mocniejszych brzmień marzy o tym, aby to właśnie rockowi oraz metalowi twórcy pokazali się na tym międzynarodowym konkursie, w końcu jest to dobra promocja ostrzejszych brzmień. Coś się w tej kwestii ruszyło, gdy w 2006 roku zaprezentowała się kapela Lordi, która zdobyła zwycięstwo.

Eurowizja rozpoczęła się w 1956 roku i w czasie długiej historii konkursu nieraz pojawili się reprezentanci mocniejszych brzmień pokazując, że rock oraz metal też mogą podbić serca szerszej publiczności.

1. Lordi

Oczywiście zestawienie musi się rozpocząć od tego fińskiego połączenia Gwar z kapelą Kiss. W 2006 roku, gdy publiczność zobaczyła kapelę po prostu nie mogła dojść do siebie, bo nigdy wcześniej nie widziała takiej bandy przebierańców. Według zasady, że piękno i brzydota przyciąga tak samo mocno, Lordi został zwycięzcą konkursu w Atenach.

2. Max Jason Mai

Miro Šmajda, słowacki wokalista, najwidoczniej mocno zainspirował się wokalistą Bon Jovi, bo na pierwszy rzut oka wygląda jak muzyk wyjęty z okresu świetności hair rocka. W 2009 roku zajął 2. miejsce w talent show, zaś w 2012 roku w ramach swojego projektu Max Jason Mai wziął udział w Eurowizji i pokazał, że potrafi trochę się powydzierać.

3. Teräsbetoni

Oto kolejny zespół ze Skandynawii, który w 2008 roku udowodnił, że Finowie naprawdę lubią metalowe brzmienia. Nie obyło się bez skórzanych ciuszków, wiatru we włosach...a wszystko to przy mocnym akompaniamencie i ognistej pirotechnice.

4. Kabat

Ta czeska kapela powstała w 1983 roku. Kabat jest naprawdę popularny w swoim kraju i może pochwalić się najlepiej sprzedającym się krążkiem w Czechach. Jednak w 2007 roku w półfinale konkursu Eurowizji formacja otrzymała tylko jeden punkt...

5. Eldrine

Czy ta piosenkarka również przypomina Wam wokalistkę Evanescence przynajmniej pod względem wyglądu? Gruziński rockowy zespół dał czadu i nie zabrakło też rapowania - czyżby rzeczywiście inspirowali się kawałkiem „Bring Me To Life”?

6. maNga

I wcale tutaj nie chodzi o japońskie komiksy, tylko o turecką kapelę, która łączy w sobie rock, metal z rapem i ludowymi elementami. Zespół wystąpił w 2010 roku na konkursie Eurowizji w Oslo. W konsekwencji formacja przypadła do gustu publiczności i zajęła 2. miejsce w finale.

7. Zdob Si Zdub

Ci wariaci z Mołdawii spowodowali, że publiczność podczas Eurowizji w 2005 roku się obudziła. Wokalista łudząco przypomina Anthony'ego Kiedisa, a ich szalona muzyka łącząca punkową energetykę z folklorystycznymi elementami poskutkowała tym, że w finale wskoczyli na 12. pozycję.

8. Hanna Pakarinen

Finlandia może pochwalić się sporą ilością utalentowanych wokalistek, nic zatem dziwnego, że w 2007 roku postanowiono wybrać piosenkarkę, która przy mocniejszym akompaniamencie pokazała na co ją stać. Hanna Pakarinen jest laureatką fińskiego talent show, a na Eurowizji zajęła 17. miejsce.

9. Wig Wam

Takich ciuchów mogliby zazdrościć sami muzycy Steel Panther! Muzycznie nie ma tutaj jakiegoś zaskoczenia, bowiem jest to po prostu melodyjny rock, który dobrze posłuchać sobie w barze przy piwie. Norweska kapela wystąpiła w konkursie w 2005 roku w Kijowie i wskoczyła na 9. miejsce w finale Eurowizji.

10. Apocalyptica

Również fińscy wiolonczeliści wystąpili na konkursie Eurowizji w 2007 roku jako gość specjalny. Na scenie działo się naprawdę wiele, momentami człowiek odnosił wrażenie, że jest w cyrku. To wszystko spowodowało, że Apocalyptica zeszła trochę na dalszy plan, ale oczywiście tej muzyce nie można nic zarzucić.

Bonus:

Nie mogliśmy się powstrzymać, ten zespół po prostu trzeba obejrzeć. Estońska kapela Winny Puhh brała udział w krajowych eliminacjach do Eurowizji i choć nie zwyciężyła to jej show jest naprawdę szalone. Nie wiemy jakie zakazane substancje przyjmowali muzycy, ale diler naprawdę musiał być bardzo dobry...

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.