10 ważnych utworów Roberta Brylewskiego

Jakub Gańko
25.05.2016 16:11
10 ważnych utworów Roberta Brylewskiego Fot. East News

Ikona polskiego punkrocka, lider legendarnej Brygady Kryzys i współzałożyciel zespołu Armia. Robert Brylewski zmarł 3 czerwca 2018 roku. Przypomnijmy zatem jego najważniejsze utwory.

Robert Brylewski urodził się 25 maja 1961 roku. Pierwsze lata życia spędził w Koszęcinie, by następnie przenieść się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. W Liceum im. Mikołaja Reja chodził do równoległej klasy z Kazikiem Staszewskim. W 1978 roku powołał do życia grupę The Boors, która później przerodziła się w Kryzys.

Obok współtworzenia legendy Brygady Kryzys, muzyk ma na koncie pionierski na gruncie polskiego reggae zespół Izrael, a także założoną razem z Tomaszem Budzyńskim Armię. W późniejszych latach współpracował m.in. z eksperymentalnym The Users u boku Marcina Świetlickiego oraz industrialnym Falarek Band. Ostatnim projektem Brylewskiego stał się 52um.

Niestety 3 czerwca 2018 roku muzyk zmarł po kilkutygodniowej śpiączce spowodowanej ciężkim urazem. O śmierci artysty poinformowano na facebookowej stronie zespołu Kryzys.

Przypomnijmy sobie najważniejsze kawałki w bogatym dorobku Robina Goldrokera.

1. Brygada Kryzys - „Centrala”

Uznaje się, że „Czarna Brygada” to płyta, od której zaczęła się historia polskiego punk rocka. Wydana w 1982 roku stanowiła wyraz odwagi w obliczu panującej sytuacji politycznej. Jej symbolem stał się istny hymn „Centrala”, który doczekał się wielu coverów, m.in. w wykonaniu projektu Warszawa Gdańska współtworzonego przez muzyków zespołów Hey i Kobiety.

2. Izrael - „Płonie Babilon”

Zaraz po zakończeniu działalności Brygady Kryzys w 1982 roku, Brylewski założył kolejny pionierski zespół, tym razem stając się ojcem polskiego reggae. Wydany dopiero dwa lata po nagraniu album „Biada, biada, biada” Izraela uznaje się za pierwszy polski album z taką muzyką.

3. Armia - „Aguirre”

To jednak było wciąż za mało – nie zważając na Izrael, Brylewski powołał do życia razem z Tomaszem Budzyńskim zespół Armia. Jego punkowe doświadczenia w połączeniu z mocniejszymi upodobaniami muzyka Siekiery zaważyły na charakterystycznym, potężnym brzmieniu grupy. A wszystko zaczęło się od singla „Aguirre”…

4. Max i Kelner - „Dzieci”

Odskocznią od punku i reggae był dla Brylewskiego projekt zawiązany razem z Pawłem Rozwadowskim. Elektroniczna muzyka przeplatana samplami z satyrycznym komentarzem do nowej polskiej rzeczywistości wypełniła jedyny album formacji, wydany w 1992 roku „Tehno Terror”. Muzycy kolejny raz wprowadzali na polską scenę nowe brzmienia – tym razem transowe, a nawet hip-hopowe.

5. Armia - „Niezwyciężony”

Do historii polskiej muzyki rockowej Armia wpisała się na stałe ambitnym concept albumem „Legenda” z 1991 roku. Płyta stanowiła efekt gnostycznych inspiracji Budzyńskiego, który nawiązywał też do buddyzmu, a także twórczości J.R.R. Tolkiena i Samuela Becketta. Jeden z największych przebojów zespołu – dodany dopiero na reedycji na CD – został skomponowany przez Brylewskiego.

6. Brygada Kryzys - „To co czujesz”

W 1991 roku reaktywowana została Brygada Kryzys. Powrotu dopełniło nagranie drugiego albumu studyjnego pod tytułem „Cosmopolis”. To właśnie na nim został oficjalnie wydany jeden z najbardziej znanych utworów Roberta Brylewskiego. Jego koncertowa wersja była wcześniej dostępna na nielegalnie wypuszczonym w Wielkiej Brytanii albumie „Live”.

7. Falarek Band - „To co czujesz”

Kolejnym eksperymentem Brylewskiego był założony jeszcze w 1991 roku Falarek Band, grający muzykę z pogranicza post-rocka i rocka industrialnego. Zespół powstał z inicjatywy Piotra „Fali” Falkowskiego, Arkadiusza Antonowicza i Jarka „Smoka” Smaka. Wydana dopiero w 1996 roku płyta wpisywała się w popularne wówczas na świecie nurty propagowane przez Nine Inch Nails czy Ministry.

8. The Users - „Umar Babilon Umar”

Pod koniec lat 90. Robert Brylewski zainteresował się muzyką yassową i brał udział w licznych projektach związanych z takimi dźwiękami. Obok Dyliżansu i Pogan znalazł się pośród nich The Users, którego działalność dokumentuje koncertówka „Nie idź do pracy” z 1999 roku. Lider Brygady Kryzys odcisnął na materiale swoje postpunkowe piętno. Oprócz niego w zespole działali m.in. Tymon Tymański, Marcin Świetlicki i Mikołaj Trzaska.

9. Ziggie Piggie - „It's Too Late”

Ziggie Piggie to projekt powołany przez Sebastiana „Stecyka” Stecia, Bartosza „Paździocha” Mizerę i Tomasza „Rudiego” Fabrycznego, którzy zaprosili do współpracy licznych muzyków ze sceny SKA i reggae. Album „Old Songs” z 2009 roku zawierał covery jamajskich standardów w wykonaniu… aż 25-osobowego składu.

10. 52um - „Skarb”

W 2002 roku Brylewski założył kolejny zespół – tym razem 52um z Konradem Januszkiem, w którym powrócił do postpunkowych tradycji. Po wydaniu debiutanckiego krążka w 2008 roku dwa lata później ukazała się płyta „Superego”. Dorobek grupy zamyka „Introversja” z 2013 roku.

Za który projekt najbardziej cenicie Roberta Brylewskiego?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.