12 coverów „The Trooper” Iron Maiden

Michał Miernik
30.10.2015 17:46
12 coverów „The Trooper” Iron Maiden Fot. materiały prasowe

„The Trooper” to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych utworów z repertuaru Iron Maiden. Chętnie sięgali po niego także inni artyści - zobaczcie, jak im to wyszło.

„The Trooper” był singlem promującym czwarty album grupy - „Piece Of Mind” z 1983 roku. Podczas wykonywania tego utworu na koncertach Iron Maiden Bruce Dickinson często wychodzi na scenę trzymając flagę Wielkiej Brytanii. Sam utwór opowiada o słynnej szarży lekkiej brygady w bitwie pod Bałakławą w trakcie wojny krymskiej w 1854 roku. Konflikt odbywał się pomiędzy sprzymierzonymi siłami brytyjsko-francusko-tureckimi a wojskami rosyjskimi. 

Numer jest jednym z najczęściej coverowanych kawałków Iron Maiden w historii - zobaczcie, jak poradzili sobie z tym utworem wybrani artyści.

1. Lemmy Kilmister

„Troopera” ze słynnym i jedynym w swoim rodzaju Lemmym z Motorhead na wokalu możemy usłyszeć na wydanej w 2005 roku płycie „Numbers Of The Beast”. Pozostałymi muzykami, którzy wzięli udział w nagraniu tego coveru są Phil Campbell (Motorhead), Rocky George (Suicidal Tendencies), Chuck Wright (Quiet Riot) i Chris Slade (AC/DC, Asia).

2. Vital Remains

Wersja Vital Remains znalazła się na albumie „A Call To Irons” z 1998 roku. Brzmienie instrumentów w tym coverze jest zbliżone do oryginalnego, różnica tkwi natomiast w wokalu - jeśli jesteście ciekawi, jak brzmi „The Trooper” zaśpiewany growlem, koniecznie to sprawdźcie.

3. Rage

Zespół Rage nagrał swoją wersję przeboju Iron Maiden na składankę „A Tribute To The Beast”, która miała swoją premierę w 2002 roku. Muzycy nie eksperymentowali zbytnio i w efekcie otrzymaliśmy wersję heavymetalową, dość zbliżoną do oryginału.

4. Scott Lavender

Pora na odejście od standardowej, metalowej konwencji. W 2005 roku ukazał się album „The Piano Tribute To Iron Maiden”, na którym znalazły się utwory Iron Maiden w wersjach fortepianowych, zagranych przez Scotta Lavendera. Wśród nich oczywiście nie mogło zabraknąć „Troopera”.

5. Lord Belial

Wersję „Troopera” w wykonaniu Szwedów z blackmetalowego zespołu Lord Belial usłyszeliśmy z okazji ukazania się albumu „Made in Tribute: A Tribute to the Best Band in a Whole Goddamn World!” w 1998 roku. Dzięki niemu mamy okazję usłyszeć hit Iron Maiden z charakterystycznym, „skrzeczącym” wokalem.

6. Steve'n'Seagulls

O Finach z zespołu Steve'n'Seagulls grających „wiejskie” wersje znanych utworów wspominaliśmy już niejednokrotnie, chociażby przy okazji nagrania przez nich „Cemetery Gates” Pantery czy też „Thunderstruck z repertuaru AC/DC. Muzycy nie mogli oczywiście nie spróbować swoich sił w nagraniu „Troopera” po swojemu, używając przy tym m.in. banjo.

7. Coheed and Cambria

W 2008 roku ukazał się album „Maiden Heaven: A Tribute to Iron Maiden”, który był darmowym dodatkiem do jednego z wydań magazynu „Kerrang!”. Covery Iron Maiden na tej płycie wykonują między innymi Metallica, Avenged Sevenfold oraz Trivium, natomiast zaszczyt nagrania „Troopera” przypadł grupie Coheed and Cambria.

8. Iced Earth

Muzycy Iced Earth muszą bardzo cenić Iron Maiden, gdyż prezentowana wersja „Troopera", pochodząca z wydanego w 2011 roku albumu „Dystopia" nie jest jedynym coverem Brytyjczyków. Na albumie „Tribute To The Gods" z 2001 roku usłyszymy „Hallowed Be Thy Name” w ich wykonaniu.

9. Easy Rider

„Transilvania 666” z 1999 roku był dość unikatowym albumem nagranym w hołdzie Iron Maiden ze względu na fakt, że znajdziemy na nim kawałki Steve'a Harrisa i spółki wyłącznie w wykonaniu hiszpańskich kapel. Utwór „The Trooper” został nagrany przez grupę Easy Rider - szkoda, że niestety nie w ojczystym języku muzyków.

10. Sentenced

W 2003 roku świat usłyszał kolejną wersję „Kawalerzysty”, tym razem w wykonaniu Finów z deathmetalowej grupy Sentenced. Utwór znalazł się na składance w hołdzie Iron Maiden zatytułowanej „A Tribute To The Beast Vol. 2”. Sądząc po ocenach utworu na YouTube, ta wersja nie przypadła wielu fanom do gustu.

11. Motion Device

Pomimo bardzo długiego stażu scenicznego muzyka Iron Maiden inspiruje kolejne pokolenia. Dowodem na to może być wykonanie „Troopera” przez grupę Motion Device, w której rolę wokalistki pełni 11-letnia Sara. 

12. Gerry Philips

Na koniec ciekawostka - jedno z najbardziej nietypowych wykonań utworu „The Trooper”. Gerry Philips jest bowiem muzykiem, którego instrumentem są jedynie dłonie, a „zagranie” tego kawałka Iron Maiden było szczególnie trudne - jak sam twierdzi miał przy sobie gaśnicę na wypadek, gdyby jego ręce zaczęły płonąć. Ciekawe, jak brzmiałaby jego kolaboracja z przedstawicielami pierd metalu...

Która z wersji jednego z najsłynniejszych utworów Iron Maiden najbardziej przypadła Wam do gustu?

Michał Miernik Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.