Dobra muzyka na Święta? Oto 13 rockowych i metalowych utworów na Gwiazdkę

22.12.2015 18:02
Rockowe piosenki na Święta Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Rockowe utwory na Święta. Oto duża dawka porządnej muzyki, która nada się podczas świątecznych sprawunków.

Dom posprzątany, prezenty kupione, stół zastawiony, rockowe kartki do babci wysłane, kiczowaty sweter metalowca założony. Brakuje teraz tylko odpowiedniej oprawy muzycznej. Nie chcecie przecież otwierać prezentów i wyganiać Mikołaja rózgą z domu przy tych samych dźwiękach co zwykle.

Świąteczne standardy w różnych aranżacjach są w porządku, ale co powiecie na kompozycje stworzone przez rockmanów i metalowców? Oto 13 utworów świątecznych, które skomponowali muzycy znani z mocnego gitarowego grania.

Polecamy

1. Queen - „Thank God It's Christmas”

Numer Queen pochodzi z 1984 roku i został napisany przez Briana May’a oraz Rogera Taylora. Kompozycja utrzymywała się przez 6 tygodni na przełomie 1984-1985 roku na brytyjskich listach przebojów. Utwór nie ukazał się nigdy na studyjnym krążku, można go znaleźć na składance „Greatest Hits III” oraz na stronie B singla „A Winter's Tale” pochodzącego z krążka „Made in Heaven”, który swoją drogą również często wybrzmiewa w świątecznym okresie. Energetyczna ballada „Thank God It's Christmas” brzmi, jak na Queen przystało – charyzmatyczny głos Freddiego, charakterystyczne chórki i chwytliwa melodia – czego chcieć więcej?

2. The Darkness – „Christmas Time (Don't Let The Bells End)”

Skoro był Queen, to nie może zabraknąć również ich muzycznych naśladowców, tym bardziej, że posiadają w swoim repertuarze świąteczny utwór, który w mig stał się numerem jeden na brytyjskich listach przebojów. Mowa oczywiście o The Darkness z utworem „Christmas Time” z roku 2003 roku. Jest ostro, z pazurem, ale też i świątecznie, w końcu wokalista wzdycha, że nie może tej jedynej pocałować pod jemiołą przy akompaniamencie dzwoneczków. W 2015 roku zespół wydał kolejny świąteczny utwór „I Am Santa”, który ukazał się na wersji deluxe krążka „Last of Our Kind”.

Polecamy

3. John Lennon - „Happy Xmas (War is Over)”

Fani The Beatles zapewne kojarzą świąteczny utwór „Christmas Time Is Here Again” z 1967 roku. Jednak klika lat później Lennon stworzył utwór dotyczący wojny w Wietnamie, który stał się popularnym numerem świątecznym i większość laików nie postrzega go, jako protest songu. Kompozycja związana jest z kampanią Johna i Yoko Ono z 1969 roku, podczas której na bilbordach umieszczano plakaty z napisem – „WOJNA SIĘ SKOŃCZYŁA! (Jeśli tego chcesz) Wesołych Świąt życzą John i Yoko”. W numerze udzielają się wokalnie oprócz Lennona, Yoko Ono oraz Harlem Community Choir. W 2015 roku przypadła 75. rocznica urodzin muzyka. Czy mógł się spodziewać, że jego kompozycja przetrwa próbę czasu i pomimo upływu lat nadal będzie aktualna?

4. Paul McCartney - „Wonderful Christmas Time”

Kolejny Beatles również ma na swoim koncie świąteczny utwór, który na stałe wpisał się w krajobraz Bożego Narodzenia. Paul McCartney stworzył „Wonderful Christmas Time” w 1979 roku - muzyk odpowiedzialny jest za wszystkie instrumenty w tej kompozycji. Kapela Wings nie uczestniczyła przy jej powstaniu, choć pojawiła się w teledysku. Chwytliwy utwór stał się kasowym hitem, który podreparował finanse Beatlesa.

5. Lacuna Coil - „Naughty Christmas”

Choć zaczyna się niepozornie od dzwoneczków, to jednak już po kilku sekundach wchodzą ostre gitary i mocna perkusja.To nie jest utwór dla grzecznych dzieciaków, bowiem numer to typowy metalowy metalowy numer, który świetnie sprawdziłby się na koncercie. Prawda, że ten kawałek przypomina pewien słynny świąteczny kawałek?

6. The Smashing Pumpkins – „Christmastime”

Billy Corgan uległ świątecznej atmosferze i stworzył nastrojowy utwór. Kompozycja ukazała się w 1997 roku na składance „A Very Special Christmas 3”, na której znalazły się również numery w wykonaniu Chrisa Cornella, Stinga czy Patti Smith. Jak widać i słychać, Święta powodują, że topnieją nawet najbardziej zimne i mroczne serca. Czy wy się również wzruszycie?

Polecamy

7. Rob Halford – „Christmas For Everyone”

Wokalista Judas Priest też zapragnął wydać coś świątecznego. W 2009 roku światło dzienne ujrzał jego solowy album „Halford III: Winter Songs”, na którym pojawiły się zarówno covery tradycjonalnych numerów, jak również jego własne kompozycje oczywiście w heavymetalowych aranżacjach. W  autorskim numerze „Christmas For Everyone” dzwoneczki sąsiadują obok gitary Roya Z i klawiszy. Jest ostro oraz świątecznie, w sam raz na Wigilię z pazurem!

8. AC/DC - „Mistress for Christmas”

Bardzo niegrzeczny utwór na Święta proponuje australijski zespół AC/DC. Kawałek ukazał się na albumie „The Razor's Edge” z 1990 roku. Angus Young stwierdził, że to najzabawniejszy utwór na tej płycie i rzeczywiście należy go traktować z przymrużeniem oka. Ten rockowy numer szybko rozkręci każdą świąteczną imprezę.

9. King Diamond - „No Presents for Christmas”

No tak, nie wszyscy byli grzeczni, więc Mikołaj będzie bać się ich odwiedzić. Dobrze o tym wie King Diamond, który śpiewa o tym, że nikt nie chce pomóc biedaczkowi brodaczowi w świątecznych sprawunkach. Przykro nam dzieciaki, nie będzie prezentów. Utwór był pierwszym singlem Kinga Diamonda i pochodzi z 1985 roku.

Polecamy

10. Blink-182 - „Won't Be Home For Christmas”

A może tak punkowe brzmienia w Święta od Blink-182? Muzycy kiedyś stwierdzili, że Wigilia jest jedynym dniem, kiedy musisz być miły dla tych, których nie lubisz. Sarkastyczny numer powstał w 1997 roku i świetnie się sprawdzi na buntowniczych Świętach. Podkręćcie głośność i zacznijcie punkową rebelię w Gwiazdkę!

11. The Ramones - „Merry Christmas (I Don't Want To Fight Tonight)”

Pozostajemy przy punkrockowych klimatach. Spotykasz się w czasie Świąt i zaczyna się zadyma – kłótnia o prezenty, dania na stole i milion innych równie ważnych powodów. Zespół The Ramones nie chce walczyć na śnieżki i łamać serca. Dlatego też pokojowo nastawieni wyśpiewują  „Merry Christmas (I Don't Want To Fight Tonight)”, który ukazał się na 11. krążku „Brain Drain” z 1989 roku. Niby buntownicy, ale jednak w Święta wymiękają.

12. Corey Taylor – „X-M@$”

Tak, ten Pan również wtrącił swoje trzy grosze w historię świątecznych nagrań. Muzyk solowo nagrał „X-M@$” dla charytatywnej organizacji Teenage Cancer Trust w 2010 roku. Według autora, utwór był żartem o ludziach, którzy nie lubią Świąt. Jak można nie lubić Gwiazdki? Corey Taylor ponoć uwielbia ten czas, aż ciężko to sobie wyobrazić...

13. Steel Panther – „Sexy Santa”

Jeśli mówimy o tym zespole, to wiadomo, że będzie seksownie, bez hamulców i... stylowo. Steel Panther pokazał poczciwego staruszka w krzywym zwierciadle. Kapela wydała singiel o atrakcyjnym i napalonym Mikołaju w 2009 roku. No cóż, Święta mogą być bardzo gorące, a dziewczyny powinny uważać na napalonego brodacza.

Polecamy

Które świąteczne utwory rockowych i metalowych twórców najbardziej lubicie?

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.