15 ciekawostek o zespole Nocny Kochanek

Joanna Chojnacka
07.01.2019 17:50
Nocny Kochanek|undefined Fot. materiały prasowe/ Wacław Szacyło

Nazwa zespołu Nocny Kochanek budzi skrajne skojarzenia, jednak pewnie trudno znaleźć w Polsce osobę lubiącą ciężkie brzmienia, która nie słyszała o grupie. Wyprzedają największe kluby w Polsce, zgarniają nagrodę za nagrodą, a 11 stycznia 2019 roku wydadzą trzeci album "Randka w Ciemność". Sprawdźcie, czego jeszcze nie wiecie o Nocnym Kochanku.

Grupa Nocny Kochanek ogłosiła trasę promującą najnowszy album "Randka w Ciemność" i niemal na pół roku przed niektórymi występami wyprzedała połowę zaplanowanych koncertów. Popularność zespołu rośnie od 2015 roku, w którym grupa wydała pierwszy album "Hewi Metal". Od tamtej pory Nocny Kochanek zagrał dwa razy na Dużej Scenie Przystanku Woodstock, za jeden z występów zdobył nagrodę Złotego Bączka, a na drugim najprawdopodobniej pobił rekord frekwencji, zagrał support przed zespołem Scorpions, ich druga płyta "Zdrajcy Metalu" otrzymała status złotej, a podczas Gali Płyty Rocku Antyradia 2017 grupa zgarnęła statuetki we wszystkich 4 kategoriach, do których była nominowana. Jednak to nadal nie wszystko, co warto wiedzieć o Nocnych Kochankach.

15 ciekawostek o Nocnym Kochanku

1. Skąd wzięła się nazwa Nocny Kochanek?

Członkowie grupy Nocny Kochanek przed wydaniem płyty "Hewi Metal" przez wiele lat grali pod nazwą Night Mistress. Zespół powstał w 2003 roku i niedawno obchodził swoje 15. urodziny wraz z warszawskim klubem Progresja. Autorem polskiej nazwy grupy jest filmowiec, muzyk, twórca i założyciel Zespołu Filmowego Skurcz i Git Produkcji - Bartosz Walaszek. Członek Braci Figo Fagot wykorzystał jeden z utworów Night Mistress w odcinku kreskówki Kapitan Bomba zatytułowanym "Brat Modest". W charakterystycznym dla siebie stylu, błędnie przetłumaczył angielską nazwę, która spodobała się muzykom na tyle, że zaczęli jej regularnie używać.

2. Jak powstają teksty Nocnego Kochanka?

Nocny Kochanek przyciąga uwagę słuchaczy przede wszystkim za sprawą swojego specyficznego poczucia humoru, które bije od każdego z ich tekstów. Kolejne linijki opowieści snutych przez muzyków powstają często podczas ich długich podróży w trakcie tras koncertowych. Autorem większości z nich jest wokalista grupy Krzysiek Sokołowski oraz gitarzysta Arek Majstrak.

Grupa często pytana o inspiracje swoich numerów odpowiada, że teksty pisze samo życie. Dlatego Kochanek ma na koncie historię krótkiej i trudnej miłości jednego z członków zespołu w postaci ballady "Zaplątany" czy też "Dziewczynę z kebabem" o spotkanej w autobusie niewieście, która zaspokajała swój głód tytułowym daniem w komunikacji miejskiej. "Teksty z życia" pojawią się także na nadchodzącej płycie "Randka w Ciemność", gdzie usłyszymy między innymi numer "Siłacze" dedykowany napotkanemu przez wokalistę na siłowni miłośnikowi ćwiczeń czy "Tirowiec" powstały dzięki kierowcy, który zatrzymał zespół podczas jednej z tras w celu zdobycia autografów.

3. Na czym potrafi grać Robert "Kazon" Kazanowski?

Gitarzysta Nocnego Kochanka znany jako Kazon jest jedynym członkiem grupy, który uczęszczał do szkoły muzycznej. Robert potrafi grać nie tylko na gitarze, zaczynał swoją przygodę z dźwiękami od pianina oraz perkusji. Świetnie radzi sobie także z fletem oraz przez chwilę uczył się grać na fagocie. Jest również jedynym Kochankiem, który od lat próbuje nagrać solową płytę. Oprócz komponowania kolejnych kawałków dla Dżentelmenów Metalu, Kazon regularnie występuje na corocznych warszawskich koncertach dedykowanych Jonowi Lordowi

4. Ilu wokalistów ma Nocny Kochanek?

Charakterystyczny głos Krzyśka Sokołowskiego to jeden z najmocniejszych punktów Nocnego Kochanka. Muzyk dorównuje wokalem niejednemu wokaliście ze światowej czołówki wykonawców heavymetalowych. Każdy, kto chociaż raz uczestniczył w koncercie grupy, wie, że śpiewać potrafi także Kazon, który odpowiada za zespołowe chórki, ale nie tylko. Podczas wczesnych kochankowych tras, Robert oddawał gitarę Krzyśkowi i wykonywał cover Motorhead "Ace Of Spades". W czasach działalności Night Mistress w chórkach udzielał się także basista grupy, Artur Pochwała. Z kolei podczas koncertu w 2016 roku w łódzkim klubie New York w roli wokalisty zadebiutował Arek Majstrak. Gitarzysta zwany Ojcem Arkadiuszem za namową Krzyśka i fanów wykonał po raz pierwszy fragment "Takiego Tanga" Budki Suflera, które później pojawiało się regularnie w secie kapeli.

5. Czy Nocni Kochankowie słuchają tylko metalu?

Chociaż Arek Majstrak deklaruje, że zainteresował się metalem dzięki Metallice, Artur Pochwała jest wielkim fanem Steve'a Harrisa z Iron Maiden, a Kazon uwielbia Blind Guardian oraz należy do polskiego fanklubu grupy Sabaton, Nocni Kochankowie nie słuchają jedynie metalu. Krzysiek Sokołowski uwielbia Bryana Adamsa, Ojciec Arkadiusz podśpiewuje hity Gangu Albanii, a basista, Artur twierdzi, że ceni Bajm i The Qemists. 

6. Skąd pochodzi Nocny Kochanek?

Chociaż aktualnie trzech z pięciu Nocnych Kochanków mieszka w Warszawie, zespół powstał i rozwijał się w rodzinnym mieście Krzyśka Sokołowskiego, Arka Majstraka i Artura Pochwały - Skarżysku-Kamiennej. To właśnie tam za sprawą pomysłu Arka muzycy się poznali, a potem zagrali swoje pierwsze koncerty między innymi w, kultowym już dla fanów grupy, klubie Semafor. Najnowszy członek zespołu - perkusista Artur Żurek, pochodzi natomiast z polskiego Manchesteru, czyli Łodzi. 

666. Ilu Szymonów wzięło udział w kręceniu klipu "Czarna Czerń"?

Poza Szymonem Majewskim w klipie do "Czarnej Czerni" wystąpił jeszcze...Szymon Kozioł. Zwierzak został wypożyczony na potrzeby teledysku z ZOO. Chociaż na początku był zestresowany nową sytuacją, szybko polubił Nocnych Kochanków. 

7. W jakich zespołach grali członkowie Nocnego Kochanka?

Nie dla wszystkich Kochanków, Night Mistress był pierwszym i jedynym projektem, w którym brali udział. Krzysiek Sokołowski udzielał się także w Exlibris oraz nagrał jeden numer z formacją Corruption, ma na koncie również współprace z ZENKIEM w utworze "Kurka to ko ko". Kazon grał między innymi w zespole In Side oraz tworzy solowe utwory, a Żurek trafił do Nocnego Kochanka prosto z Czerwonych Gitar, wcześniej grał w grupie Fireball.

8. Co łączy Paula Di'Anno i Nocnego Kochanka?

Były perkusista Nocnego Kochanka - Dominik Wójcik, basista - Artur Pochwała oraz gitarzysta Robert Kazanowski mieli niepowtarzalną okazję zagrać kilka koncertów z  eks-wokalistą Iron Maiden, Paulem Di'Anno. Zapis z krakowskiego występu z klubu Lizard ukazał się w 2014 roku na DVD zatytułowanym "The Beast Arises". 

9. Co wydarzyło się przed koncertem Nocnego Kochanka w Progresji, gdzie zespół rejestrował "Noc z Kochankiem"?

3 lutego 2018 roku grupa Nocny Kochanek zarejestrowała materiał na swoje pierwsze autorskie DVD "Noc z Kochankiem" w warszawskim klubie Progresja. Podczas występu zespół po raz pierwszy wykonał utwór "Dr O. Ngal". Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten debiut, wokalista Krzysiek założył biały kitel. Przed koncertem muzycy napisali na plecach markerem nazwisko specyficznego doktora. Mazak odbił się na desce do prasowania Prezesa Progresji, która stoi w klubie do dziś. 

10. Czy istnieje fanklub Nocnego Kochanka?

Night Mistress podczas swojej działalności dorobił się grona wiernych fanów. Pierwsze oddziały fanklubów poważnej odsłony Nocnego Kochanka powstały w Lublinie oraz Łodzi, z czego drugi z nich działa prężnie do dziś. Pierwszy Ogólnopolski Fanklub Nocnego Kochanka - Hewi Metal Fany założono w lipcu 2016 roku. Grupa zrzesza dziś około 4 tysięcy fanów. 

11. Kto jest autorem ilustracji na okładkach płyt Nocnego Kochanka?

Autorem charakterystycznych, komiksowych okładek płyt Nocnego Kochanka jest Robert Adler. Rysownik znany ze współpracy z między innymi magazynem "Nowa Fantastyka, tworzy ilustracje do serii książek Jakuba Ćwieka, "Chłopcy" oraz dzieł Bartka Biedrzyckiego. Ma na koncie również okładki projekty okładek do pozycji Marcina Mortki czy Michała Studniarka.

12. Od jakiego utworu zaczyna się każdy koncert zespołu?

Każdy koncert Nocnego Kochanka rozpoczyna się utworem Iron Maiden - "The Wicker Man". Z kolei odkąd grupa nagrała płytę "Zdrajcy Metalu" ich występy kończy akustyczny "Gdzie jesteś?", podczas którego zespół schodzi ze sceny i wita się z fanami. 

13. Ile wcieleń ma Nocny Kochanek?

Nocny Kochanek ma dwa główne wcielenia. Poważny - Night Mistress i jego polski odpowiednik grający "heavy metal z jajem". Jednak to nie wszystkie odsłony, jakie ma na koncie zespół. Muzycy założyli bowiem kapelę pod niemal zapomnianą już nazwą Nemesis, a w dwóch odcinkach serialu internetowego "KORPO" artyści wystąpili jako discopolowi Agrochuje.

14. Czy Nocny Kochanek jest popularny za granicą?

Chociaż teksty Nocnego Kochanka są silnie zakorzenione w polskiej kulturze i trudno je przetłumaczyć, muzycy mają spore grono fanów także za granicą. Grupa zagrała już koncerty w Niemczech oraz Anglii, a ich płyty są sprzedawane także w Rosji. Formacja pojawiła się nawet na kilku rosyjskich składankach muzycznych oraz na okładce jednego z tamtejszych magazynów

15. Kiedy odbył się pierwszy koncert Nocnego Kochanka?

Pierwszy koncert pod szyldem Nocnego Kochanka odbył się 28 sierpnia 2015 roku w Klubie Popart w Łomży. Grupa rozpoczęła wówczas trasę "Hewi Metal Pany 2015" promującą debiutancki album. Muzycy wspominają, że frekwencja pod sceną pozostawiała jeszcze wtedy bardzo wiele do życzenia.

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.