15 rockowych i metalowych utworów o wakacjach

Magda Słomka
26.06.2015 13:59
15 rockowych i metalowych utworów o wakacjach Fot. kadr z wideo

Koniec szkoły, koniec obowiązków! Dosyć wkuwania tych wszystkich bezsensownych treści, które i tak Ci się nie przydadzą w dorosłym życiu. Przecież liczy się tylko rock’n’roll! No to sobie go posłuchaj...

Nadeszła upragniona chwila! Nadszedł moment, o którym myślałeś od cholernego 1 września, kiedy idąc do szkoły podpisywałeś cyrograf na 10 miesięcy niewolnictwa. 10 miesięcy – tyle zmarnowanego czasu! W trakcie tych wszystkich godzin spędzonych w ciemnych, zimnych szkolnych murach, mógłbyś przecież zrobić tyle rzeczy. I to z pewnością pożytecznych...

Stało się – przed Tobą 2 miesiące lenistwa. Pomyśleliśmy, że na tę specjalną okazję przyda Ci się garść kawałków, które niewątpliwie kojarzą się z wolnością, zimnymi drinkami i gorącymi dziewczynami.

Dla tych, którzy permanentnie cierpią na lęk przed wakacjami, czyli przerastającą ich czarną dziurą w harmonogramie zajęć, to zestawienie pozwoli wczuć się w klimat lata. Słuchajcie tych przebojów codziennie, a może już za jakiś miesiąc zaczniecie cieszyć się wakacyjnym czasem, który dla Was skończy się o wiele szybciej niż dla pozostałych...

1. „Permanent Vacation” - Aerosmith

Chyba większość rock’n’rollowców wybiera zawód muzyka, żeby z całego życia zrobić sobie takie „permanentne wakacje”... Tutaj lato o dziwo wystąpić ma w trzeźwej formie, jak śpiewa Steven Tyler: „Mój nos jest czysty i nie potrzebuje żadnego uspokojenia”. Posłuchajcie kawałka o potrzebie przebycia dalekiej drogi i przeżycia czegoś trudnego, by w zamian otrzymać od losy trochę luzu!

2. „School's Out” - Alice Cooper

„Nigdy więcej ołówków, nigdy więcej książek, nigdy więcej krzywych spojrzeń nauczycieli!” - oto hasło wszystkich zbuntowanych szkolnych outsiderów. Któż nie chciałby mieć na tyle odwagi, by stanąć na ławce w trakcie klasówki i wyśpiewać te słowa niczym Cooper? Już nie trzeba – są wakacje.

3. „Girls and Boys” - Blur

Tęsknicie za latami 90.? Nie możecie, bo jeśli właśnie skończyliście rok szkolny, raczej ich nie pamiętacie :) Jeśli jednak macie ochotę zanurzyć się w dźwiękach z tamtego okresu, a warto, kawałek zespołu Blur zaprezentuje Wam wakacyjną kwintesencję tych lat w pigułce.

4. „Holiday” - Green Day

Ten kawałek z pewnością Was nie zmęczy – wszak w wakacje nawet piosenki powinny być łatwiejsze w odbiorze. Niestety z tekstem jest gorzej - utwór opowiada o Jezusie z Przedmieścia, który wybrał się w podróż do wielkiego miasta i gardzi amerykańskim systemem. Ale kto by tam tłumaczył słowa piosenek w trakcie leniwego lata... :)

5. „Here Comes The Sun” - The Beatles

„Here Comes The Sun” pochodzący ze słynnego albumu „Abbey Road” z 1969 roku to kawałek o nadziei. Utwór powstał po serii niefortunnych zdarzeń w życiu autora - George’a Harrisona. Muzyk odszedł z zespołu na dobre, został aresztowany za posiadanie marihuany i wycięto mu migdałki – to wszystko w ciągu jednego roku...

6. „Holidays in the Sun” - Sex Pistols

Kto powiedział, że wakacje zawsze muszą być udane? Słońce nie gwarantuje dobrej zabawy, czasem nawet letni deszcz nic tu nie pomoże. Posłuchajcie, jak z wakacyjnym smutkiem poradzili sobie muzycy z Sex Pistols!

7. „Holiday” – Scorpions

Uciec na piękną, bezimienną wyspę w stronę słońca? Tylko z zespołem Scorpions!

8. „Holiday in Waikiki” - The Kinks

„Morza szum, ptaków śpiew”... Nie, nie zwariowaliśmy umieszczając tu utwór czerwonych gitar, ale kawałek zespołu The Kinks z pewnością zobrazuje Wam taki klimat. Posłuchajcie numeru o szczęśliwym człowieku, który wygrał bilet na Hawaje.

9. „Blister In the Sun” - Violent Femmes

Za dużo słoneczka? Zachciało się być skwarką? No to teraz musicie zmagać się z pęcherzami od poparzeń słonecznych. Żeby umilić Wam te trudy, mamy dla Was kawałek o wymownym tytule „Blister In the Sun”. Tak naprawdę większość głosów twierdzi, że ta piosenka opowiada o masturbacji...

10. „Long Hot Summer Night” - Jimi Hendrix Experience

Kto nie marzy o gorącej nocy spędzonej przy dźwiękach muzyki Jimiego Hendrixa...? Taka noc, choć długa jak w piosence, wcale nie musi przynosić pozytywnych doświadczeń. Wszak tęsknota za ukochaną osobą w całej tej gorączce może sprawić, że serce stanie się zimne jak lód...

11. „Rockaway Beach” - The Ramones

Prosto z mostu – kawałek opowiada o ulubionej plaży wokalisty Ramones, Dee Dee Ramone. Gitarzysta kapeli twierdził, że Dee Dee był „jedynym prawdziwym plażowiczem w zespole”. Jak brzmi prawdziwy plażowy punk rock?

12. „Dancing Days” - Led Zeppelin

Jak wakacje, to i szczęście! Członkowie Led Zeppelin podobno po nagraniu tego kawałka wyskoczyli ze studia i zaczęli tańczyć na trawniku z całej tej radości – tak bardzo cieszyli się, że powstał. Czy Wy też powstaniecie z krzeseł i zaczniecie śpiewać: „Dancing days are here again, as the summer evenings grow” wraz z Robertem Plantem?

13. „Summer Nights” - Van Halen

To jest życie, być gwiazdą rocka i wyśpiewywać o przebywaniu na plaży z radiem. Zapomnijmy o zimie, zima się zestarzała!

14. „My Own Summer (Shove It)” – Deftones

Wakacje to nie zawsze rześkość, przecież skwar kojarzy się raczej z ciężarem, a ocean z rekinami... Wszystko się zgadza, kiedy słucha się tego kawałka i ogląda do niego klip. Zobaczcie teledysk Deftones i sprawdźcie, jak zespół poradził sobie występując na wodzie wśród żarłaczy oraz świni pływającej w goglach. Biedny Chino Moreno...

15. „Lords Of Summer” - Metallica

Kto miałby być władcą lata, jak nie Metallica? Nic dodać, nic ująć!

Który kawałek najbardziej odpowiada Waszemu nastawieniu do wakacji? Jeśli lato okaże się dżdżyste, zawsze możecie wrócić do naszych 15 rockowych i metalowych piosenek o deszczu!

Magda Słomka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.