29 lat temu Dave Grohl zagrał pierwszy koncert z Nirvaną

Aleksandra Degórska
12.10.2017 11:04
29 lat temu Dave Grohl zagrał pierwszy koncert z Nirvaną Fot. kadr z wideo

Zobaczcie, jak wówczas spisał się młody perkusista, który miesiąc wcześniej dołączył do Nirvany.

Zespół rozpoczął swoją działalności w 1987 roku i do jesieni 1990 roku w składzie pojawiło się kilku perkusistów. 21-letni Dave Grohl grał wówczas w kapeli Scream. Frontman Melvins, Buzz Osborne, namówił Kurta Cobaina i Krista Novoselica, żeby muzycy wybrali się na koncert Scream w San Francisco. Grohl potem odwdzięczył się Buzzowi grając na jego EPce zatytułowanej „King Buzzo”.

Pierwszy koncert Nirvany z Davem Grohlem

Wtedy też artyści zobaczyli Grohla pierwszy raz na żywo. Wkrótce po tym kapela się rozpadła i Nirvana wzięła pod swoje skrzydła Grohla. Mniej niż miesiąc po pierwszej wspólnej próbie nowy skład zespołu wyszedł na scenę. Stało się to 11 października 1990 roku w North Shore Surf Club w mieście Olympia w stanie Washington.

Zobaczcie, jak wypadł ten koncert:

Tego dnia oprócz swoich kompozycji zespół wykonał również covery m.in. Devo, Shocking Blue. Sprawdźcie, jakie kawałki usłyszała wówczas publiczność.

Setlista:

 1. Son of a Gun
 2. Molly's Lips
 3. D-7
 4. Blew
 5. Negative Creep
 6. Been a Son
 7. Stain
 8. Floyd the Barber
 9. About a Girl
 10. Spank Thru
 11. School
 12. Stay Away
 13. Breed
 14. Big Cheese
 15. In Bloom
 16. Dive
 17. Love Buzz
 18. Scoff
 19. Sliver
 20. Turnaround

Rok później pojawił się ogromny komercyjny sukces w związku z wydaniem albumu „Nevermind”, który pojawił się na sklepowych półkach 24 września 1991 roku. Krążek zdołał pokonać na liście Billboardu Michaela Jacksona z albumem „Dangerous”. To właśnie na tym krążku Nirvany pojawił się ponadczasowy przebój „Smells Like Teen Spirit”, do którego teledysk stworzył Samuel Bayer.

Jeżeli mało Wam perkusyjnych popisów Grohla, to możecie również zerknąć na wideo, w którym połączono nagrania bębniarza pokazujące jego rozwój muzyczny w latach 1985-2015.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.