37 lat MTV. Zobaczcie najpopularniejsze wydarzenia i programy w historii stacji

Olga Konarzycka
01.08.2018 15:17
MTV|undefined Fot. shutterstock.com

Popularne teledyski, wielkie gale wręczenia nagród, a także wiele kontrowersyjnych programów. To wszystko przez lata serwowała nam MTV. Oto najważniejsze wideo kojarzone ze stacją.

Jedna z najpopularniejszych stacji telewizyjnych na świecie w 2018 roku kończy 37 lat. Przez cały okres swojej działalności MTV była zarówno źródłem wielu spektakularnych momentów, jak i licznych kontrowersji.

MTV - pierwsza na świecie muzyczna stacja obchodzi 37 urodziny

Stacja rozpoczęła nadawanie 1 sierpnia 1981 roku. Wówczas na ekranie pojawił się prezenter, John Lack i powitał widzów słowami: „Proszę państwa, rock and roll”. Następnie wyemitowano krótki materiał filmowy. Był on montażem, przedstawiającym pierwszy w historii start promu kosmicznego Columbia oraz lądowanie załogi Apollo 11 na księżycu. W tle zaś rozbrzmiewał jingiel MTV.

Music Television, bo tak brzmi pełna nazwa kanału, od momentu założenia stała się jednym z głównych przejawów kultury masowej. Przez 37 lat swojej działalności telewizja stała się zarówno obserwatorem, jak również inicjatorem przełomowych momentów w popkulturze. Zobaczcie najsłynniejsze wydarzenia i programy związane z historią MTV.

Pierwszy wyemitowany wideoklip

Początkowo MTV posiadało licencję na 180 muzycznych wideo. Pierwszym teledyskiem, który został wyemitowany przez stację był klip do utworu grupy The Buggles „Video Killed The Radio Star”. Po latach utwór został również nadany jako milionowy wideoklip na antenie stacji.

Nirvana w MTV Unplugged

W 1989 roku MTV wyemitowało pierwszy show z cyklu MTV Unplugged. Seria zakładała występy znanych artystów na żywo, które jednak odbywały się jedynie przy akompaniamencie instrumentów akustycznych - stąd nazwa, którą dosłownie można przetłumaczyć na „bez prądu”. W programie zdecydowało się wziąć udział wielu rockowych wykonawców, w tym m. in. Paul McCartney, Bob Dylan, Bruce Springsteen, Jimmy Page, Robert Plant oraz Oasis. Jednak najbardziej rozpoznawalnym koncertem z cyklu do tej pory pozostaje nowojorski show Nirvany z 1993 roku. Po śmierci Cobaina w 1994 roku pozostali członkowie grupy zdecydowali się wydać album z utworami z Unplugged. Krążek stał się trzecią najlepiej sprzedającą się płytą zespołu.

„I want my MTV” - slogan, który wykorzystał Dire Straits

W 1982 roku stacja rozpoczęła kampanię reklamową pod hasłem „I want my MTV”. Miała ona nawiązywać do reklamy owsianki z lat 50., która wówczas promowała się hasłem „I want my Maypo”. W reklamach wzięła udział cała plejada gwiazd muzyki, m.in Billy Idol, Mick Jagger, Stevie Nicks, The Police oraz Cyndi Lauper. Artyści mięli przekonać widzów do skontaktowania się z operatorem w celu aktywowania odbioru stacji w swoich telewizorach. Slogan stał się na tyle popularny, że został wykorzystany w utworze Dire Straits „Money for nothing”.

Video Music Awards - VMA

Od 1984 roku MTV przeprowadza przeprowadza plebiscyt Video Music Awards - przyznaje w nim nagrody dla najlepszych muzycznych klipów w rozmaitych kategoriach, takich jak np. najlepszy debiut, najlepsza reżyseria czy debiut roku. Statuetki przedstawiające kosmonautę, dzierżącego w dłoni flagę (co ma nawiązywać do pierwszych spotów reklamowych stacji) są wręczane co roku na uroczystej gali, podczas której odbywają się również występy nominowanych do nagrody artystów. Jednym z najsłynniejszych z nich niewątpliwie pozostanie występ Madonny z 1990 roku, kiedy to ubrana w epokowe kreacje wokalistka zaprezentowała zgromadzonym utwór „Vogue”.

Wspólny występ Michaela Jacksona i Slasha

W 1995 roku podczas Video Music Awards miał miejsce ponad 15-minutowy minikoncert Michaela Jacksona. Podczas występu artysta wykonał kilka swoich największych przebojów, w tym utwór „Beat it” - gdzie w oryginale za partie gitarowe odpowiedzialny był Eddie Van Halen.W trakcie koncertu na scenie pojawił się Slash, po to by wspólnie z Królem Popu wykonać m. in kawałek „Billie Jean”. Współpracę z Jacksonem Slash rozpoczął w 1991 roku, kiedy to nagrali utwór „Give In to Me”. Według menedżera zespołu właśnie to wydarzenie stanowiło początek końca Guns N'Roses.

Live Aid

W 1985 roku Bob Geldof oraz Midge Ure zorganizowali dwa charytatywne koncerty rockowe, z których dochód miał wspomóc walkę z głodem w Etiopii. Występy odbyły się w Londynie oraz Filadelfii, a udział w przedsięwzięciu wzięli tacy artyści jak Queen, David Bowie, Black Sabbath, Judas Priest czy Eric Clapton. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Philowi Collinsowi udało się zagrać podczas obydwu show, które dzieliło ponad 5600 kilometrów. Muzyk wykorzystał w tym celu specjalny odrzutowiec Concord. W dniu obydwu wydarzeń telewizja MTV przez większość swojego czasu antenowego pokazywała przebieg koncertów. Łącznie transmisja zajęła 16 godzin.

Programy MTV

Przez ponad 30 lat działalność nadawczej MTV wyprodukowało wiele programów. Wśród najbardziej uwielbianych znajdowały się takie produkcje jak kreskówka „Daria”, która podobno ma niedługo zostać wznowiona. Niektóre show emitowane przez stację wzbudziły sporo kontrowersji, jak na przykład „Jackass”, ukazująca niebezpiecznie popisy grupy kaskaderów czy kultowy już „Beavis i Butthead” - serial opowiadający o losach dwóch nastolatków siedzących przed telewizorem w koszulkach AC/DC i Metalliki i sarkastycznie komentującymi otaczający ich świat. Raz stacja była zmuszona zmienić porę emisji programu z 19 na 23, w związku z przykrym incydentem - pewna rodzina twierdziła, że ich syn podpalił dom, właśnie wskutek oglądania „Beavis i Butthead”.

Rodzina Osbourne'ów"

MTV znane jest również z produkowanych przez siebie reality show. Jednym z najsłynniejszych z nich był program „Rodzina Osbourne'ów”, ukazujący perypetie Ozzy'ego, Sharon, Kelly i Jacka. Seria zadebiutowała na kanale w 2002 roku i w tym czasie była najchętniej oglądanym programem MTV. Stała się również zapisem wielu zabawnych momentów z życia Ozzy'ego Osbourne'a, takich jak słynna walka muzyka z kotem.

Kampania promująca bezpieczny seks

W 1985 roku na skutek ogromnej liczby zachorowań na AIDS, MTV zainicjowało kampanię „It’s your sex life”. Stacja tym samym otwarcie zaangażowała się w promowanie bezpiecznego seksu wśród młodych ludzi i robi to po dziś dzień.

Gwiazdy pop wylansowane przez MTV

MTV przez lata swojej działalności udało się wypromować wiele gwiazd muzyki popularnej. Stacja, która przez lata znana była głównie z emitowania muzyki rockowej, w 1997 roku wyraźnie zwróciła się w stronę bardziej mainstreamowych brzmień. W latach 1998-1999 większość klipów na MTV należała do popularnych boysbandów, takich jak Backstreet Boys czy NSYNC oraz gwiazdek w stylu Jessici Simpson, Christiny Aguilery czy Britney Spears. Spośród pań niewątpliwie największą popularność udało się osiągnąć Spears, która szybko stała się jedną z ulubienic stacji. Nikogo nie dziwiło więc, że jej występy regularnie uświetniały galę VMA Musica Awards.

A z czym wam kojarzy się MTV? Czego życzylibyście stacji z okazji 37. urodzin?

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.