A gdyby Liroy i Kaliber 44 grali metal?

Jakub Gańko
09.06.2016 13:12
A gdyby Liroy i Kaliber 44 grali metal? Fot. Michal Kolyga / Reporter / East News + Ja Fryta, CC BY-SA 2.0 + Bóg Pejnta

Zastanawialiście się kiedyś, jak m.in. Magik i słynny kielecki raper brzmieliby w ostrzejszej wersji? Dzięki poniższemu wideo przekonacie się na własne uszy.

„Jak by to było, gdyby mnie nie było?” - pytał w swoim przeboju z 2003 roku uliczny poeta znany pod pseudonimem DKA. Dobrze Wam znani z muzycy z kanału Na metalowo postanowili nieco zmodyfikować to pytanie, pozostając jednak w blokowych klimatach polskiego rapu. Jak by to było, gdyby hip-hop przerobić... na metal?

O ile zagranicą metal udało się zgrabnie połączyć z rapem i w ten sposób narodził się szturmujący listy przebojów w latach dziewięćdziesiątych nu metal, tak u nas już nie było z nim tak kolorowo. Choć kilka zespołów próbowało podpatrzeć ten styl, nikomu nie udało się przebić do masowej świadomości jak choćby Linkin Park czy Limp Bizkit. Pozostało nam przerabianie szlagierów polskiego hip-hopu na cięższe brzmienie...

Zadanie nie było łatwe, szczególnie że YouTuberzy z kanału Na metalowo wzięli na warsztat prawdziwe klasyki gatunku: „Plus i minus” ze słynnej płyty „Księga tajemnicza. Prolog” Kalibra 44 czy niezapomniany „Scyzoryk” Liroya, który rozkręcał każdą polską domówkę dwie dekady temu i stanowi wręcz świadectwo pokolenia.

Nie zabrakło też nieco nowszych kompozycji jak „Happy End And Up Happy Hands” wrocławskiego L.U.C-a oraz „Na szczycie”, który zapewnił popularność Grubsonowi. Możemy się tylko zastanawiać, jak skończyliby autorzy tych utworów, gdyby od początku połączyli swoje nawijki z gitarowym ciężarem i nieco ostrzejszym wokalem.

Wiązankę 5 polskich utworów hip-hopowych znajdziecie poniżej:

Spodobało się? Sprawdźcie, co wcześniej muzycy z Na metalowo zrobili z kawałkiem Gangu Albanii, a nawet ulubioną dobranocką z dzieciństwa z udziałem Gumisiów. Nie oszczędzono również przebojów disco polo - ostrzejszych wersji doczekały się hity „Bierz co chcesz” Shazzy oraz „Jesteś szalona” Boys.

Który kawałek hip-hopowy wypadł w takim wydaniu najlepiej?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.