Badania potwierdziły, jaką muzykę najbardziej lubią psy

Jakub Gańko
27.01.2017 12:20
Badania potwierdziły, jaką muzykę najbardziej lubią psy Fot. materiały prasowe

Nie wiecie, co powinniście puszczać swoim ukochanym czworonogom? Teraz macie naukowe podstawy, które pomogą Wam podjąć decyzję.

Od wielu lat wiemy, co kupowałby Twój kot - ale czego słuchałby nasz pies? Jeśli posiadamy takiego towarzysza życia, siłą rzeczy jest on narażony na nasze kulturalne upodobania. O ile jeszcze nie spodoba mu się nasz ulubiony film czy serial, może przynajmniej zamknąć oczy. Ale jeśli nie przepada za muzyką, której słucha jego właściciel? Warto się zastanowić, czy naprawdę powinniśmy puszczać psu naszą najdroższą płytę Cannibal Corpse.

Do przemyśleń zachęcają wyniki badań, które szkocka organizacja walcząca ze znęcaniem się nad zwierzętami SSPCA zleciła Uniwersytetowi w Glasgow. Proces przebiegał w bardzo prosty sposób: po prostu odtwarzano psom piosenki z najróżniejszych gatunków i obserwowano ich reakcje. Nie wiemy, czy puszczano im death metal, ale wierzymy w rzetelność naukowców i zakładamy, że tak.

Profesor Neil Evans podzielił się następującymi obserwacjami:

Ogólnie rzecz biorąc reakcje na poszczególne gatunki były bardzo zróżnicowane. Dowodzi to, że nasi psi przyjaciele mają prawdopodobnie - tak jak ludzie - indywidualny gust muzyczny. Biorąc to pod uwagę, nasze obserwacje wykazały najbardziej pozytywne zmiany zachowań pod wpływem reggae i soft rocka.

Ktoś może mieć wątpliwości, po co w ogóle robić takie badania. Otóż wszystko w trosce o dobro psów w schroniskach. Teraz nie tylko sami możemy wiedzieć, co puszczać naszym pupilom w domu, by sprawić im największą przyjemność, lecz także mają taką wiedzę władze tego typu placówek. Dokładnie taki jest zamysł Gilly Mendes Ferreiry z SSPCA.

Obecnie oba nasze centra w Glasgow i Edynburgu są w stanie puszczać muzykę w swoich schroniskach. W przyszłości chcielibyśmy, aby każda nasza placówka była w stanie zaoferować naszym czworonożnym przyjaciołom zatwierdzoną przez psy playlistę. W perspektywie mamy również kolejne badania, które skupiłyby się na innych gatunkach pod naszą opieką.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak mogłaby wyglądać taka psia playlista - mamy nadzieję, że zostanie ona udostępniona również ludziom. Tymczasem pora odkurzyć płyty Boba Marleya i Coldplaya z myślą o naszym szczekającym ulubieńcu. No chyba, że akurat trafiliśmy amatora Linkin Park.

A czego lubi słuchać Wasz pies?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.