Badania wykazały, że zdecydowanie więcej producentów muzycznych to mężczyźni

Aleksandra Degórska
26.01.2018 15:06
Badania wykazały, że zdecydowanie więcej producentów muzycznych to mężczyźni Fot. materiały prasowe

To było w sumie do przewidzenia - zastanawiając się nad nazwiskami słynnych producentów na myśl szybciej przychodzą nam jednak męskie nazwiska.

Ostatnio dużo mówi się o tym, jak kobiety traktowane są w przemyśle filmowym czy muzycznym. Wszystko zaczęło się od oskarżenia producenta Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne aktorek. Następnie na światło dzienne wyszły równie kontrowersyjne sprawy w świecie muzycznym. Alice Glass oskarżyła lidera Crystal Castles o gwałt i znęcanie się, zaś Twiggy Ramirez z zespołu Marilyn Manson usłyszał zarzut gwałtu.

Podczas ceremonii wręczenia statuetek Grammy 2018 gwiazdy pojawią się z białymi różami w celu pokazania swojego sprzeciwu wobec nadużyć seksualnych. Coraz częściej mówi się o pozycji kobiety w przemyśle muzycznym - teraz mamy wyniki badań, które pokazują, że kobiet jest zdecydowanie mniej w studiu nagraniowym.

Większość producentów muzycznych to mężczyźni

Kalifornijski uniwersytet Annenberg School of Journalism postanowił przeprowadzić badania, by pokazać kto tak naprawdę rządzi w muzycznym przemyśle. W tym celu zwrócono uwagę na 100 piosenek, które odniosły największy sukces kolejno w 2012, 2015 i 2017 roku.

W sumie zbadano 300 piosenek i listę 651 producentów odpowiedzialnych za te kawałki. Badacze postanowili stworzyć takie luki czasowe, żeby pokazać, iż kobieta producent to naprawdę rzadkość.

Rzeczywiście okazuje się, że kobiety w studiu nagraniowym to wyjątek. Mężczyźni przewyższają liczebnie płeć piękną - na jedną kobietę przypada 49 mężczyzn. W większości popowych utworów patrząc na listę producentów, którzy brali udział w nagraniu (a często jest ich kilku) 96% nie ma ani jednego damskiego nazwiska. Gdy jednak pojawiała się producent kobieta w połowie przypadkach była również wykonawczynią - np. jak Beyonce.

Wokalistki za to wolą pracować z kobietami, które piszą im piosenki. Najpopularniejszymi paniami na listach przebojów są m.in. Rihanna, Nicki Minaj, Taylor Swift - panie również są autorkami swoich utworów. Patrząc na mężczyzn tylko Drake ma na swoim koncie tak sporo utworów swojego autorstwa.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.