Bardzo dosłowna polska wersja „Smells Like Teen Spirit” Nirvany

Maciej Koprowicz
08.01.2018 13:56
Bardzo dosłowna polska wersja „Smells Like Teen Spirit” Nirvany Fot. SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/EAST NEWS, Howard Tyler/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, Paint

Wszyscy znamy i kochamy ten numer, ale gdyby przetłumaczyć jego tekst na polski w sposób „jeden do jednego”, to cały czar pryska…

Gdyby wybierać najważniejszy pokoleniowy hymn lat 90., to bez wątpienia zwycięzcą byłby sztandarowy numer Nirvany. O „Smells Like Teen Spirit” mówiono, że najlepiej uchwycił nastroje młodych ludzi z tak zwanego pokolenia X – zagubionych w świecie, nieufnych outsiderów i nihilistów. To właśnie dzięki niemu Kurt Cobain zdobył u swoich rówieśników status absolutnego guru i wyroczni.

Taaak, wszystko to już wiemy i czytaliśmy to dziesiątki razy. Ale czy wczytaliśmy się kiedyś dokładnie w tekst „Smells”? Kurt wplótł w niego wiele metafor i gier słów, które są jednak bardzo trudne do oddania w innym niż angielski języku. Gdybyśmy przetłumaczyli go dosłownie, nie wyszedłby nam żaden hymn zbuntowanej młodzieży, ale bezsensowny bełkot.

I z tego założenia wyszedł youtuber roszymek, który dosłownie tłumaczy teksty słynnych utworów. Jakby tego było mało, swoje „wykonanie” piosenki opatruje ironicznymi ilustracjami. Zobaczcie sami:

Cóż, po posłuchaniu takich wersji wielkich przebojów rocka można naprawdę zwątpić w ich wielkość… Może lepiej zabrzmi Wam „Smells” w wersji jazzowej, zagranej na dziecięcych instrumentach albo rosyjskiej?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.