„Beat It” Michaela Jacksona zagrany na butelkach wraz z solówką Eddiego Van Halena

Jakub Gańko
30.03.2017 14:28
„Beat It” Michaela Jacksona zagrany na butelkach wraz z solówką Eddiego Van Halena Fot. kadr z wideo + Bóg Pejnta

Słynny przebój z płyty „Thriller” doczekał się co najmniej nietypowego coveru... Zobaczcie nagranie duńskiego Bottle Boys.

Trzeci singiel z bestsellerowego „Thrillera” Michaela Jacksona był wielokrotnie uznawany m.in. przez magazyn „Rolling Stone” za jedną z najlepszych piosenek wszech czasów. Do jej popularności z pewnością przyczynił się pamiętny teledysk z udziałem dwóch gangów, a także solówka gitarowa Eddiego Van Halena.

Geneza utworu wywodzi się bezpośrednio z marzenia Michaela Jacksona, by skomponować prawdziwie rockowy numer. Aby pomóc je urzeczywistnić, producent Quincy Jones skontaktował się z gitarzysta hardrockowego Van Halen. Po latach Eddie wspominał, że z początku był przekonany, iż ktoś robi sobie z niego żarty. Kiedy jednak zdał sobie sprawę, że to prawdziwa propozycja, zgodził się nagrać swoją solówkę... za darmo.

Zrobiłem to w ramach przysługi. Byłem ostatnim idiotą, jak nazwali mnie wtedy pozostali muzycy zespołu, nasz menedżer i wszyscy pozostali. Nie zostałem wykorzystany. Wiedziałem, co robię. Nie daję się na nic namówić, dopóki nie wiem, że naprawdę chcę to zrobić.

Dobroczynne podejście młodszego z braci Van Halen nie przeszło bez echa, podobnie jak sam utwór, który do dziś doczekał się niezliczonych interpretacji innych artystów. Dla przykładu w 2008 roku swój cover nagrał Fall Out Boy, promujący w tamtym czasie koncertówkę „Live in Phoenix”.

Było to jednak całkiem konwencjonalne, rockowe podejście do popowego przeboju. Zupełnie inną drogę obrał duński zespół Bottle Boys, który słynie z wykonywania znanych kawałków na... butelkach. Tym razem butelkowi muzycy dodatkowo utrudnili sobie zadanie, nie zapominając nawet o ikonicznej solówce Van Halena.

Posłuchajcie sami ich coveru „Beat It”:

Michael Jackson wciąż pozostaje żywą inspiracją dla innych artystów, także dla rockmanów. Jack White wyznał niedawno, że chciałby komponować tak jak król popu. Z kolei YouTuber Leo Moracchioli przerobił na metalową wersję jego inny przebój, „Bad”.

 

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.