Black Sabbath ukradł fragment piosenki?

Małgorzata Wierzejewska
23.07.2015 10:40
Black Sabbath ukradł fragment piosenki? Fot. Frank Micelotta/ PictureGroup/ EAST NEWS

Tony Iommi podpisał się imieniem i nazwiskiem pod cudzym riffem? Porównajcie hit Black Sabbath z kawałkiem niszowej kapeli Half Life!

Gitarzysta Black Sabbath może poszczycić się imponującą kolekcją metalowych riffów. Teraz okazuje się, że Tony Iommi jeden z nich mógł zapożyczyć od kogoś innego. Chodzi o kawałek „Paranoid”, w którym otwierający motyw brzmi niemal identycznie, jak riff w piosence „Get Down” garażowego zespołu Half Life!

Utwór „Paranoid” na drugi album grupy o tym samym tytule trafił jako ostatni. Zespół przez lata wracał do sytuacji, w której ten numer powstał. Perkusista Black Sabbath, Bill Ward, opowiedział w jednym z wywiadów, że cały proces twórczy trwał niespełna pół godziny.

Nie mieliśmy wystarczająco dużo piosenek na album, Tony wziął gitarę, zagrał i to było to! Od początku do końca poświęciliśmy temu kawałkowi maksymalnie jakieś 25 minut.

Tymczasem basista Geezer Butler wspomina, że numer „Paranoid” powstał jeszcze szybciej. Według niego zespół napisał go w... 5 minut!

Potem usiadłem i najszybciej, jak mogłem napisałem tekst. Wszystko, łącznie z całym aranżem i nagraniem, zajęło nam maksymalnie dwie godziny. Cała historia jest naprawdę zabawna. Ta piosenka stała się najpopularniejszym kawałkiem z całego albumu, a my prawie nie myśleliśmy tworząc ją.

Kawałek Black Sabbath miał swoją premierę we wrześniu 1970 roku. To jeden z najkrótszych i najszybszych utworów zespołu. Piosenka, choć napisana praktycznie „na kolanie”, w krótkim czasie trafiła na wysokie miejsca brytyjskich list przebojów. Znalazła się między innymi na czwartej pozycji UK Singles Chart.

Zespół Half Life wypuścił numer „Get Down” 27 czerwca 1969 roku. Grupa próbowała dotrzeć z nim do lokalnych rozgłośni radiowych w Detroit. Żadna z nich nie była jednak zainteresowana.

Piosenka dopiero niedawno pojawiła się na kompilacji „A-Square (Of Course): The Story Of Michigan's Legendary A-Square Records”.

Sytuacje, w których na tapetę bierze się rzekome plagiaty znanych rockowych piosenek to żadna nowość. Wystarczy wspomnieć choćby słynny proces Led Zeppelin dotyczący kawałka „Stairway To Heaven”.

Słyszycie podobieństwo między „Paranoid” a „Get Down”?

Małgorzata Wierzejewska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.