Bob Dylan zmienił tekst utworu, by opowiedzieć o gejowskiej miłości

Maciej Koprowicz
05.04.2018 11:07
Bob Dylan zmienił tekst utworu, by opowiedzieć o gejowskiej miłości Fot. KEVIN WINTER/AFP/EAST NEWS

Noblista nagrał piosenkę na potrzeby płyty „Universal Love” z nowymi wersjami popularnych utworów na wesele, dostosowanymi do potrzeb osób LGBT.

EP „Universal Love” zawierać będzie znane utwory, które często goszczą na playlistach amerykańskich wesel. Ideą składanki jest jednak dostosowanie ich dla potrzeb małżeństw tej samej płci – wystarczy po prostu zmienić zaimki osobowe w tekście piosenki, by osoby LGBT mogły się z nią lepiej identyfikować.

Tom Murphy, współproducent albumu, wyjaśnia:

Jeśli spojrzycie na historię muzyki pop, piosenki o miłości najczęściej przedstawione są z heteroseksualnej perspektywy. Jeśli uważamy muzykę za coś, co łączy ludzi, czy zatem popularne piosenki nie powinny być otwarte dla wszystkich?

Twórcy projektu podkreślają, że właściciele praw autorskich do wykorzystanych utworów pozytywnie wypowiedzieli się na temat pomysłu i zezwolili na ingerencje w tekst. Zabiegowi „zmiany płci” poddano 6 znanych piosenek, między innymi Janis Joplin i The Beatles.  Bob Dylan przygotował nową wersję utworu z 1929 roku, „She’s Funny That Way”, najbardziej znanego z wersji Billie Holiday. W interpretacji Dylana otrzymał tytuł „He’s Funny That Way”.

Na EP „Universal Love” usłyszymy również Keshę, St. Vincent, Valerie June, Benjamina Gibbarda z Death Cab For Cutie i znanego z Bloc Party Kelego Okereke. Płyta ukaże się 6 kwietnia 2018.

„Universal Love” – tracklista

  1. Bob Dylan – „He’s Funny That Way” (Billie Holiday)
  2. St. Vincent – „And Then She Kissed Me” (The Crystals)
  3. Kele Okereke – „My Guy” (The Temptations)
  4. Valerie June – „Mad About The Girl” (Dinah Washington)
  5. Benjamin Gibbard – „And I Love Him” (The Beatles)
  6. Kesha – „I Need A Woman To Love” (Janis Joplin)
Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.