Czego Chińczycy zabronili Iron Maiden?

Jakub Gańko
26.04.2016 11:52
Czego Chińczycy zabronili Iron Maiden? Fot. kadr z wideo

Żelazna Dziewica po raz pierwszy zawitała do Chińskiej Republiki Ludowej. Zobaczcie, jak wyglądała jej obostrzona wizyta w Państwie Środka.

Mogłoby się wydawać, że po 40 latach kariery Iron Maiden był już absolutnie wszędzie. Okazuje się jednak, że nie! Bruce Dickinson i spółka nigdy wcześniej nie zawitali do Chin - umożliwiła im to dopiero trasa promująca ostatni studyjny album grupy, „The Book of Souls” z 2015 roku. W jej ramach zaraz po koncertach w Japonii (20 i 21 kwietnia 2016) zespół ruszył na nieznany ląd.

Chińska wizyta objęła dwa występy: 24 kwietnia 2016 na terenie LeSports Center w Pekinie i dwa dni później w Mercedes-Benz Arena w Szanghaju. Z tej wyjątkowej okazji Iron Maiden udostępnił specjalne nagranie na swoim kanale na YouTubie.

Zobaczcie sami, jak muzycy bawili się w Chinach:

Jednak ze względu na panujący w Chińskiej Republice Ludowej ustrój, występ wymagał od zespołu również całego szeregu poświęceń. Jeszcze przed występem Iron Maiden musiał zgłosić cały swój repertuar do chińskiego Ministerstwa Kultury i uzyskać oficjalne zatwierdzenie tekstów utworów. W związku z tym zespół zmienił słowa „Powerslave”: zamiast „Tell me why I had to be a Powerslave” Bruce Dickinson zaśpiewał „Tell me why I had to be a Wicker Man”.

Iron Maiden musiał również zrezygnować na scenie z efektów pirotechnicznych oraz klasycznego zachowania przy wykonywaniu „The Trooper”. Co prawda wokalista wystąpił w swoim zwyczajowym mundurze, nie mógł jednak machać flagą Wielkiej Brytanii - musiał wspomagać się gestykulacją. Poza tym grupie zabroniono rzucać czymkolwiek w publiczność - w tym tzw. „mięsem”. Bruce Dickinson musiał bardzo uważać na swoje słownictwo i nie używać np. słów na „f”.

Mimo takiego dostosowania do chińskich wymogów, wokalista Iron Maiden dokonał też pewnej kontrowersyjnej zmiany, o którą na pewno nikt z lokalnego rządu go nie prosił. W trakcie wykonania „Fear of the Dark” zaśpiewał „I sometimes feel a little strange, a Tian’anmen Square of the dark”, odwołując się tym samym do tragedii z 1989 roku. Chińska armia rozjechała wówczas protestujących studentów czołgami i rozpędziła ogniem.

Setlista:

 1. If Eternity Should Fall
 2. Speed Of Light
 3. Children Of The Damned
 4. Tears Of A Clown
 5. The Red And The Black
 6. The Trooper
 7. Powerslave
 8. Death Of Glory
 9. The Book Of Souls
 10. Hallowed Be Thy Name
 11. Fear Of The Dark
 12. Iron Maiden
 13. The Number Of The Beast
 14. Blood Brothers
 15. Wasted Years

To nie pierwszy raz, kiedy chińska cenzura dotknęła słynnych muzyków. W 2006 roku The Rolling Stones zakazano wykonywać m.in. „Brown Sugar” i „Honky Tonk Woman”. Z kolei Metallica nie mogła w Chinach wykonywać m.in. legendarnego „Master of Puppets”. Poważne ograniczenia dotknęły też Megadeth.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.