Członkowie Pussy Riot, którzy przerwali finał mundialu, skazani na więzienie

Maciej Koprowicz
17.07.2018 13:11
Członkowie Pussy Riot, którzy przerwali finał mundialu, skazani na więzienie Fot. Kyodo/EAST NEWS

Czworo członków punkowego kolektywu artystycznego z Rosji, którzy wbiegli na boisko podczas meczu Francja-Chorwacja, usłyszało wyroki.

W 52. minucie rozegranego 15 lipca 2018 meczu finałowego piłkarskich mistrzostw świata pomiędzy Francją i Chorwacją na stadionie Łużniki w Moskwie, na boisko wbiegły trzy kobiety i jeden mężczyzna w strojach policjantów.

W rzeczywistości byli to aktywiści z Pussy Riot, rosyjskiej punkowej grupy artystycznej, słynącej z happeningów i performance’ów o charakterze politycznym. W mediach społecznościowych grupa poinformowała, że wtargnięcie na boisko było formą protestu przeciwko skazaniu na 20 lat więzienia ukraińskiego reżysera Olega Sencowa, którego w Rosji oskarżono o działalność terrorystyczną.

Pussy Riot: skazani za incydent w finale MŚ

Kilkanaście sekund po pojawieniu się na murawie artyści zostali zatrzymani przez ochronę meczu, a następnie spędzili kilka godzin na komisariacie policji. Weronika Nikulszina, Olga Pachtusowa, Olga Kuraczowa i Piotr Wierziłow w sądzie otrzymali wyroki 15 dni więzienia i trzyletniego zakazu stadionowego.

Uwaga! Sąd właśnie skazał pierwszą z członkiń Pussy Riot, Weronikę Nikulszinę, na 15 dni administracyjnego aresztu (spędzi je w specjalnym więzieniu) i zakazał jej udziału w wydarzeniach sportowych.

Pussy Riot - kim są?

Kolektyw Pussy Riot nie ma stałego składu – występuje w nim kilkanaścioro członków, głównie kobiet, ale także mężczyzn. Jej członkowie najczęściej pokazują się publicznie w kominiarkach.

Artyści z Pussy Riot nie unikają w swej działalności kontrowersji. Sławę na całym świecie zdobyli po tym, jak w 2012 wdarli się do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, gdzie odmówili „punkową modlitwę”. Amatorski filmik z happeningu wywołał skandal w Rosji, a trzy członkinie grupy zostały skazane za „chuligaństwo”. Muzycy często mają kłopoty z rosyjskimi władzami – w lutym 2018 dwóch z nich było przesłuchiwanych przez służby specjalne po wizycie na anektowanym przez Federację Rosyjską Krymie.

Finał MŚ: Francja-Chorwacja

Francja jest nowym piłkarskim mistrzem świata. W rozegranym 15 lipca 2018 finale w Moskwie drużyna Les Bleus zwyciężyła Chorwację 4:2. To drugi w historii tytuł mistrzowski dla Francuzów - poprzednio triumfowali w 1998.

 

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.