Czy pomnik smoleński w Warszawie został zainspirowany okładką metalowego albumu?

Maciej Koprowicz
09.04.2018 15:41
Czy pomnik smoleński w Warszawie został zainspirowany okładką metalowego albumu? Fot. Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS

Poseł Krzysztof Brejza zwrócił uwagę na podobieństwo pomnika, który zostanie 10 kwietnia 2018 odsłonięty na stołecznym placu Józefa Piłsudskiego, do wzoru z okładki płyty.

10 kwietnia 2018 przypada 8. rocznica katastrofy polskiego rządowego samolotu Tu-154. Samolot przewożący gości polskiej delegacji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się w Smoleńsku w Rosji. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski, Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

Dokładnie 8 lat później na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik ofiar tragedii smoleńskiej. Pomnik przedstawia granitowe schody, na których wyryto nazwiska wszystkich osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. Autorem projektu jest Jerzy Kalina.

Forma upamiętnienia ofiar katastrofy rządowego Tupolewa nie wszystkim się podoba. Poseł Platformy Obywatelskiej z Inowrocławia, Krzysztof Brejza zwrócił na swoim facebookowym profilu uwagę, że pomnikowe schody uderzająco przypominają te z… okładki metalowej płyty. Chodzi o debiutancki album niemieckiego zespołu progresywno-metalowego Beyond The Bridge, „The Old Man And The Spirit” z 2012 roku. Na jego okładce rzeczywiście widnieją bardzo podobne „schody do nieba”.

Porównajcie sami:

brejza 1 Fot. foto: www.facebook.com/k.brejza
brejza 2 Fot. foto: www.facebook.com/k.brejza

A tak prezentuje się pomnik na zdjęciu:

pomnik smoleński Fot. foto: SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/EAST NEWS

A Wy, widzicie podobieństwo pomnika smoleńskiego do okładki Beyond The Bridge? Zgadzacie się z interpretacją posła Brejzy?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.