Czy zwycięska piosenka Eurowizji 2018 jest plagiatem „Seven Nation Army”?

Kamil Kacperski
05.07.2018 16:01
Netta|undefined Fot. SPLASH / Splash News

Jedna z wytwórni muzycznych dopatrzyła się podobieństw między utworem „Toy” Netty a wielkim przebojem The White Stripes. Czy zarzuty o plagiat są zasłużone?

Konkurs Piosenki Eurowizji to jeden z najpopularniejszych festiwali piosenki na świecie, który mimo upływu lat i spadku prestiżu (kiedyś występowały na nim takie gwiazdy jak Abba czy Celine Dion), wciąż budzi ogromne emocje widzów. Co roku w maju miliony odbiorców śledzą muzyczne zmagania reprezentantów państw zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. W konkursie biorą udział głównie kraje europejskie, ale też kilka państw Azji, między innymi Izrael i kraje zakaukaskie, a od niedawna również Australia.

Tegoroczna edycja Eurowizji odbywała się w dniach 8-12 maja 2018 w Lizbonie. Zwyciężyła ją izraelska wokalista Netta, która wykonywała utwór „Toy”. Kobieta otrzymała łącznie od telewidzów i jurorów aż 529 głosów. Jej szczęście zostało jednak zaburzone przez wytwórnię Universal, która oskarżyła twórców hitu Netty o plagiat. 

Fonograficzny gigant dopatrzył się podobieństw w utworach „Seven Nation Army” oraz „Toy”. Informacje na ten temat podała izraelska telewizja Keshet TV. Według dziennikarzy, list od Universala został zaadresowany do autorów przeboju Netty, Dorona Medalie i Stava Begera. Korporacja dopatrzyła się podobieństwa między „rytmem” i „harmonią” użytymi w obydwóch utworach.

Netta w opałach?

Jeszcze przed rozpoczęciem całego konkursu pojawiły się głosy, które twierdziły, że utwory Netty i The White Stripes są do siebie zaskakująco podobne. Jeden z izraelskich dziennikarzy napisał nawet w gazecie Haarec (za pośrednictwem Times of Izrael):

Miejmy nadzieję, że Jack White nie usłyszy tego utworu, bo mógłby złożyć pozew o plagiat.

Trzeba przyznać, że utwór „Toy” Netty faktycznie momentami brzmi bardzo podobnie do „Seven Nation Army”. Zwłaszcza po pierwszym refrenie (około 1:30) piosenka zaczyna mocno przypominać kompozycję Jacka White'a:

„Seven Nation Army” raczej nie musimy nikomu przypominać, ale zawsze warto posłuchać tego utworu jeżeli jest taka możliwość:

Myślicie, że Beger i Medalie celowo wykorzystali twórczość Jacka White'a? Jeżeli okaże się, że „Toy” jest plagiatem, to Netta prawdopodobnie zostanie zdyskwalifikowana z konkursu i tytuł zwycięzcy Eurowizji zostanie jej odebrany. Sprawa jest w toku i będziemy informowali, gdy się rozwinie.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.